• جمعه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2287-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

محقق، نویسنده و شاعر مازندرانی:

صدور آرمان و اندیشه مضمون شعرهای انقلابی را تشکیل داده است

محقق، نویسنده و شاعر مازندرانی گفت: صدور آرمان و اندیشه مضمون شعرهای انقلابی را تشکیل داده است.

حسین تقلیلی در گفت و گو با ایسنا مازندران در مورد جایگاه شعر در انقلاب اظهار کرد: جريان ادبي پيش از اسلام ابدا ديني نبوده و مايه ها ی حماسي که ريشه در فرهنگ زيست بوم ايراني داشته  در تعامل با واقعيات تاريخ شفاهي و مکتوب اين سرزمين شعری رابه وجود آورده بود که  مباهات، تفاخر ودلاوري ها را يادآور شده است.

وی با بیان اینکه  گرايش های جامعه شناختي  در مفهوم عام محتوايي عموما شامل درباري سرايي  و تجارت ادبي بوده است،  تصریح کرد: خيام که امضای رسمي وشکل بين المللي شعر ايران است در همان ابتدا تکليف را روشن کرد، به صورتی که در شعر خود " هشدار که از روح جدا خواهی رفت" را بیان کرده است.

این محقق و شاعر مازندرانی همچنین خاطرنشان کرد: در اشعار دینی اتفاقات تراژيک، غم نامه های عاشقانه و فرود های عاطفي به اشتباه ديده شده و شعر آييني و انقلابی در معنای واقعی خود بهترين تعريف براي اين بخش ادبيات ما است که هم واقعيت دارد و هم باورپذيری برای مردم بسیار آسان تر است.

تقلیلی گفت: دوران پس از اسلام، جبر اعراب در پذيرفتن الگوهاي اجتماعي آنقدر جدي بود که حتي به نابودی  وانحلال کامل زبان فارسی منجر شد؛ که اتفاق قابل افتخاری برای اقوام ايراني نيست ولی واقعيت دارد.

وی افزود: دوران پس ازانقلاب مانند تمام انقلاب های ديگر مضمون شعرها صدور انديشه و آرمان است با اين تفاوت که مديحه سرايی جایگاه خاص خود را در شعر دارد.

این شاعر و نویسنده تصریح کرد: شعر ديدن، تماشا کردن، گريستن وشادماني  دارد وگرنه روضه خوانی همان حرف زدن و بلندگو بدست گرفتن ونواختن طبل جنگی است که دوره ی آن در شعر گذشته است.

تقلیلی همچنین گفت: در شعر انقلاب و جنگ شعرای زیادی ورود کرده اند اما آنچه مهم است و در این بازه زمانی شعرا به آن رسیده اند گفتن از هدف انقلاب و دفاع مقدس است نه تفنگ و زخمی شدن؛ که البته در این باب شاعران اندکی، این هدف را در شعر نهادینه کرده اند هرچند گنجاندن هدف انقلاب و دفاع مقدس در شعر کار بسیار دشواری است.

وی  خاطرنشان کرد: حوزه هنری استان  مازندران با تقویت انجمن های شعری،  می تواند به دلیل قدرت مند بودن شعر بر اذهان عمومی به ورود هدف های انقلاب  در اشعار توسط شاعرانبیشتر بپردازد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: