• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1286-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس مطرح کرد

عدم پژوهش و كار دانش بنيان بزرگترین چالش جامعه دانشگاهی

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس گفت : پژوهش و كار دانش بنيان، بزرگترین چالش جامعه دانشگاهی است.

محمد باقر پاشا زانوسی در گفت وگو با ايسنا مازندران، با اشاره به اینکه  پژوهش و كار دانش بنيان، بزرگترین چالش جامعه دانشگاهی است گفت : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وجود اطلاع و آگاهی کامل در مورد حلقه مفقوده پژوهش در کشور در زمان قانون گذاری عملا  دانشگاه و جامعه دانشگاهی را نادیده می گیرند.

وی یادآور شد : اگر هم بودجه ای به امر پژوهش تخصیص داده می شود تنها در دست تعداد محدودی از افراد در سازمان ها است و چیزی در سفره مردم دیده نمی شود.

پاشا با اشاره به كمرنگ بودن ارتباط بين صنعت و دانشگاه در کشورخاطرنشان کرد: وقتی پژوهش و کار دانش بنیان معنادار می شود که مردم آن را حس کنند؛ اما عملا کارهای دانش بنیان و پژوهشی در جامعه هیچ نمودی ندارد و علت این معضل نبود ارتباط بین صنعت و دانشگاه است؛ چرا که صنعت اعتقادي به دانشگاه ندارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس تصریح کرد: قوانین وضع شده در مورد کارهای پژوهشی و دانش بنیان و اتصال آن به صنعت و نحوه اجرای آن مشکلاتی دارد که نتیجه آن شکاف بین صنعت و دانشگاه است.

وی با اشاره به تنوع رشته های دانشگاهی و تخصصی که دانشجویان در زمینه های مختلف دارند گفت:  تنوع رشته های دانشگاهی زمينه را برای ارائه خدمات بيشتر و بهتر در حوزه های علمي و پژوهشي به مراكز توليدي و صنعتي به ويژه شهرک هاي صنعتي فراهم می کند.

پاشا خاطرنشان کرد:با توجه به مشکل نقدینگی جامعه شهرک هاي صنعتي تنها با 10 درصد ظرفيت مشغول به کارهستند، با استفاده ازظرفیت فعالیت های دانش بنيان و پارک هاي علم و فناوري می توان شهرک های صنعتی را رونق داد.

وی با اشاره به اینکه صنعت باید جامعه دانشگاهی را به عنوان یک اهرم موثر بپذیرد، گفت : در همه عرصه ها مانند صنعت،گردشگري،شهرسازي،فرهنگ،اقتصاد و اجتماع اگر از دانشگاهیان متخصص استفاده شود بی شک شاهد تحولات شگرفی در جامعه خواهیم بود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: