• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11514-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

گفت و گوی ایسنا با دهیار روستای طویر:

خوداشتغالی گامی در جهت رفع بيكاری و رونق اقتصاد روستایی

مردم روستاي طوير بخش مرزن آباد با خوداشتغالی توانستند گام هاي خوبي در جهت رفع بيكاري و كمك به اقتصاد و توليد در روستا بردارند.

به گزارش ايسنا مازندران،روستاي طوير يكي از روستاهاي كوهستاني بخش مرزن آباد چالوس است كه با ايجاد مشاغل خانگي در قالب صندوق و شركت تعاوني گام هاي خوبي را در جهت رفع بيكاري و كمك به اقتصاد و توليد برداشته است.

مسعود قطبي؛دهيار روستاي طوير در گفت وگويي  با خبرنگار ایسنا مازندران؛در خصوص طرح خود اشتغالي در اين روستا كه مي تواند الگويي براي ساير روستاها باشد اظهار كرد: يكي از علل مهاجرت ساکنان روستا به شهرهاي اطراف نداشتن اشتغال و كسب درآمد است، اما در روستا طوير اهالي ثابت كردند كه با ايجاد مشاغل خانگي مي توان هم به توليد منطقه كمك كرد و هم اينكه اقتصاد خانواده را چرخاند.

دهيار روستاي طویر با بيان اينكه اين روستا داراي حدود 500 نفر جمعیت است افزود: نيروي انساني يكي از سرمايه هاي اصلي در ايجاد اشتغال است و بدون نيروي انساني كارآمد و فعال تحقق اشتغال امكان پذير نيست ؛ يكي از مشخصه هاي مثبت اين روستا داشتن نيروي انساني كارآمد است.

وي از ايجاد صندوقي متشكل از اكثر اهالي روستا از طريق جهاد كشاورزي خبر داد و گفت: اعضاي صندوق  با سرمايه گذاري هر نفر حدود 100 هزار تومان اقدامات خوبي را در خصوص كارآفريني انجام داده اند.

دهيار روستاي طوير خاطر نشان كرد: اعضاي صندوق در فصل تابستان به دامداري و كشاورزي مي پردازند و محصولات خود را در نقاط مختلف شهرهاي چالوس و مرزن آباد و نيز با غرفه اي در پنج شنبه بازار مرزن آباد به فروش مي رسانند .

قطبي آموزش صنايع دستي در رشته هاي مختلف را از ديگر اقدامات در جهت كارآفريني عنوان كرد و يادآور شد: اعضاي صندوق از طريق فني و حرفه اي ، ميراث فرهنگي و صنايع دستي آموزش هاي لازم را در زمينه قالي بافي، جاجيم بافي، قلاب بافي و ساير هنرهاي دستي در كارگاه هاي معتبر مي بينند و با دريافت گواهي مهارت و بافت محصولات مختلف به اقتصاد خانواده كمك مي كنند.

وي توليد قارچ را از ديگر اين طرح ها عنوان كرد و گفت: برخي از اعضاي صندوق آموزش توليد قارچ را از طريق كارشناسان جهاد كشاورزي دیده اند و دهياري نيز با فراهم نمودن امكانات به اين امر كمك كرد ؛در حال حاضر زمينه براي توليد قارچ فراهم شده است و کشت کنندگان منتظر رشد قارچ ها هستند تا به بازار عرضه شود.

دهيار اين روستا بوم گردي را يكي ديگر از طرح هاي بسيار مهم در جهت اشتغال دانست و بيان كرد:اين روستا با توجه به اينكه داراي بافت قديمي و متصل به جنگل است زمينه مناسبي براي اين طرح دارد پس از هماهنگي با سازمان گردشگري به دنبال مجوز اين بوم گردی هستيم.

قطبي ادامه داد: اختصاص ساختماني مناسب براي طرح بوم گردی و ارائه غذاهاي سنتي ومحلي در كنار فضاي كاملا سنتي و بكر،به دنبال آن طبيعت گردي و كوهنوردي از جمله اقداماتي است كه در اين طرح دنبال مي شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: