• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-4614-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

به مناسبت روز احسان و نیکوکاری،ایسنا گزارش می دهد؛

دست هایی که محبت می کارند

اگرچه مسئولین با اجرای طرح تحول نظام سلامت گام های مثبتی در زمینه کاهش هزینه های درمانی و معالجه بیماران برداشته شده اند اما هنوز کم نیستند بیمارانی که توان پرداخت سهم اندک تعیین شده را ندارند.

امروز به سراغ کسانی رفتیم که آنقدر درد و رنج را در زندگی تحمل کرده‌اند که دیگر حتی نسیم نوازشگر بهار را نیز حس نمی کنند و نوروز برایشان معنای تاریکی و سیاهی دارد.

خانواده ای هشت نفره از اهالی قائمشهر که دو نفر از آن ها از معلولیت اعصاب و روان رنج می برند، خانه کوچک استیجاری این هشت نفر را در خود جای داده و چرخ روزگار مداوم برایشان بد رقم می زند.

*چرخ لنگ زندگی برای خانواده ای که دو معلول دارند/اینجا زندگی نوع دیگریست

مصطفی رحیمی عضوی از این خانواده هشت نفره در گفتگو با ایسنا مازندران می گوید:  امید و بهرام دو برادرم معلولیت حاد اعصاب و روان دارند،یکی 35 و دیگری 39 سال سن داشته و توان نگهداری آن ها برایمان سخت شده است.

وی با بیان این که دو برادر معلول تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و از خدمات یارانه‌ای در حال استفاده هستند می گوید: ما نمی توانیم با مبلغ یارانه و مقرری که بهزیستی به حساب ما واریز می‌کنند هزینه‌های درمان و معیشتی  آن ها را تامینکنیم.

مصطفی یادآور می شود: وضعیت معیشتی پدر و مادرم که آن ها هم وضعیت روحی و جسمی مناسبی ندارند سختی زندگی را دو چندان کرده است به طوری که من به تنهایی کار می کنم و هزینه خانواده هشت نفره را می‌دهم.

نان آور این خانواده هشت نفره می گوید: خانه ای نداریم و در حال حاضر در یک مسکن کوچک استیجاری زندگی می‌کنیم،اجاره خانه نیز دردی بر زخم هایمان شده است.

وی می گوید: هرچند دو برادر معلولم تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته اند اما مبالغ دریافتی از بهزیستی نیز راه گشا نیست،هزینه درمان آن ها بسیار زیاد است.

مصطفی خاطرنشان می کند: من هم کارگری می کنم و شغل درستی ندارم و از پوشش بیمه ای نیز برخوردار نیستیم و تاکنون کسی به صورت جدی به ما کمکی نکرده است؛ از یک خانواده هشت نفره 6 نفر در وضعیت بد روحی روانی به سر می برند و این مشکلات ما را چند برابر کرده است.

سعید ارام مدیرکل بهزیستی استان مازندران در راستای پیگیری ایسنا  در مورد مسکن و وضعیت  معیشتی خانواده دارای دو معلول که پدر این خانواده نیز در وضعیت مالی و روحی نابسامان به سر می‌برد گفت:این افراد تحت حمایت های مالی و تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و ما ماهیانه مستمری به حساب آنها واریز می کنیم .

وی افزود: مبلغ مستمری ماهی ۱۵۰ تومان با توجه به تعرفه جدید در دو حسابی مجزا برای هر معلولی اختصاص می یابد, معلولین یک حساب یارانه  و یک حساب در نزد بهزیستی دارند که در حال حاضر دیگر مجزا واریز نمی شود و همه واریزی های معلولین در یک حساب است.

*خیرین برای تهیه مسکن افراد دارای دو معلول آستین ها را بالا بزنند

سعید آرام مدیر کل بهزیستی مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: تا سال ۹۵ هر معلولی 52هزار تومان مستمری دریافت می کرد ودر حال حاضر برای هر نفر ۹۵ هزار تومان دیگر افزوده شده است که مجموع مستمری ماهیانه هر فرد  معلول در حال حاضر ۱۵۰ هزار تومان می باشد.

وی  همچنین خاطرنشان کرد: اگر خانواده دارای زمین باشد که طبق قانون از طریق طرح های جدید و اولویتی خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر طرح جدید مسکن به آنها تعلق می گیرد و برای ساخت مسکن آن ها اقدام می شود به طوری که اگر زمین در روستا باشد ۱۸ میلیون تومان بلاعوض و ۱۸ میلیون تومان تسهیلات به آن ها اعطا می‌شود.

وی ادامه داد:  اگر این خانواده دارای زمین نباشند؛ پیگیری های لازم را برای تهیه  زمین  آن ها انجام می دهیم؛ در ابتدا در بحث سنوات و مستمری آنها اقداماتی انجام می‌شود و با توجه به اینکه خانواده دو معلول هستند و در اولویت قرار دارند این اقدامات تسریع می شود.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت:  کمک های مورد نیاز به هزینه های معیشتی آنها تامین می شود و  برای تامین زمین این خانواده معلول از طریق مشارکت‌ها و خیرین  باید پیگیر شویم  تا با تهیه زمین برای مسکن آنها اقدام کنیم.

به گزارش ایسنا مازندران،خدمات دولتی برای خانواده های معلول کفاف نمی دهد؛اینجا سرزمین عاطفه هاست و مردمی با قلبهای بلوری دارد که همه مانند اعضای یک پیکر هستند و اگر عضوی از این پیکره دردی برآن وارد شود تاب و توان از اعضای دیگر می برد اینجا دست ها و قلب ها مهربانی می کارند پس آستین ها را برای زدودن دردها در آستانه سالی نو بالا بزنیم و تا با هم لبخند شیرین بهار را به خانه بیاوریم.

گزارش از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: