• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-3785-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران خبر داد

افتتاح فاز نخست موزه دفاع مقدس در مازندران

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران از افتتاح فاز نخست موزه دفاع مقدس در مازندران خبر داد.

 به گزارش ایسنا مازندران، سردار عبدالله ملکی  پنج شنبه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه به فرمان رئیس‌جمهور و سرلشگر باقری در هشت صبح ۱۵ بهمن ۹۶ ، مراکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در ده استان کشور افتتاح  می شود، افزود: از جمله این مراکز، افتتاح فاز اول مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در مازندران است.

وی افزود: ساخت این مراکز در استان آذربایجان شرقی ۲۳ سال، در دزفول ۱۸ سال و در اصفهان ۱۹ سال به‌طول انجامیده و استان مازندران نیز وارد نهمین سال خود شده است و  با کمک مردم ۶۸ یادمان شهدای گمنام در استان کامل و یا درحال ساخت است و از این تعداد ۳۸ یادمان کامل شده و ۳۰ یادمان نیز در حال ساخت است

ملکی یادآور شد: با توجه به اینکه ساخت این مراکز فرهنگی طولانی شده، سرلشگر باقری تصمیم به ابلاغ افتتاح مراکز، گرفته است تا بیش از این مردم در انتظار نباشند و فرایند ساخت را هم مشاهده کنند.

 

وی با اشاره به  اینکه مازندران تنها استانی است که موزه منطقه‌ای و میراثی ندارد و بخش اعظم میراث گران‌بهای این استان و کشور، در کارتون‌ها نگهداری می‌شود، افزود: تدبیر آن زمان بر این بوده که مرکز فرهنگی مازندران هم موزه دفاع مقدس و هم میراث فرهنگی باشد که البته در سه فاز مجموعه تدوین شده و مطالعات زیادی انجام شده است.

 

مدیرکل حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه یکی از فازهای این مجموعه، ساختمان اصلی مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس با برنامه محتوایی و به نمایش گذاشتن عملیات والفجر هشت بوده است، افزود: مطالعات با نگاه به عملیات والفجر هشت انجام شد و هفت‌تپه و اروند فاز اول این مجموعه است که با فرمان رئیس‌جمهور و سرلشگر باقری ساعت هشت صبح روز یکشبنه ۱۵ بهمن افتتاح خواهد شد، افزود: بستر رودخانه تجن، اروند نمادین خواهد بود و از ۲۴ پروژه فاز اول و دوم، در این بخش ۱۷ پروژه افتتاح می‌گردد.

 

ملکی مساحت فاز اول را 18.5 هکتار اعلام کرد و گفت: ده هکتار بستر رودخانه بوده که سد لاستیکی بر آن احداث شده و 8.5 هکتار نیز سایت‌ها هستند که برای انجام کل آن ۱۹ میلیارد و ۲۶ میلیون تومان هزینه شده است و  این نمایشگاه دوساله بوده و دارای ۱۴ غرفه است که برای انجام کار محتوایی و تعمیر ساختمان ان ۲۸۰ میلیون تومان هزینه شده، افزود: در روز افتتاح، این نمایشگاه نیز افتتاح خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بخشی از تجهیزات نظامی غنیمتی در اصفهان و بخشی در ساری بازسازی شد، افزود: تجهیزات نظامی آماده شده، در دو طرف خط چینش و هواپیمای اف چهار نیز همین هفته بارگیری و به ما منتقل می‌شود تا نقش نیروی هوایی ارتش و سپاه را نمایش دهد.

مدیرکل حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران با اعلام اینکه ۱۰ شهید خوشنام در فاطمیه دوم وارد استان مازندران خواهند شد، افزود: با احتساب این ده شهید، تعداد شهدای گمنام استان به ۳۰۵ شهید خواهد رسید.

ملکی با بیان اینکه این شهدا از جاده فیروزکوه وارد استان شده و مورد استقبال مردم سوادکوه قرار خواهند گرفت، افزود: شب وداع در ۳۰ بهمن ماه در حسینیه ثارالله قائم‌شهر خواهد بود و سپس، هفت شهید در اول اسفند در شهرهای ساری، بابل و محمودآباد و سه شهید در سوم اسفند در فریم‌شهر راس ساعت 9 و 30دقیقه صبح تشییع خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه مازتدران در بعد محتوایی از سایر استان ها جلوتراست گفت: ببشترین همکاری های انجام شده از سوی نهاد ها از استانداری بسیج شهرداری ساری اداره کل گاز و آب و فاضلاب و برق مخابرات و اب منطقه ای استان دانشگاه علوم پزشکی مازتدران و بابل هلال احمر و راه آهن شمال در این برنامه ها مشارکت داشتند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: