• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-3086-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

رئیس موسسه آموزش عالی خزر محمودآباد در گفت و گو با ایسنا:

نگاه مراکز دانشگاهی و دانشگاه ها به دانشجو سطح پایین و بازاری نباشد

رئیس موسسه آموزش عالی خزر محمودآباد گفت: نگاه مراکز دانشگاهی و دانشگاه ها به دانشجو سطح پایین و بازاری نباشد.

احسان شعبان زاده در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان این که مسئولان شهری می توانند در راستای اشتعال زایی جوانان موثر باشند، اظهار کرد : ایجاد تحول در توسعه استان باید از سوی دانشگاه ها صورت گیرد و مسئولان شهری از پتانسیل بالای خود در جهت اشتغال زایی و ارتباط با جوانان فارغ التحصیل استفاده کنند.

وی افزود: اساتید فرهیخته دانشگاهی  هم باید دانشجویان فرهیخته و عملگرا تربیت کنند؛ دانش آموختگان باید کسانی باشند که با تئوری کامل آشنا بوده و در رشته های فنی به کار اجرایی نیز تسلط داشته باشند.

رئیس موسسه آموزش عالی خزر محمودآباد در ادامه با اشاره به این که در ارتباط بین صنعت و دانشگاه دو نقد وارد بوده، بیان کرد: اول این که دانشجویان امروز دانشگاه های ما آن بار علمی که در صنعت نیاز داریم را ندارند ؛ تعدد دانش آموخته و فارغ‌التحصیلان منجر شده تا دانشجو به اندازه کافی از دوران تحصیل خود بهره برداری نکند.

شعبان زاده گفت : عدم اعتماد صنعت به دانشجو و دانشگاه ها باعث عدم ارتباط آن ها خواهد بود؛ مصداق امروزی وقتی دانشجو در مقطع ارشد در دانشگاهی فارغ التحصیل شده و در کمتر از 10 دقیقه از پایان نامه خود دفاع می کند، این سوال پیش می آید که آیا به اندازه عنوان مدرک تحصیلی توان انجام کار را دارد؟

وی تصریح کرد : دومین مورد در بحث نقد وارد شده به صنعت و دانشگاه ها تعطیلی اکثر شهرک های صنعتی ما است که همین مقدار فعالیت با درصد کمی از ظرفیت بوده که باز چند درصد مربوط به کارهای رزمره شهرک ها است و با این شرایط ما نیاز به نیروی جدید نداریم.

رئیس موسسه آموزش عالی خزر محمودآباد با بیان این که دولت باید از صنعت حمایت کرده تا کارخانه دار مشتاق به ادامه کار و سرمایه گذاری در صنعت باشد، افزود : کارخانه دار باید احساس نیاز کرده و با آوردن یکسری افراد صاحب نظر و جذب آن ها از بار علمی تحصیل کردگان متخصص استفاده کند و در این میان مراکز دانشگاهی و دانشگاه ها نباید نگاه بازاری و سطح پائینی به دانشجو داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد : دانشجو در قبال مدرکی که دریافت می کند باید شخصیت اعتماد برانگیزی داشته باشد اما متاسفانه در برخی دانشگاه ها نظارت های دقیق در روند دریافت پول و فعالیت های آموزشی و فرهنگی وجود ندارد؛ اگر نظارت هم باشد عدالت وجود ندارد.

 شعبان زاده با تاکید بر اینکه نشست بین اساتید و دادن راهکارها در زمینه ایجاد انگیزه برای دانشجویان می تواند راه حل خوبی برای منفعل نبودن آن ها پیش گرفت، اظهار کرد : امروز دغدغه شغلی و وضع نامناسب بازار ایجاد انگیزه ادامه تحصیل را از دانشجو صلب کرده و اساتید ما باید این انگیزه را در دانشجویان به رشته تحصیلی شان ایجاد کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: