• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3386-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

مدير مركز ملی مطالعات و تحقيقات دريای خزر

ایران آلودگی نفتی در دریای خزر ندارد

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر گفت: آلودگي در درون دريا بيشتر بر اثر آلودگي نفتي ايجاد مي شود كه ايران هيچ گونه آلودگي نفتي بر اثر برداشت نفت در حوزه خود ندارد.

داريوش يوسفي كبريا در گفت و گو با ايسنا مازندران،با بيان اين كه يكي از وظايف حاكميتي كه مركز مطالعات درياي خزر دنبال مي كند بحث پايش محيطي آب درياي خزر است اظهار كرد:اين پايش اعم از آلودگي فلزات سنگين ، آلودگي فاضلاب، ميكروبي، آلودگي انواع و اقسام نمك ها است.

وي با اشاره به وجود دو منشا آلودگي  دروني و بيروني در دريا گفت:آلودگي در درون دريا بيشتر بر اثر آلودگي نفتي ايجاد مي شود كه خوشبختانه ايران هيچ گونه آلودگي نفتي بر اثر برداشت نفت در حوزه خود ندارد.

 یوسفی خاطرنشان کرد:بيشترين آلودگي نفتی از طريق كشورهاي آذربايجان، روسيه، قزاقستان و تركمنستان در درياي خزر ايجاد مي شودكه البته برداشت نفتي روسيه كمتر و قزاقستان و آذربايجان بيشتر از همه است.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر افزود: از جمله اقداماتي كه اين مركز انجام داده است  رصد انتقال آلودگي نفتي از آذربايجان به سمت ايران از طريق تصاوير ماهواره اي كه مشخص مي شود نحوه انتقال اين آلودگي چگونه است.

يوسفي كبريا در بخش ديگر گفت وگوي خود با بيان اين كه منشا دوم آلودگي هاي دريا از بيرون وارد دريا مي شود گفت: اين آلودگي ها از طريق رودخانه هاي ايران و قزاقستان،آذربايجان تركمنستان و به خصوص  روسيه وارد درياي خزر مي شود؛ روسيه بيشترين حجم ورودي آب يعني 80 درصد را به خود اختصاص داده است.

وي با اشاره به این که مشكل ديگر درياي خزر اين جريان غالب آن از شمال به جنوب است تاكيد كرد: اين جريان از روسيه به سمت كشور ما بوده و به اين دليل عمدتا آلودگي ها به سمت كشور ايران  مي آيد كه از راه سنجش از راه دور اين آلودگي ها را مي توان رصد و منشا انتقال را پيدا كرد.

مدير مركز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر منشا آلودگي رودخانه ها  را دخالت هاي انساني عنوان كرد و متذكر شد: صنايع، منازل مسكوني و زمین های كشاورزي مي توانند آلودگي را وارد دريا كنند.

يوسفي خاطر نشان كرد: متولي آلودگي شناگاه ها سازمان محيط زيست است و  اين سازمان  هر چند وقت پايش آلودگي درياي خزر را انجام داده و اگر شناگاهي استاندارد لازم را نداشته باشد؛ ممنوعیت شنا در آن شناگاه را صادر می کنند.

وي با بيان اين كه مشكل بزرگ سواحل جنوبي درياي خزر وجود تعداد زیاد غرق شدگان است افزود: هرچند اقدامات خوبي از طريق استانداري انجام شد و به نوعي تعداد غريق كاهش پيدا كرد اما بايد راه كارهايي بايد يافت تا اين تعداد به حداقل برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: