• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-2214-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

مشكل كمبود آب چالوس؛

از طومار مردمی به وزارت نيرو تا انکار مديريت آبفای چالوس

شهر چالوس به عنوان يك شهر توريستي در ايام تعطيل به چند برابر جمعيت خود مي رسد كه موجب بروز مشكلاتی از جمله كمبود آب آشاميدني در برخي از محلات و خيابان هاي شهر مي شود كه با اعتراض جمعي از اهالي اين شهر مواجه شده است.

به گزارش ایسنا مازندران،چندي پيش گزارش طومار مردمی معضل فشار بسیار کم آب در برخي مناطق چالوس از جمله رادیو دریا، گل سرخی، نوشین محله، گرامجان، خیابان طالقانی و مناطق دیگر شهر به گوش رسانه ها رسيد و اين موضوع مورد پيگيري خبرنگار ايسنا نيز قرار گرفت.

*زیرساخت های شهری چالوس؛ جوابگوی جمعیت شناور نیست

فاطمه رضوي فر يكي از ساكنان راديو درياي چالوس به عنوان مسئول جمع آوري امضا شهروندان جهت ارسال به وزارت نيرو در اين رابطه با اشاره به مشكل كمبود و فشار كم آب و عدم مديريت درست در اين رابطه اظهار كرد:اين مشکل در تمام روزهاي جمعه، آخر هفته، ايام عيد و تابستان مشهود است.

وي افزود: جمعيت شهري چالوس حدود 60 هزار نفر است وزيرساخت هاي  آب نيز براي اين جمعيت در نظر گرفته شده است اما با آمدن توريست و گردشگرچند برابر جمعيت اصلی، ساكنان بومي دچار كمبود آب مي شوند.

اين ساكن شهر چالوس با ابراز تاسف از اين كه  برای جمعيت شناور زيرساخت هايی درشهر ديده نشد تصريح كرد: بعضي از روزها ساكنين برخي نقاط شهر چالوس با كمبود شديد آب مواجه مي شوند و يا ساعت ها آب منازل قطع مي شود.

رضوي فر با بيان اين كه اين مشكل بيشتر در محله هايي چون رادیو دریا، گل سرخی، نوشین محله، گرامجان، خیابان طالقانی،محوطه كاخ،بخشي از بازار روز مشهود است تاكيد كرد:مخازن موجود به علت كمي آب جوابگوي جمعيت شهري چالوس نيست.

وي با اشاره به مراجعات مكرر به اداره آب چالوس و پاسخ مدير اين اداره مبني بر عدم وجود كمبود آب گفت: دراين رابطه طوماري تهيه شد و به امضا پنج هزار نفر رسيده و به وزارت نيرو ارسال شد تا مورد پيگيري قرار گيرد.

این بومی شهر چالوس با بيان اين كه كمبود آب مربوط به چند سال قبل است و در پنج سال گذشته نمود بيشتري يافته است تاكيد كرد: مديريت آب چالوس، كمبود بودجه را دلیلی برای عدم تغییرشبکه های آب می داند.

رضوي فر در ادامه خاطر نشان كرد: كمبود آب و كمي فشار آب به قدري بحران آفرین شد كه در روزهاي پايان شهريور ماه به مدت دو هفته به صورت كامل آب منازل قطع و با تانكر اقدام به آبرساني شد.

*سیستم آبرسانی برخی مناطق شهری چالوس فرسوده است

صابر سام رئيس شوراي اسلامي شهر چالوس نيز دررابطه با مشكل كمبود آب دراين شهر گفت: برخي مناطق چالوس همانند راديو دريا، آشكاردشت دچار كمبود آب به خصوص در فصل تابستان هستند.

وي افزود: با توجه به اين كه بخشي از آب چالوس از نوشهر و ازچشمه گردوك تامين و توسط شهرستان ديگر مديريت مي شود تا حدي کار مديريت آب و فاضلاب چالوس را سخت كرده است.

رئيس شوراي اسلامي شهر چالوس با اشاره به اين كه برخي مناطق اين شهر در توزيع آب مشكل دارند تصريح كرد: فرسودگي شبكه آب در برخي نقاط مشکلات فراوانی را برای ساکنین منطقه به وجود آورده است.

سام تاكيد كرد: كيفيت شبكه در برخي نقاط مناسب نيست و در صورتي كه فشار آب زياد شود امكان دارد لوله ها دچار شكستگي شود.


*کمبود آب در چالوس وجود ندارد!

صادق سلطاني رئيس اداره آب و فاضلاب شهري چالوس اما معتقد است: طي اين مدت تماسي مبنی بر مشكل كمبود آب در نقاطي همانند راديو دريا،اشكاردشت، گل سرخي و ساير نقاط وجود ندارد و تا حد زيادي برطرف شده است.

وي با اشاره به اينكه آن چه كه در طومار مردمي آمده است حقيقت  ندارد افزود: اشخاصي كه پيگير اين طومار؛ در صدد ايجاد حساسيت بيش از اندازه هستند .

رئيس اداره آب و فاضلاب شهري چالوس تصريح كرد: كساني كه پيگير طومار و رفع مشكل مردم هستند بايد به دور از حاشيه سازي و ايجاد حساسيت به اين اداره مراجعه كنند تا شفاف سازي لازم صورت گيرد.

سلطاني  خاطرنشان کرد:نمی توان هر نقطه از شهررا برای چاه حفر كرد بلكه آن منطقه بايد قابليت آبگيري داشته باشد

وی تاكيد كرد: در حال حاضر اين شهر داراي 10 حلقه چاه آب شرب  است كه مستقيم به شبكه وارد مي شود و كفاف جمعيت شهر را مي دهد و قرار است در مازوپشته نيز يك حلقه اضافه شود .

وي خاطر نشان كرد:اين اداره علاوه بر تامين آب شرب شهر چالوس به 16 پارچه آبادي از جمله جاده ذوات،ميانده،سردابرود، سينوا، شهر آرا و مازوپشته نيز آبرساني مي كند.

*عدم استفاده درست مهم ترین علت کمبود آب شرب

اين مسئول عدم استفاده درست از آب از جمله آبدهي باغات را در اين 16 پارچه آبادي از مشكلات كمبود آب در فصل تابستان ذكر كرد و يادآور شد: با آغاز فصل تابستان و افزايش دویا سه برابري جمعيت اين امكان نيز وجود دارد كه برخي نقاط دچار كمبود آب شود اما موقتي بوده و دليل بر اين نمي شود كه عده اي كل زيرساخت شهری را به چالش بکشند.

سلطاني به كلنگ زني پروژه ملي آبرساني مرزن آباد چالوس و نوشهر و 129 روستا طي چند ماه گذشته اشاره كرد و گفت: اين پروژه هزار و 600 ليتر بر ثانيه آبدهي خواهد داشت كه مشكل كمبود آب در كل منطقه طي چند سال آينده برطرف مي شود.

وي با بيان اين كه بخشي از آب چالوس از نوشهر و بخشي از چاه هاي آب تامين مي شود تصريح كرد: فرسودگي شبكه چالوس نيازمند اصلاح است.

سلطاني افزود: حدود 50 كيلومتر از شبكه چالوس نيازمند اصلاح بوده كه براي اين طرح به حدود20 ميليارد تومان اعتبار نياز است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: