• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-1685-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

ایسنا از جایگاه زنان در توسعه استان مازندران گزارش می دهد؛

بانوان قطب تحول جامعه هستند/زنان پشتوانه های اصلی توسعه اما کمرنگ در مازندران

مشارکت زنان در توسعه سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از شاخص های مهم در فرآیند توسعه پایدار است. امروزه بانوان خواهان ورود به مراحل مختلف مدیریتی و تصمیم گیری های استراتژیک در سطح کلان با حضوری فعال هستند.

به گزارش ایسنا مازندران، امروزه زنان در ادبیات توسعه جایگاه مهمی داشته و با مردان برابری می کنند. برابری زن و مرد توسعه جامعه را تسریع و تقویت کرده و مشارکت سیاسی زن در جامعه و آزادی اندیشه او نشان دهنده رشد جوامع است.

تجربه نشان داده برنامه های جمعیت و توسعه زمانی نتیجه بخش است که بهبودی در وضعیت زنان به وجود آید. آموزش مهم ترین ابزاری است که موقعیت بانوان را بالا برده و از طریق دانش و آگاهی، حمایت مسئولین استانی و اتکا به نفس آن ها می توانند تاثیرات بارزی در رشد توسعه در عرصه های مختلف استان داشته باشند.

دیده شدن زن به معنای واقعی کلمه در جامعه

حجت الاسلام غلامرضا آقاجانی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه زن باید به معنای واقعی کلمه در جامعه دیده شود، اظهار کرد: بانوان می توانند در تمامی ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هنر خود را نشان دهند نه با دیدگاه غرب و با خصوصیات مردانه و نه با دیدگاه شرق و با خصوصیات فانتزی کار کنند.

وی افزود: زنان اگر بتوانند در کنار گرفتن جایگاهی در جامعه، به مهمترین وظیفه خود که ایجاد آرامش در خانواده و تربیت فرزندان است برسند در تمامی عرصه ها بی شک موفق هستند.

کارشناس جامعه شناسی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی، زنان پا به پای مردان ایستاده و تلاش کردند، گفت: آنچه امروز در جامعه،جایگاه زن دیده نمی شود و مسئولیت هایی که زنان بهتر در آن عمل کرده اند، دیده نشده است.

آقاجانی تصریح کرد: مهمترین وظیفه خطیر زن تربیت جایگاه انسانی است ؛ جای تاسف دارد که همین انسان، زن و جایگاه زن را نمی بیند و در توانایی او شک دارد.

وی یکی از مشکلات دیده نشدن زنان را نداشتن انسجام در بین قشر خود دانست و خاطر نشان کرد : بانوان مازندرانی، از یک ضعف سنتی برخوردار و به نوعی گوشه گیر هستند . باید به مرور زمان خود را به جامعه و مردم استان اثبات کنند.  

آداب و رسوم ها نشات گرفته از زنان است

زهرا اکبری در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه جامعه نمی تواند به جایگاه زنان اهمیت ندهد، اظهار کرد:زنان نیمی از جمعیت یک جامعه  هستند و در بخش ها و محورهای مختلفی می توانند ایفای نقش کنند.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته، در تمامی عرصه ها زنان نیز نقش و حضور فعالی دارند.

مدرس دانشگاه استان مازندران را به دو منطقه روستایی و شهری تقسیم کرد و گفت: نقش زنان در روستا در بحث اقتصادی و تولیدی بسیار زیاد است، زنان ما در روستا به عنوان قطب اقتصادی و نیروی انسانی بسیار قوی هستند و در بخش شهری نیز به عنوان نهادهای شهری در تمامی بخش ها نقش آفرینی می کنند.

اکبری بیان کرد: زنان مازنی نه تنها در بعد خانواده،پرورش، تعلیم و مادر بودن بلکه در بخش های مهم مدیریتی در سطح استان خود فعالیت کرده و آداب و رسوم ها نشات گرفته از زنان است . بن مایه های فرهنگی را زنان به فرزندان و نسل های آینده انتقال می دهند.

وی تصریح کرد: زمانی که یک جامعه به توسعه پایدار برسد نمی تواند نقش بانوان را نادیده بگیرد؛ اما متاسفانه مسئولان ما در بخش های مدیریتی در مازندران، بانوان را مورد حمایت قرار نداده و نگاه ویژه ای به بانوان در عرصه های جامعه ندارند.  

زنان باید خود را به جامعه مردسالار اثبات کنند

فواد ظفر عبدالله زاده، استاد دانشگاهدر گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه فکر و اندیشه بانوان در کنار مردان درتوسعه استان موثر است، اظهار کرد: نقش بانوان در پست های کلیدی جامعه مهم است. ورود بانوان به پست های کلیدی همچون شورای شهر و پست های اجرایی دارای اهمیت ویژه است.

وی افزود: ورود بانوان به ساختار دولت زمانی میسر است که بتوانند اندیشه و افکار خود را از حالت بالقوه به حالت بالفعل در آورند.

این استاد دانشگاه گفت: توسعه از باب کمی و کیفی مورد اهمیت است و صرفا به معنای یافتن یک مساله به معنای توسعه نیست. زنان برای ورود به امر توسعه استان خود باید از یکسری فاکتورها بهره مند باشند.

عبدالله زاده ادامه داد: فاکتور اول بتواند خود را به جامعه مرد سالار اثبات کند که توانایی ایفای نقش دارند. دوم اینکه زنان باید هنجار های جامعه مرد سالار را به چالش بکشند. چون حضور بانوان در جامعه مرد سالار با مشکلاتی رو به رو است.سوم بعد فرهنگی با حضور زنان در جامعه مخالف است و باید این ابعاد فرهنگی توسط خود زنان تغییر یابد.

وی خاطر نشان کرد: مازندران به دلیل داشتن منابع طبیعی خصوصا درحوزه ی کشاورزی حضور زنان در این استان بیش از پیش لمس می شود و این خود باعث توسعه در بخشی از استان  است که توانایی بانوان مازندرانی را در تمامی عرصه ها به جامعه مرد سالار اثبات می کند.  

به گزارش ایسنا مازندران، مشارکت و همکاری کامل بانوان در تمامی بعدهای جامعه مشخص و اثبات شده است؛ اما زنان به علت نداشتن پشتوانه رسمی به خوبی نمی توانند در سطوح جامعه مشارکت داشته باشند، به وجود آوردن تغییر در دیدگاه و نگاه مسئولین می تواند به بانوان کمک کند تا ضمن دستیابی به شرایط بهتر اقتصادی، مشکلات ستنی را از سر راه خود بردارند.

گزارش از: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: