• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9611-488-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

قهرمان دو ميدانی در پرتاب وزنه مطرح کرد

چالشی به نام عدم امکانات، سد راه بانوان دونده / پدیده هایی که دیده نمی شوند

 بانوی قهرمان دو ميداني در پرتاب وزنه گفت: نبود پیست اختصاصی دومیدانی چالشی برای بانوان ورزشکار غرب مازندران است. به گزارش ایسنامازندران،دو ومیدانی اسمش مادر ورزش‌ها بوده و هست اما گویی همواره سایه یک ناپدری بالای سر این مادر است و دست و پای مادر را برای رشد و پیشرفت بسته است. پدیده‌ها در دوومیدانی دختران ایران زیاد بوده‌اند. زمانی رسانه‌ها کمتر بود و آن چند رسانه ورزشی هم حساسیتی برای پرداخت به ورزش بانوان و حالا دوومیدانی‌اش نداشتند!

 پدیده‌ها می‌آمدند و می‌رفتند و تمام می‌شدند اما چون دیده نمی‌شدند، کسی نه آمدنشان را می‌فهمید و نه برای خداحافظی‌شان دست تکان می‌داد.

در ورزش زنان خبری از پول‌های میلیاردی و شهرت‌های آنچنانی نیست. ده‌ها مدال جهانی هم که داشته باشید، در کوچه و خیابان در مقایسه با یک فوتبالیست بی‌افتخار لیگ برتر فوتبال مردان هیچ کسی شما را نمی‌شناسد! عامل اصلی برای جذب دختران به ورزش فقط عشق است. چیزی که این روزها به حلقه گم شده‌ای در ورزش حرفه‌ای‌مان تبدیل شده. این روزها در ورزش حرفه‌ای ما عشق هست اما قیمتش با تومان و دلار قیمت‌گذاری می‌شود.

اما ورزش بانوان هنوز قیمت ندارد. دختران ورزشکار هنوز با عشق و انگیزه پیش می‌روند و از پا نمی‌ایستند. به هر استان ایران که سر بزنید، حتما دخترانی هستند که می‌دوند. شاید کفش مناسب نداشته باشند و پیست و زمین مناسبی در کار نباشد اما آنها با دو پای عاشق می‌دوند و هیچ مانعی صد راهشان نیست. یاد گرفته‌اند موانع را مثل دوی با مانع ببینند و بدون این که خم به ابرو بیاورند از رویش بپرند. برای دختران دو و میدانی‌کار ایران هیچ سدی برای توقف وجود ندارد. آنها سال‌هاست که با نگاه به مقصدشان دویده‌اند؛ حتی اگر مقصد آن قدر دور باشد که نتوان دید اما ایمان داشته‌اند که می‌شود رسید و باید دوید و رفت .

سيد مرضيه طاهايي نوجوان 16 ساله نوشهر نیز از جمله دختران سرزمین ایران است که ثابت كرده كه مي توان با امكانات كم نيز پله هاي ترقي و قهرماني را پيمود و نبود امكانات، ورزشكار را از ادامه تمرينات باز نمي دارد.

 طاهایی در گفت و گو با ایسنا می گوید: از آنجايي كه به دو و ميداني علاقه زيادي دارم از دوسال پیش یعنی در تابستان 94 تمرينات خود را زير نظر يزدان خزايي، در پارك نگين و كنار ساحل نوشهر شروع كردم ؛ سپس زير نظر پريسا سام دليري به تمرينات ادامه دادم.

 این بانوی قهرمان دو و ميداني با اشاره به دريافت مقام هاي مختلف طي اين دو سال افزود: سال گذشته در رده نونهالان در شهر مشهد موفق به كسب مقام اولي دو و ميداني در پرتاب وزنه شدم.

طاهايي با بيان اينكه غرب مازندران از سالن اختصاصي دو ميداني محروم است معتقد است:نبود سالن اختصاصي رشته دو و میدانی بارها علاقمندان به اين رشته خصوصا بانوان را دچار مشكل كرده است؛ زيرا تمرين در سالن هاي معمولي به خصوص براي پرتاب ديسك موجب صدمه به كف سالن و خود ورزشكار مي شود.

وي گفت: هرچند بعد از مطرح كردن اين موضوع به رئيس ورزش و جوانان چالوس ، سالني به صورت رايگان در چالوس محله هفته اي يكبار در اختيار ما قرارداده شد؛ اما از انجايي كه اين سالن مخصوص دو و ميداني نيست، ناچارم براي تمرينات به پارك نگين نوشهر و معلم چالوس بروم.

اين قهرمان دو ميداني با بيان اينكه  با توجه به امکان حادثه برای عابران مجبور به ایستادن از تمرین هستم  که موجب سرد شدن بدن مي شود؛ تاكيد كرد:با توجه به اينكه در سال اول دبیرستان مشغول تحصيل هستم و درسها هم سنگين است، براي تمرينات ناچارم از نوشهر به چالوس بروم و اين موضوع زمان زیادی از وقت طلایی ام را هدر می دهد.

طاهايي گفت:نوشهر و چالوس استعدادهاي زيادي در رشته دو ميداني دارد، اما نبود سالن و پيست اختصاصي بسياري را از ادامه تمرينات باز مي دارد؛ به همين خاطر از مسئولان می‌خواهم یک پیست رشته دو و میدانی در اختيار ورزشكاران قرار دهند.

پریسا سام دلیری  دونده سابق شهرستان چالوس و مربي مرضيه طاهايي با بيان اينكه  مشکلات و معضلات برای بانوان دو و میدانی و نبود فضای استاندارد برای تمرین گفت: در حال حاضر اداره ورزش  و جوانان، سالن چالوس محله را در اختیار ما گذاشته و تمرینات بدن‌سازی که قابل اجرا در سالن است انجام می‌شود، اما هر ۲۴ رشته میدانی را نمی‌توان در سالن انجام داد؛ بازیکن برای تمرین پرتاب و پرش طول هیچ جایی را براي تمرین ندارد و ناچار است در پارک به تمرين بپردازد.

وي با اشاره به استعدادهای زیاد منطقه افزود: در رشته دو و ميداني استعدادهاي زیاد در منطقه وجود دارد،اما امکانات كم است  و اختصاص سالن و پيست مخصوص دو و ميداني به ویژه برای بانوان نوشهر و چالوس باید در اولویت اداره ورزش و جوانان شهرستان قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: