• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-4585-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

یادداشت / رسانه‌هایی که مانع توسعه مازندران می‌شوند؛

از «سهم‌خواهی رسانه‌های به ظاهر انقلابی» تا «له شدن قداست خبری»

در جهان امروز، رسانه با انتقال اطلاعات و معلومات جدید و مبادله افکار و عقاید عمومی در راه پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری نقش عمده ای را ایفا می کند، به طوری که عصر حاضر را عصر ارتباطات نامیده اند.
 
به گزارش ایسنا مازندران، در جوامع انسانی افراد کوشش می کنند تا همیشه در جریان تمامی امور و وقایع اجتماعی باشند تا بتوانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم نقشی در زندگی گروهی ایفا کنند، از آن جایی که داشتن آگاهی اجتماعی مهم ترین ویژگی عصر حاضر است، رسانه به عنوان تولید کننده و نشر دهنده اطلاعات و اخبار نقش به سزایی ایفا می کند.

رسانه، در شناخت فعالیت‌ها و گسترش و توسعه جوامع شهری و روستایی باید کاملا شفاف، روشن و مشخص عمل کند، استراتژی های خود را تعریف کرده و به تعریف فعالیت ها و کارکرد های منطقه خود بپردازد.

نقش های رسانه اعم از اعتماد سازی، انعکاس واقعیت ها، نقد سازنده و پیش بینی بحران است، اعتماد سازی در زمینه های کلی سیاست و نظام از طریق ترسیم اهداف، اولویت ها و تعیین برنامه ها با مردم همراهی کند، انعکاس واقعیت های اقتصادی و اجتماعی از ملزومات فعالیت رسانه ها بوده و باید با بی طرف باشد، نگاه واقع بینانه به مسائل روز و استان خود داشته و گام مهمی در ایجاد شکل دهی افکار عمومی برای نقد مسائل برداشته باشد، بتواند موفق تر از سایر رسانه های استان های دیگر در تحلیل به روز مسائل استان خود راهکار و طرح جدید ارائه دهد.

بر این اساس با وجود مزیت‌ ها و فرصت های بسیار مناسب استان مازندران برای رسیدن به یک توسعه پایدار در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، ورزشی، کشاورزی، زیست محیطی، علم و فناوری به نظر می‌رسد نقش رسانه بسیار حساس و تاثیرگذار است.

متاسفانه امروزه با وجود بعضی رسانه های زرد در سطح استان شاید کیفیت کم برخی از رسانه ها در نشر اخبار و اطلاعات روز در سطح شهر و روستای منطقه خود بوده و از رشد و توسعه استان در تمامی عرصه های فعالیتی با نشر خبرهای زرد کاسته شده است، همچنین برخی از این رسانه ها با زیرپا گذاشتن اخلاق حرفه ای، به دنبال منفعت طلبی و امتیازگیری هستند که اگر به اهداف خود دست نیابند،  به تخریب و تحریف می‌پردازند که این امر در نگاه دینی و اخلاقی بسیار مذموم شده است.

در حالی که برخی رسانه‌های مازندران می توانند با شناسایی مشکلات و معضلات منطقه خود به بررسی آن پرداخته و راهکار های مناسبی پیشنهاد دهند؛ با بی اخلاقی و منفعت طلبی محض، به دنبال دسترسی به اهداف شوم خود هستند که نه تنها این نوع تخریب که همانند ضرب‌المثل «شمشیر از روبستن» است، موجب توسعه بخش های مختلف در این استان نمی‌شود بلکه خود این رسانه‌ها عامل عدم توسعه محسوب می‌شوند.

رسانه‌های مازندران با گردش اطلاعات، آگاهی و زمینه سازی مناسب برای افزایش مشارکت مردمی در تحقق اهداف مدیریتی می توانند نقش بسزایی ایفا کند، ایجاد اعتماد و اطمینان به مردم خود، عاملی در جهت توسعه هر چه بهتر مدیریت شده و با داشتن مدیریتی سالم، دقیق و کارآمد قطعا استان به سمت توسعه بیشتر پیش می رود.

آنچه در این میان قابل ذکر است، این که رسانه باید فارغ از قدرت های موجود عمل کند، بر این اساس به نظر می‌رسد مشکلات برخی تحلیل نادرست و غیرهدفمند همراه با تخریب برخی نیروهای انقلابی است و گاهی این تخریب از برخی رسانه های به ظاهر انقلابی صورت می گیرد.

رسانه های نان به نرخ روز خور در مازندران کم پیدا نمی‌شوند، آنهایی که به دنبال امتیازگیری و رسیدن به مطامع شخصی خود هستند حتی به نهادهای انقلابی مانند جهاد دانشگاهی نیز رحم نمی کنند و برای خود کیسه می‌دوزند تا بلکه بتوانند به بخشی کوچکی از اهداف خود برسند.

هرچند نباید این گونه رسانه هایی که میزان مخاطبان آن در نهایت بیشتر از مسئول آن سایت و دوستان آن ها نیست را مهم فرض کرد؛ اما باید به این نکته توجه کرد که کار رسانه و خبری قداست دارد و جای نااهلان نیست.

نکته بسیار مهم اینجا است که مغرضان به نهادهای انقلابی همچون جهاد دانشگاهی خود، کوچکترین تخصصی نسبت به مسائل مطروحه در رسانه های خود ندارند و صرفا چشم و گوش بسته و به منظور رسیدن به اهداف شخصی اقدام به نشر برخی اکاذیب می‌کنند.

قطعا مغرضان رسانه ای خود بهتر می‌دانند که هر کار پژوهشی مستلزم هزینه ای است و اینکه جهاد دانشگاهی و امثال این نیروهای انقلابی بتوانند بخشی از مسائل مالی خود را برطرف کنند و همچنان درگیر دولت نباشد، نه تنها کار بدی نیست بلکه باید به عنوان الگو برای دیگر ارگان ها و برخی نهادهای به ظاهر انقلابی مدنظر قرار بگیرد.

 اینکه یک رسانه با قدرت نفوذ خود به دنبال اعمال تخریب علیه نیروهای انقلابی باشد، خود مهم‌ترین عامل عدم توسعه محسوب می‌شود، این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامى در پاسخ به پرسش هاى دانشجويان در دانشگاه صنعتى شريف در سال 78 فرمودند: «من البته هيچ‏وقت جلو انتقاد را نگرفته ‏ام و كسى را منع نكرده‏ ام، انتقاد صحيح و دلسوزانه ضررى ندارد؛ اما اين انتقاد بايستى به تخريب نينجامد» که متاسفانه برخی خودی ها که منافع خود را کمرنگ و یا بی رنگ می بینند دست به تخریب می زنند.

نکته دیگری که برخی رسانه های انگشت شمار اما تخریب‌گر مازندرانی باید بدانند این است، که نباید به دنبال خوش گذرانی رسانه ای برای جذب چند مخاطب خاص باشند چرا که در نهایت چهره واقعی آنها مشخص می شود.

رسانه‌ها نباید بر اساس منافع شخصی قلم‌فرسایی کنند، چرا که در راه توسعه به وحدت رسانه‌ای در مازندران نیاز است.

برخی رسانه‌ ها تصور می‌کنند که با تخریب یک مدیر و ترساندن خبری، می توانند باج‌گیری کنند اما باید به این نکات توجه شود که اولا رسالت اطلاع‌رسانی رسالت زینبی است و در ارزش‌های دینی تخریب و آبرویزی مومنان با هدف سوء معنا و جایگاهی ندارد و ثانیا این اندک رسانه‌های باج‌طلب خود عامل عدم توسعه در این استان هستند.

در نهایت رسانه نباید هرگز نقش خود را فراموش کرده و وارد حواشی و موضع گیری های خاص شود مشکلی که در مازندران از سوی برخی رسانه های آن مشهود است.

انقلاب ارتباطات در دنیای جدید مولد تحولات فرهنگی بوده و رسانه به همراه خود، فرهنگ جدیدی تولید می کند، این فرهنگ خاص، پویا، تداومی و کاملا جدید بوده و باعث همگرایی فرهنگی در هر منطقه خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: