• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1986-5
  • خبرنگار : 49004
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

رکود صنعت ساختمان در مازندران

استاد دانشگاه در رشته مهندسی عمران گفت: به لحاظ کمی، ساخت و ساز‌ها در مازندران نسبت به گذشته بسیار افت کرده و دچار رکود شده است.

ولی‌ قاسمی‌ نژاد زواردهی، استاد دانشگاه در رشته مهندسی عمران در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: اخیرا دانشگا‌ه‌ های غیرانتفاعی و علمی کاربردی در سراسر نقاط کشور تکثیر شده و با ارائه مدارک دانشگاهی تعداد زیادی از مهندسین را وارد بازار کار کردند.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به این که با ورود جمعیت زیاد فارغ التحصیلان مهندسی عرضه و تقاضا دچار نوعی بهم ریختگی شده است گفت: تعداد مهندسین بیش از تعداد پروژه‌ها و ظرفیت‌های کشور است و این باعث عدم تناسب بین تعداد پروژه و تعداد مهندسین است؛اکنون واقعا نمی‌توان مهندسی را به عنوان یک شغل در نظر گرفت.

وی بزرگترین مشکل جامعه مهندسین را تغییر حرفه دانست و افزود: اکنون مهندسین وارد فاز دیگری شده‌ و به شهر‌های بزرگتر مهاجرت کرده‌اند تا به حرفه ای به جز مهندسی روی بیاورند.

قاسمی نژاد دیگر مشکل جامعه مهندسین را دستورالعمل‌ ها و ابلاغیه‌ های راه و شهرسازی برشمرد و افزود: کانون‌ های مهندسین به‌ عنوان نهاد‌ های حامی در بخش استیفای حقوق مهندسین فعالیت داشتند اما اکنون ابلاغیه‌ ها و دستورالعمل‌ های‌ راه‌ و شهرسازی آن ها را دچار چالش کرده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه برای یک پروژه ساختمانی مهندس ناظر تعیین می شود که مسئولیت زیادی دارد، افزود: در این رابطه مهندس ناظر، پیمانکار را تعیین نمی‌کند و پیمانکار ذی‌صلاح مهندس ناظر نیست و این موضوع خود یک چالش بزرگ برای صنعت ساختمان است.

این استاد دانشگاه گفت: متاسفانه کارفرماها علاقه دارند خود پیمانکار و مجری را انتخاب کنند؛ اما این پیمانکاران در رابطه با مسائل فنی دانش لازم را ندارند.

قاسمی‌ نژاد در رابطه با حجم ساخت و سازها در مازندران، گفت: به لحاظ کمی، ساخت و ساز‌ها نسبت به گذشته بسیار افت کرده است.

وی در ادامه افزود: به دلیل اشباع شدن ساخت و سازها از سال 89 تا91  که به یکباره ساخت و ساز‌ها با رونق بسیار روبرو بوده و تسهیلات چهار درصدی برای هر واحد در نظر گرفته بودند اکنون با کاهش ساخت و سازها رو برو هستیم.

این استاد رشته عمران افزود: بخشی از رکود در ساخت و سازها نیز به علت انفعال در سرمایه‌گذاری و تسهیلات بوده که باعث شده صنعت ساختمان تحت‌ الشعاع قرار بگیرد.

قاسمی نژاد با بیان این که صنعت ساختمان اگر در کشور فعال شود چرخ اقتصادی کشور با سرعت به چرخش در می‌آید، افزود: بسیاری از مشاغل مرتبط با ساختمان بوده و می‌توان با رونق صنعت ساختمان، اقتصاد کشور را پویا کزد.

وی با بیان این که خوشبختانه با وجود سازمان‌ها و کانون‌های نظام مهندسی در استان مازندران، اجرای ضوابط و مقررات ملی نسبت به سال‌های گذشته جدی تر اجرا می شود افزود: اگر در گذشته مقاوم سازی برای ۵ تا ۵.۵ ریشتر در ساختمان ها برنامه ریزی می شد، اکنون ساختمان ها برای  ۶ تا ۷ ریشتر مقاوم سازی می شوند.

وی یادآور شد: اگر واقعا همین آئین‌نامه‌ها اجرایی شود به لحاظ سازه‌ای مشکلی نخواهیم داشت.

این استاد دانشگاه گفت: مشکلات بناها در بحث زلزله بیشتر بر نظارت‌های معماری است؛در زلزله کرمانشاه شواهد حاکی از آن است که سازه پابرجا مانده اما نمای ساختمان خراب شده است.

قاسمی نژاد افزود: فرهنگ‌سازی، دوره‌های آموزشی و سمینار‌ها می تواند از بسیاری مشکلات صنعت ساختمان جلوگیری کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: