• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3486-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

نظری معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران خبر داد

جذب 80 درصد هنرجویان هنرستان های مازندران در بازار کار

معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران گفت: ۸۰ درصد هنرجویان هنرستان های مازندران جذب بازار کار می شوند.

اسفندیار نظری در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه ۸۰ درصد هنرجویان هنرستان های مازندران جذب بازار کار می شوند، اظهار کرد: از مجموع 44 رشته های شاخه فنی وحرفه ای در کشور، استان مازندران در 34 رشته و از مجموع 154 رشته در شاخه کار و دانش در کشور، استان مازندران در 84 رشته فعال است.

وی افزود:  با توجه به طرح سه ساله شدن هنرستان های نظام جدید آموزش و پرورش، سال تحصیلی 97 – 98 مشکلاتی چون فضای آموزشی، تجهیزات و نیروی انسانی هم در کشور و هم استان مازندران را به همراه خواهد داشت.

نظری در ادامه بیان کرد: مبلغ یک میلیارد تومان با کمک استاندار و سازمان مدیریت و برنامه ریزی  اوراق تعلق گرفته که خریداری خواهد شد و همچنین با  دو درصد از فروش گاز که سهم استان مازندران یک میلیارد و 800 میلیون تومان است، تجهیزات خریداری و به ناوگان جدید هنرستان های فنی وحرفه ای و کار و دانش اضافه می شود .

معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران یادآور شد: کمیته ای در سطح کشور و استان تحت عنوان کمیته استقرار پایه دوازدهم با اولویت طرح سه ساله شدن هنرستان با ماموریت سازماندهی و ساماندهی مجدد نیروی انسانی و استفاده از طرح برون سپاری و استفاده از ظرفیت های سازمان فنی وحرفه ای و دانشگاه های علمی کاربردی تشکیل شد.

وی در خصوص سازماندهی و ساماندهی مجدد نیروی انسانی، تصریح کرد: امسال در مازندران 156 نفر از میزان 15 هزار جمعیت طبق ماده 28 با جذب نیروی مازاد باید استخدام  می شوند، ازاین تعداد 50 نفر به نیروی کار و دانش اختصاص داده شد؛ این افراد طی گذراندن شش ماه دوره های تخصصی و کسب مهارت لازم از مهرماه وارد مدارس می شوند.

نظری با اشاره به اینکه در استان مازندران 39 هزار و 785 دانش آموز پایه نهم در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: 43 درصد دانش آموزان به شاخه فنی و حرفه ای و 57 درصد به شاخه نظری هدایت می شوند.

وی در ادامه گفت: تفاهم نامه ای با اداره کل راه و شهرسازی در راستای رشته های جدید حمل و نقل  برای ورود دانش آموزان کار و دانش امضا شده است.

 معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: هنرستان غرب مازندران در آمل و شرق مازندران در ساری مستقر است و با توجه به ظرفیت زیاد دانش آموزی تلاش شده تا در رشته کشاورزی بر اساس بوم و منطقه در راستای شاخه های فنی و حرفه ای و کار و دانش توسعه داده شود.

معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران افزود: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی؛ اگر قرار است اصلاحی در کار صورت گیرد این تنها با کار آفرینی صورت می گیرد که مرکز ثقل آن در مدارس است.
وی  تصریح کرد: آن چه که هنرجویان فنی و حرفه ای و کار و دانش را برجسته می کند موضوع کار آفرینی است، تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای کشور تحت عنوان "آموزش یک مهارت" در دوره متوسطه اول و دوم در شاخه نظری بسته شد تا از ظرفیت هنرستان ها برای کارآفرینی استفاده شود.

وی طرح مکاسب را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در هنرستان ها دانست و عنوان کرد: دانش آموزان با مشاغل حلال آشنا شده و آزمون برگزار خواهدشد و همچنین امسال در جهت توانمندی های دانش آموزان آزمون های آنلاین برگزار شد که از 30 هزار دانش آموز بالغ بر 50 درصد در این آزمون شرکت کردند.

نظری خاطر نشان کرد: در حال حاضر 80 درصد هنرجویان شاخه کار و دانش و فنی و حرفه ای در استان مازندران جذب بازار کار خواهند شد، از این رو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اولویت جذب کادر پرسنل و حتی دوره سربازی و کارگاهی را به هنرجویان و فارغ التحصیلان رشته فنی وحرفه ای و کار و دانش قرار داده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: