• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-3814-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران مطرح کرد

احتمال طغیان بیماری شمشادها در فصل گرما/ نبود بالگرد مهم ترین چالش در بحران آتش سوزی جنگل ها است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی و تغییرات و شدت بارش ها در کوتاه مدت احتمال طغیان بیماری شمشادها در فصل گرما وجود دارد.

ستار بابایی در نشست خبری با اصحاب رسانه  با بیان این که تغییرات اقلیم در کشور حادث شده است از احتمال طغیان بیماری شمشادها در فصل گرما خبر داد ظهار کرد:  خزان زود هنگام درختان در چند سال اخیر و افزایش بی سابقه دما در استان تبعات زیست محیطی را به همراه دارد.

 وی تصریح کرد:  افزایش دما و کاهش بارندگی ها منجر به حذف برخی گونه های زیست محیطی خواهد شد،باید آمادگی لازم را برای این تغییرات آب و هوایی را داشته باشیم .

بابایی با تاکید بر این که عرصه های منابع طبیعی محل دفن زباله نیست ، گفت : دپوی زباله در جنگل ها درست نیست و این در هیچ جای دنیا تعریفی نداشته و مخالف قانون است.

*70درصد عرصه های مازندران،عرصه ملی است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران افزود: ۷۰ درصد عرصه های استان عرصه های ملی بوده که برای حفظ آن نیاز به اعتبارات ملی است و تمامی کمبودها در جوزه تجهیزات و نیروی انسانی فعالیت ها شبانه روزی انجام می شود

وی گفت: اطلاع رسانی و آموزش ها در کاهش آتش سوزی های عرصه ها موثر خواهد بود و بسیاری از این آتش سوزی ها عمدی نبوده است .

بابایی عدم وجود بالگرد را برای اطفای حریق از عمده چالش ها عنوان کرد و گفت: پشتیبانی برای مهار آتش سوزی ها باید از تهران صورت گیرد درحالی که پیشگیری و آموزش ها مهم ترین اقدامات درحفظ منابع طبیعی خواهد بود و اقدامات بازدارنده برخوردی و قضایی آخرین راه است.

*وجود 10هزار همیار طبیعت در مازندران

وی به فعالیت ۱۰ هزار همیار طبیعت در استان اشاره کرد و افزود: سازمان های مردم نهاد نیز در حفظ عرصه های جنگلی نقش موثری دارند .

مدیرکل منابع طبیعی مازندران تصریح کرد : سامانه ۱۵۰۴ در طول سال، حتی ایام تعطیل موضوع تخریب عرصه ها را بررسی خواهدکرد و یگان حفاظت منابع طبیعی با موارد تخریب به شدت برخورد می کنند.

*  از ابتدای سال 96هیچ درختی برای بهره وری نشانه گذاری نشده است

بابایی در ادامه از وجود ۷۹۴ هزار هکتار عرصه جنگلی در حوزه منطقه ساری اشاره و گفت : ۴۲۳ هزار هکتار در قالب طرح های حنگل کاری به مجریان واگذار شد ، که از ابتدای سال ۹۶ حتی یک درخت در قالب بهره وری و در چارچوب تجاری برای قطع نشانه گذاری نشده است .

وی افزود: ۷۰ هزار هکتار از طرح های جنگل کاری قبل از اجرای قانون دیگر تمدید نشده است و قراردادهای حفاظتی جنگل ها در دستور کار قرار گرفته  است.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران  یادآور شد: بسته به قانون هیچ درختی برای بهره وری نشانه گذاری نشده است و فقط برا ی اجرای طرح های عمرانی طبق قانون قطع درخت انجام می شود و حجم بیشتری از میزان حجم برداشت ها در منطقه ساری بوده است.

وی گفت:  احیای جنگل ها ، نگهداری راه ها و پرورش جنگل ها طبق قانون انجام می شود.

* وجود دام در عرصه های جنگلی دو برابر ظرفیت مراتع است

بابایی از صدور مجوز برای ۲۰۰معدن اشاره کرد و افزود: تمام مجوزهای معدن‌ استان طبق قانون انجام شده است و در صدور مجوز برای این معدن ها از اداره کل منابع طبیعی استعلام گرفته می شود.

وی گفت : وجود دام در عرصه های جنگلی دو برابر ظرفیت مراتع است و عرصه های ملی و طبیعی در حدتوان می توانند نیازهای استان را برآورده کنند که مطمئنا خلاف این باعث تخریب عرصه های ملی خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: