• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1186-5
  • خبرنگار : 49012
  • منبع خبر : ----

ایسنا از شیوع موج جدید آنفولانزا در مازندران گزارش می دهد؛

خانم های باردار و کودکان در گروه خطر قرار دارند/مصرف پرندگان بومی و شکارشده ممنوع

خانم های باردار و کودکان در معرض خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا هستند.  

به گزارش ایسنا مازندران، آنفولانزا یک بیماری تنفسی است که بر خلاف سرماخوردگی، می تواند به یک بیماری خطرناک و ذات الریه منجر شود، این اتفاق بیشتر برای کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرادی که بیماری هایی نظیر آسم، دیابت و بیماری های قلبی دارند می افتد .

برخلاف سرماخوردگی که در هر فصلی از سال می توان به آن مبتلا شد، آنفولانزا یک بیماری فصلی است، فصل شیوع آنفولانزا معمولا از پاییز آغاز شده و تا بهار به طول می انجامد که شیوع آن در فصل زمستان به شدت سرعت می گیرد.

فرهنگ بابا محمودی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در رابطه با ماهیت بیماری آنفلونزا می گوید: آنفولانزا یک بیماری همه گیر حاد تنفسی ویروسی است و سالانه ۲۰ درصد جمعیت دنیا به آنفولانزا مبتلا می شوند که تعدادی از آنها در سراسر دنیا براثر بیماری یا عوارض ناشی از آن ، جان خود را از دست می دهند .

وی خاطرنشان می کند: در افراد بالغ سه بار در سال و در اطفال 9 تا 12 بار این بیماری تنفسی رخ می دهد؛ هنوز نیز این بیماری مهلک و خطرناک است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه واکسن آنفلونزا مهم ترین اقدام برای پیشگیری از این بیماری است، می گوید: بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا ی فصلی، استفاده از واکسن آن در ابتدای فصل بیماری یا همان شروع سردی هوا یعنی در اوایل ماه مهر است ، متاسفانه مردم اطلاع درستی از واکسن آنفولانزا ندارند در حالی که با تزریق آن در صورت ابتلا به آنفولانزا از شدت بیماری کاسته می شود ، گروه های پرخطر و حساس باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند این گروه ها شامل افرادی است که اگر به این بیماری مبتلا شوند، ممکن است که در بیمارستان بستری و یا به مرگ آنها منتهی شود .

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی یادآور می شود: افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی مزمن، دیابت کنترل نشده و یا افراد مبتلا به سرطان که شیمی درمانی و یا رادیوتراپی می کنند و به ویژه خانم های باردار و کودکان جزء گروه های پرخطر محسوب می شوند و باید در ابتدای فصل سرما واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند .

مصرف پرندگان بومی و شکارشده ممنوع

دکتر محمد رضا پارسایی، مدیر گروه بیماری واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران می گوید: آنفولانزا جز بیماریهای نظام مراقبت بین المللی است که باید جدی گرفته شود.

وی تصریح می کند: آنفولانزای فوق حاد پرندگان یكی از بیماری های خطرناک پرندگان است که به عنوان بیماری مشترک میان انسـان و حیـوان شـناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

پارسایی یادآور می شود: ویروس های آنفولانزا دارای سه نوع تیپ C,B,A هستند، در طیور فقط تیپ A می تواند ایجاد بیماری کند، این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.

وی افزود: آنفولانزای طیور می تواند با شدت كم در انسان ها اتفاق بیافتد، در پرندگان وحشی معمولاً ناقل سویه‌های ویروس آنفلوآنزای با بیماری‌زایی پایین و کم خطر هستند، اما در پرندگان اهلی، این ویروس ها دو شکل متفاوت بیماری را ایجاد می کنند که یکی از آنها شایع و ملایم و دیگری نادر و بسیار کشنده است .

مدیر گروه بیماری واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندرانمی گوید: مهم ترین علامت این بیماری به ویژه در فرم فوق حاد آغاز ناگهانی تلفات با روند افزایش در گله و انتشار ناگهانی بیماری در گله است، بیحالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا نیز ممکن است دیده شود .

وی می گوید: درسال 1394 که کشور با بحرانی بنام آنفولانزای مرغی مواجه شد، در مازندران 67 مورد نمونه یافت شد که 24 درصد آن به تایید رسید، اکنون نیز از ابتدای فصل تا الان 2 هزار و 235 مورد بیماری تنفسی شدید در استان گزارش شده که 424 مورد آنفولانزا تایید شده است.

پارسایی هشدار می دهد: به دلیل اینکه یکی از مراکز ابتلا به بیماری انفولانزا مراکز پرورش طیور از سنتی تا صنعتی است؛ مردم جدا از مصرف پرندگان بومی و یا شکارشده پرهیزکنند.

مدیرگروه بیماری واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان می کند: عوامل خطرساز بیماری آنفولانزا در زنان باردار، افراد دارای بیماری کلیوی،کبدی و افراد چاق وکودکان ۶ تا ۵۹ ماه و کارکنان ارائه دهنده خدمات بیش از سایر اقشار است و این افراد حتما باید به تزریق واکسن اقدام کنند.

 اما در این بین دکتر سید حسین رضوانیمدیرکلدامپزشکی استان مازندران می گوید: با ورود نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستان گذران به مازندران، نگرانی بروز بیماری آنفلوانزای مرغی وجود دارد .

وی تاکید می کند: همه تمهیدات و مقررات برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزای مرغی در حال اجرا است .

رضوانی با بیان اینکه با کمک شهرداری ها خرید و فروش طیور زنده ممنوع شده است، یادآور می شود: مردم از خرید مرغ و پرندگانی که خارج از سیستم دامپزشکی و بهداشتی، ذبح و کشته می‌شوند، خودداری کنند اما مرغ های منجمد که در کشتارگاه های رسمی استان وجود دارد و تخم مرغ های که در بازار موجود است عاری از خطر است.

به گزارش ایسنا مازندران، بیماری آنفولانزا یک بیماری مسری بوده که می تواند به راحتی از کسی که در حال حاضر حامل ویروس این بیماری است، به فرد دیگری سرایت کرده و او را مبتلا کند.

آسان ترین و موثرترین راه پیشگیری از آنفلوانزا، رعایت نکات بهداشتی مانند شست و شوی دست ها، استفاده از وسایل شخصی، روبوسی نکردن و دست ندادن با افراد، در زمان های اپیدمی بیماری است ، کودکان یکی از طبقات پرخطر برای آنفولانزا محسوب می شوند و می توان با تغدیه مناسب و انجام عمل واکسیناسیون از ابتلا به بیماری در این قشر جلوگیری کرد.

 گزارش از سارا ربیعی خبرنگار ایسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: