• شنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-1885-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

یادداشت

عبور از البرز تفکری استراتژیک برای ساختن مازندرانی جدید

عبور از البرز تنها یک پروژه عمرانی نیست بلکه گفتمانی تحول خواهانه برای عبور از وضع موجود و رهیافت به وضع مطلوب بوده و در صورت تحول فکری و فرهنگی عبور از البرز پیشران توسعه استان مازندران می گردد.


 

به گزارش ایسنا مازندران، خبر مذاکرات استاندار مازندران با رئیس شورای اسلامی شهر تهران برای اتصال متروی تهران به مازندران با عنوان طرح عبور از البرز وفق فرهنگ غالب محیطی واکنش‌های منفی مختلفی در افکار عمومی داشته است؛ عده ای این طرح را بلند پروازانه و گروهی غیر اولویت دار معرفی کرده اند و جمعی نیز معتقدند اجرای این طرح اصلا شدنی نیست !

 طرح عبور از البرز ازجمله پروژه‌های مهندسی سخت است که برای اجرا به چندین سال زمان، تمهیدات اجرایی ملی و مدیریت پروژه حرفه ای ،مطالعات پیچیده، شرکت های معتبر بین المللی، تکنولوژی های تک و بیش از " هشت میلیارد دلار " اعتبار نیاز دارد؛ در همین حال استاندار مازندران تامین منابع اجرای طرح را اعتبارات غیردولتی و از محل سرمایه‌گذاری فایناس اعلام کرد.

  محسن هاشمی رئیس فعلی شورای شهر تهران و جمعی از متخصصین پس از همراهی با مرحوم هاشمی رفسنجانی در سفر به سویس کتاب عبور از البرز را با هدف اتصال متروی تهران به مازندران نوشتند.

به اعتقاد این قلم مگا پروژه  عبور از البرز بیش از این که یک پروژه مهندسی و اقتصادی باشد یک تفکر راهبردی برای ساختن مازندران جدید در ابعاد مختلف است؛ عبور از البرز تنها یک پروژه عمرانی نیست بلکه گفتمانی تحول خواهانه برای عبور از وضع موجود و رهیافت به وضع مطلوب بوده  و در صورت تحول فکری و فرهنگی عبور از البرز پیشران توسعه استان مازندران می گردد. 

البرز در فرهنگ و ادبیات ایران زمین نماد استقامت، بزرگی و  صلابت است پس عبور از البرز پیش از توانمندی های فنی و مالی به اندیشه های بلند و عزم راسخ فرهنگی نیازمند است.

واقعیت مسلم این است که برای ساختن مازندران جدید بیش از بودجه و اعتبارات یا بسته‌های چاره اندیشی و طرح های ایده ال به تغییر بینش و نگرش سنتی محتاج است و مردم و بزرگان مازندران باید با اصلاح فرهنگی، خود را با تحولات دنیای جدید و وقوع پیچ های تاریخی بویژه موج‌های جدید فناوری وفق دهند.

ساختن مازندران جدید اندیشه نو و تفکر خلاق و نو آور غیر نفتی می خواهد اما شهرگرایی ، جناح سالاری ، واگرایی ،تفکر نفتی و عوارض فرهنگی از موانع کهنه عقب ماندگی استانی شده که دارای غنی ترین منابع و استعدادهای برتر سرزمینی درکشور است.

ساختن مازندران جدید دست یافتنی است به شرطی که همه شهروندان از البرز خودخواهی ها و منیت ها عبور کنند چرا که بیشترین موانع فضای کسب و کار و توسعه استان رفتارهای نادرست فرهنگی فرد فرد ما است و تا زمانی که هریک از ما در هرپست و مقامی که هستیم دچار تحول فرهنگی نشویم حتی با گنج قارون هم پیشرفت نخواهیم کرد!

 

عبوراز البرز در وجه نخست کارکرد فرهنگی دارد و ترسیم کننده وفاق و همگرایی، تعمیق سرمایه اجتماعی، خودباوری ملی ، اعتقاد به توسعه درون زا، مصداق بارز مدیریت جهادی و پایه اقتصاد مقاومتی است.

استان مازندران پیش از اتاق فکر توسعه و تعالی به اتاق فکر فرهنگی نیازمنداست تا آسیب ها و موانع فرهنگی فراروی پیشرفت استان را پالایش و برطرف نمایند.

  ایرج نیاز آذری ؛ فعال فرهنگی و اجتماعی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: