• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-12614-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس مطرح کرد

زباله معضل عمده روستاهای مرکزی چالوس

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس گفت: زباله معضل عمده روستاهای مرکزی چالوس است.

محمد محمود ثانی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با اشاره به تلاش در جهت شناخت كاستي و مزايا در روستاها اظهار کرد: با توجه به جديد بودن اعضاي اين دوره از شوراي بخش سنجش روستاها امري ضروري به نظر مي رسيد.

وی اجرای طرح روستا گردی در بخش مرکزی چالوس را يكي از اولويت هاي اصلي دانست و گفت: طي بررسی مشکلات روستایی اين نتيجه حاصل شد كه عمده ترین دغدغه مردم طرح هادی، بافت و غیر بافت بودن اراضی و وجود حرايم راه،رودخانه،گاز در روستاها است كه بايد برنامه ريزي لازم صورت گيرد.

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس با مثبت ارزيابي كردن تعامل برخی از ادارات مانند بنیاد مسکن و راه و شهرسازی با روستاها و شوراها  تصريح کرد: با توجه به اینکه دغدغه روستاهای دهستان کلارستاق شرق حریم ۲۰۰ متری برای دو رودخانه چالوس و سردآبرود و نیز در سال هاي اخير قرار گرفتن در حريم آزاد راه، است و در دهستان کلارستاق غرب نیز موضوع حریم رودخانه وگاز مطرح بوده بنابراین ورود مسئولان استانی برای خروج از این معضلات يك ضرورت به نظر مي رسد.

محمودثاني با ابراز تاسف از اينكه  استاندارد لوله گاز در برخی از مناطق رعایت نمی شود افزود: قرار است لوله های استاندارد جايگزين شود که در این راستا ورود نماینده مجلس و مدیران شهری واستانی ضروری است.

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس به بررسی مشکلات دهستان کلارستاق غرب در کلاچان اشاره کرد و گفت: در این منطقه نیزلایروبی رودخانه در دستور کار قرار گرفت و با توجه به اینکه ورودی کلاچان هفت روستا را در بر می گیرد بنابراین به جهت تعریض و اصلاح معبر ورودي،نيازمند تعامل با شهرداري هچيرود است.

محمود ثاني بيان كرد: در مورد لایروبی رودخانه سردآبرود نیز پیگیري‌های مورد نياز صورت گرفت و در اکثر مسيرهاي اصلي و فرعي اين لايروبي انجام شد.

محمود ثانی در ادامه دغدغه اصلی مردم بخش مرکزي چالوس را بافت و نوع کاربری اراضی عنوان کرد و افزود: عدم منابع درآمدی مشخص برای روستاها با وجود قوانینی که مبنی بر اعطای انشعابات آب و برق و گاز به خانه های خارج از بافت وضع شده است و از همه مهم تر این که عوارضی برای روستا در نظر گرفته نشد از دیگر دغدغه ها است.

وی با انتقاد از کسر عوارض از روستاها و ممنوعیت اخذ عوارض توسط دهیاری ها بیان کرد: مشکلاتی مانند حریم رودخانه و خط لوله گاز و راه، روستاییان منطقه را آزار می دهد و برون رفت از این معضل همت مدیران استانی و کشوری را می طلبد.

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس با ابراز تاسف از اینکه در مورد اشتغال در روستا تسهیلات جذب و استفاده نشد، گفت: به دلیل حاکم شدن بروکراسی های اداری و اعمال قوانین خاص برای سرمایه گذاری در زمینه  ظرفیت گلخانه، پرورش ماهی قزل آلا و دا مپروري باید راه کاری ارائه شود تا جوانانی که با دست خالی قصد ایجاد شغل و درآمد دارند ناامید نشوند.

محموثاني با بیان اینکه برای کارآفرینی نیاز به وام کم بهره است، متذکر شد: فرصت های شغلی خوبی وجود دارد اما برای اجرا، سنگهایی وجود دارد که باید برداشته شود.

وي با تاکید بر اینکه در این راستا بايد قدمی برای ایجاد شغل در روستاها برداشته شود افزود: متاسفانه جواناني كه راغب به اشتغال هستند ميانه راه به بن بست می خورند و از ادامه باز می مانند كه پيگيري لازم با مدیران ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و  صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است.

رئیس شورای بخش مرکزی چالوس دپو زباله را مشکل عمده روستاهای اين بخش دانست و يادآور شد: روستاهای بخش مرکزی در بسیاری از ایام سال خدماتی به وسعت شهر ارائه می دهند اما  ماشین آلات مناسب و به تعداد مورد نياز، برای جمع آوری زباله در بسیاری از روستاها وجود ندارد.

محموثاني به کمبود ماشین آلات جمع آوری زباله در این بخش اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا و مدیریت پسماند بر آن شدیم تا این طرح به صورت پایلوت درپنج روستای بخش مرکزی این طرح اجرا شود که همین امر تا کنون کاهش ۳۰ درصدی هزینه ها را در برداشته است.

وی با انتقاد از اینکه برای معدوم سازی زباله خشک روستاهای بخش مرکزی مشکلاتی وجود دارد، گفت: در این راستا نیز خواستار ورود و زمینه سازی برخی از شرکتهای مربوطه هستیم تا عواید حاصل از این کار به خانواده ها برگردد تا هم فرهنگ تفکیک زباله از مبدا تبیین شود و هم اهالی روستاها به احساس رضایت و رغبت قلبی دست پیدا کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: