• جمعه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2784-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

مثبت انقلاب/ایسنا در گفت‌و‌گو با کارشناسان بررسی کرد

24 تالاب مازندران فرصتی مناسب برای رونق گردشگری

یکی از مزیت های استان مازندران که می توان از آنها به منظور رونق گردشگری در این استان استفاده کرد بحث تالاب ها است.

به گزارش ایسنا مازندران، یکی از مزیت های استان مازندران که می توان از آنها به منظور توسعه اقتصادی در این استان از آنها استفاده کرد بحث تالاب ها است.

24 تالاب ثبت شده در مازندران می‌تواند در ایجاد اشتغالزایی با رونق گردشگری و بوم‌گردی موثر باشد اما نکته مهمی که باید در این زمینه به آن توجه کرد نقش مردم در کاهش تخریب این تالاب ها است.

آموزش پایه اصلی مشارکت در حفظ تالاب ها

علی اکبر یداللهی دکترای محیط زیست در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه پایه اصلی مشارکت در حفظ تالاب ها آموزش مردم بومی است، اظهار کرد: با بالا بردن سواد زیست محیطی مانند دانش، نگرش و رفتار مردم بومی در مورد تالاب ها می توان تعاملی بین مردم آن منطقه و محیط زیست ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: حمایت و مشارکت مردم بومی با اجرا در آوردن برنامه ای مانند طبیعت گردی در تالاب میانکاله مردم آنجا تبدیل به شکارچی نشده و به لیدرهای گردشگری تبدیل شوند با این کار به جای اینکه 2 هزار راس گوسفند برای امرار معاش آورده و باعث تخریب محیط زیست شوند با 200 راس گوسفند و لیدر گردشگری منطقه خود از تالاب ها حفاظت کنند.

معاون فنی اداره کل محیط زیست مازندران گفت: در حال حاضر 876 قطعه آب بندان در مازندران تالاب محسوب و درمجمع کنوانسیون رامسر به مجموعه آبی که به شکل موقت یا دائمی و چه انسان ساخت چه طبیعی با عمق 6 متر تالاب گفته می شود.

این دکترای محیط زیست خاطرنشان کرد: تالاب های به دسته های زیستی که حدود 40 نوع از آن در سطح استان بوده و مکان مهاجرت پرندگان مهاجرکه زمستان گذرانی می کنند مانند سرخرود محمودآباد، تالاب شیلاتی که از آن برای پرورش ماهی و برخی دیگر از آنها برای زراعت و کشاورزی به منظور تامین آب زمین استفاده می شود.

وی از مزیت های تالاب ها حفظ رطوبت زمین و خاک های اطراف، تعادل بخشی به کیفیت آب های زیر زمینی، مانع ورود آب شور به منابع آبی شیرین و جلوگیری از ریز گرد ها خبر داد و افزود: از منابع تالاب ها از جمله گیاهان دارویی، ایجاد صنایع دستی می توان استفاده کرده و با حفظ تالاب ها رطوبت خاک منطقه حفظ و از بروز ریز گرد ها جلوگیری می کند.

یداللهی خاطرنشان کرد: لایروبی تالاب ها برای نگه داری و خشک نشدن تا حدی خوب بوده اگر بیش از حد برداشت شود لایه حفاظتی تالاب از بین رفته و تمام آب جذب زمین و در نهایت تالاب خشک می شود، باید به مردم عادت دهیم که تالاب برای آنها است و با ایجاد ارتباط قوی بین مردم و محیط زیست مانند تالاب سرخرود و با فرهنگ سازی مناسب شرایط را برای گردشگری استان فراهم کنیم.

نقش بومیان در کاهش تخریب تالاب ها

صادق صالحی دکترای جامعه شناسی محیط زیست در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه معروف ترین کارکرد نقش کبدی تالاب است، اظهار کرد: تالاب ها نقش تصفیه آلاینده های صنعتی را در شهر ایفا می کنند و از این رو حائز اهمیت هستند.

 وی افزود: ایران سردمدار در بحث تالاب ها بوده و طی چند سال اخیر تالاب ها کمی با ضعف مواجه شدند که بررسی آن در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

استاد دانشگاه مازندران گفت: ما شناخت مناسبی از کارکرد تالاب در سطح جامعه محلی نداریم و این شناخت در جامعه مدرن باید به صورت تعاملی از طریق کتب درسی، آموزش های دیداری و وسایل ارتباط جمعی منتقل شود که تاکنون این شناخت به طور کامل صورت نگرفته است.

صالحی بیان کرد: در بحث عوامل عاطفی ما در برخورد با تالاب ها یک فاصله اساسی پیدا کرده و مهندسان به سوی ساخت و ساز های بی رویه رفته که ما را با موجبات تخریب تالاب ها مواجه کرده است.

دکترای جامعه شناسی محیط زیست خاطرنشان کرد: بومیان در کاهش وضعیت نابسامان تالاب می توانند نقش اساسی داشته و با آموزش به مردم از تخریب تالاب هر منطقه جلوگیری کرد.

ثبت 1.5 میلیون هکتار تالاب در کشور

یاسر سالار کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: 24 تالاب ثبت شده در استان مازندران وجود دارد و همچنین مساحت 1.5 میلیون هکتار تالاب ایران در کنوانسیون ملی رامسر ثبت شده است.

وی افزود: بحث حفاظت از تالاب در سال 1384 در ایران آغاز شد و دوم فوریه 1971میلادی در قالب کنوانسیون ملی رامسربا عنوان روز جهانی تالاب معرفی و امسال با شعار تالاب ها برای آینده شهری پایدار است.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد با بیان اینکه تالاب ها دارای 3 ارزش اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی و ارزش های فرهنگی است، گفت: ارزش اکولوژیک شامل زیست گاهی، بانک ژن، پالایش محیط زیست، مولد آبزیان و جلوگیری از تخریب سواحل است.

کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست درادامه عنوان کرد: بحث اشتغال، منابع تامین آب، بحث درمانی، اکوتوریسم و کاهش مهاجرت به خاطر معیشت از ارزش های اقتصادی فرهنگی بوده وآموزش های زیست محیطی، سلامت، آرامش روحی، میراث فرهنگی، عکاسی و فیلمبرداری از ارزش های فرهنگی تالاب ها محسوب می شوند.

وی خاطرنشان کرد: ذخیره آب آشامیدنی، کاهش سیل، تصفیه فاضلاب و بهبود کیفیت آبی و توانمندی سازی مردم در کسب و کارمثل پرورش ماهیان در تالاب از ارزش ها و نقش تالاب ها است.

گزارش از : بهنار مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: