• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-4314-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

ایسنا گزارش می دهد:

سرزمین رویاها افسانه ای که به واقعیت بدل نشد / خط آهی، سرگردان در وعده های تحقق نیافته

سرزمین رویاها منطقه ای توریستی در خط آهی محمودآباد بوده که از ۵۰۰ متر نوار ساحلی یکپارچه برخوردار بوده که نمونه آن در هیچ یک از سواحل شهرهای مازندران نیست؛ سرزمین رویاها یا پلاژ خط آهی مناسب ترین ساحل بوده که همه امکانات را در خود جای می دهد اما به دلایل نامعلوم بهره برداری از آن ممنوع شده است.

به گزارش ایسنا مازندران، محمودآباد یکی از زیباترین سواحل دریای مازندران را دارا است که از نظر توسعه توریسم ساحلی؛ اهمیت بسیار زیادی داشته و از جاذبه های شهرستان به شمار می آید؛ زمانی قرار بود سرزمین رویاها در چهار هکتار، رویاهای شیرین کودکان مازندران را به واقعیت مبدل کند و از طرفی دیگر تکیه گاهی برای اقتصاد محمودآباد باشد اما این رویای شیرین به دلایل نامعلوم تا به امروز به واقعیت بدل نشد.

*مهم ترین ظرفیت گردشگری محمودآباد در انزوا می میرد/پلمپ یک ساله سرزمین رویاها

مهدی بهمنی، رئیس اداره گردشگری محمودآباد در گفت و گو با ایسنا مازندران ، با بیان این که منطقه خط آهی محمودآباد جز مناطق گردشگر پذیر در این شهرستان است، اظهار کرد : منطقه خط آهی یک محیط ساحلی بوده و فضای خوبی را برای استراحت و تفریح گردشگران و مسافران فراهم می کند و مسافران طبق عادت قبلی و به طور ذهنی به این منطقه برای استراحت روی می آورند.

وی افزود: منطقه خط آهی حدودا در سال 87 جهت بازسازی و تبدیل به منطقه نمونه گردشگری به سرمایه گذار  واگذار شد؛ یک سری اقدامات اولیه صورت گرفته و بعد متوقف و در نهایت طرح نیمه کاره و ناقص رها شد.

رئیس اداره گردشگری محمودآباد در ادامه بیان کرد: در اواخر سال 95 منطقه ساحلی و تفریحی خط آهی پلمپ شده تا از سوی قوه قضائیه تعیین تکلیف شود؛ در حال حاضر منطقه از نظر سیستم بهداشتی و امکانات خدمات رفاهی فاقد امکانات بوده و نظارتی در آن منطقه وجود ندارد؛ قریب به یک سال است که این مکان تفریحی به طور کامل پلمپ شده است.

وی گفت : محیط خط آهی پلمپ بوده و امکان اجرای طرح سالم سازی دریا در آن نیست اما با توجه به اینکه گردشگر به آن منطقه می رود سال گذشته در آن منطقه چند تن از مسافران غرق شده اندکه با کمک مدیران شهرستانی و مستقر کردن ناجیان غریق باعث کاهش آمار غریق شدیم.

*خط آهی و وعده هایی که تحقق نیافت

محسن رضایی شهردار محمودآباد در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که طی چهار ماه گذشته و در دوره جدید تلاش شده تا وضعیت مطلوب تری رو در سطح شهر ایجاد کنیم، اظهار کرد:در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن ایام عید سعی کردیم به صورت روبنایی کار کرده تا ظاهر شهر را بهتر و مردم را از شروع کارهای جدید این دوره مطلع کنیم؛ ساحل خط آهی از کارهای زیر بنایی ما بوده و مطالعات در آن حوزه صورت گرفته است.

وی افزود: طرح اجرایی اولیه هم برای ۲۴ هزار و پانصد متری که شهرداری سند داشته و هم برای زمینی که واگذاری ۵۰ ساله دارد، حاضر است؛ساخت و ساز هایی که از سوی سرمایه گذار صورت گرفته در محدوده زمین شهرداری و بدون مجوز بوده که ساختمان ها تخریب شد و در حال حاضر زمین خالی است.

این کارشناس معماری در ادامه بیان کرد:  از سال 85 یعنی زمان شروع پروژه سرزمین رویاها تعهداتی مابین شهرداری و  سرمایه گذار مقرر شد که تحقق نیافت و در حال حاضر این زمین بلاتکلیف و بدون استفاده شده است.

وی افزود: شاید بهترین استراتژی برای بهره برداری درست از این مکان چه با سرمایه گذار فعلی و چه با سرمایه گذار دیگری که بیاید این باشد کهزمین باید ابتدا تعیین تکلیف شده و بعد سرمایه گذاری در آن صورت گیرد.

شهردار محمودآباد خاطرنشان کرد: برای سرمایه گذاری این منطقه ساحلی باید آورده و میزان سرمایه حداقل میزان استاندارد یک به چهار بوده یعنی اگر زمین متری هزار تومان است باید چهار هزار تومان در آن سرمایه گذاری صورت گیرد.

رضایی گفت: چشم انداز آینده ما برای منطقه ساحلی خط آهی با توجه به کاربری زمین و کاربری تفریحی توریستی این منطقه تبدیل سرزمین رویاها به نقطه قوت شهرستان برای جذب گردشگر و رونق اقتصادی و منطقه ای جذاب برای گردشگری مازندران است.

وی تصریح کرد: با توجه به این که در خط آهی ساحل یکپارچه ۵۰۰ متری  وجود دارد که در هیچ کجای استان این ظرفیت وجود  ندارد، باید هم در حوزه دریایی و هم خارج از دریا با یک پروژه منسجم  سرزمین رویاها را به واقعیت تبدیل کنیم.

وی تصریح کرد: برای آغاز سال جدید طرح دریا و طرح نوروزی را در آن منطقه  اجرا می شود؛ شهرداری در حال حاضر از این منطقه هیچ گونه در آمدی نداشته است.

شهردار محمودآباد یادآور شد: در حال حاضر خط آهی توسط فردی تحت تصرف بوده و ۱۵ سال پرونده در دادگستری مقطوع است و علت اینکه بعد گذشتن این همه سال هنوز پاسخی دریافت نکردیم جای سوال دارد.

به گزارش ایسنا مازندران، طی همه این سال ها علی رغم تاکیدات در خصوص جذب گردشگر، جذب سرمایه گذار و اجرای طرح های موفق گردشگری این پروژه مسکوت مانده است. محمودآباد باید طی همه این سال ها تکانی به اجرای این طرح می داد و نیاز است تا شهرداری محمودآباد اهتمام بیشتری به این پروژه تفریحی توریستی شاخص در استان داشته باشد تا در آینده شاهد شهری زیباتر با امکانات تفریحی بیشتری باشیم.

گزارش از بهناز مقدس خبرنگار ایسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: