• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس کل دادگاه های ساری خبرداد

اختصاص شعبات ویژه رسیدگی به تخلفات مدیران و منابع طبیعی در ساری

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان ساری از اختصاص شعبات ویژه رسیدگی به تخلفات مدیران و منابع طبیعی در ساری خبرداد.

به گزارش ایسنا مازندران، علی رحیم پور کامی گفت: دادگستری شهرستان ساری دارای 29 شعبه حقوقی و کیفری بوده که از این تعداد 11 شعبه حقوقی، 5 شعبه خانواده، 9شعبه کیفری، 2 شعبه دادگاه انقلاب و یک شعبه شورای حل اختلاف صلحی مستقر در دادگستری تشکیل می دهد .

رییس دادگستری شهرستان ساری افزود: بیشترین مشکلات و حجم پرونده ها در قسمت اجرای احکام بوده که با کمبود مکان مناسب برای مراجعین مواجه است و این امر سبب نارضایتی ارباب رجوع شده است.

رحیم پور افزود: اجرای احکام دادگستری ساری متشکل از شعبات 1 و2 اجرای احکام و شورا با 4 قاضی و 17 کارمند در حال فعالیت است و در نخستین اقدام مکان مناسب و وسیع تری برای ارباب رجوع در نظر گرفته شده و وضعیت اجرای احکام از نظر سخت افزاری و نرم افزاری را بهبود بخشیده ایم .

این مقام قضایی در خصوص کمبود قاضی در این قسمت افزود: برای بهتر شدن این موضوع و سهولت در کار اجرای احکام دو نفر از معاونین را در اجرای احکام مستقر کرده تا با نظارت و کمک به این واحد بتوانیم با انجام برنامه خوب و دقیق و اجرا شدن به موقع احکام، در کمترین وقت ممکن از پرونده های اجرای احکام کاسته و در این خصوص رضایت مراجعین را داشته باشیم .

رییس دادگستری شهرستان ساری در خصوص پرونده های ورودی در 9 ماه سال نخست سال جاری گفت: در طی این مدت تعداد 38 هزار و10 فقره پرونده وارده دستگاه قضایی شده که از این تعداد 37 هزار و 222فقره پرونده مختومه شده است. به طوری تعداد پرونده ها در استان نسبت به پرونده در شهرستان ها متفاوت و از حساسیت زیادی برخوردار است .

وی گفت: پرونده ها یی که در استان مطرح است نسبت به پرونده هایی که در شهرستان ها وجود دارد بسیار متفاوت و از حساسیت زیادی برخوردار است؛ به گونه ای که در بعضی از شعبات کیفری ماهانه بیش از 170 فقره پرونده، ورودی دارند و  بعضی از شعبات، برای رسیدگی به پرونده های مهم از جمله پرونده های منابع طبیعی و جرایم مدیران اختصاص یافته است که این امر باعث شده وقت بیشتری برای نظارت و رسیدگی دقیق تر را می طلبد .

این مسئول همچنین در خصوص واحد ارشاد و معاضدت مستقر در دادگستری شهرستان ساری افزود: این واحد همه روزه از شروع وقت اداری تا آخر وقت اداری پاسخگو مراجعین است. به طور میانگین طی 9 ماه سال جاری بیش از 24 هزار و 300 نفر به این واحد، مراجعه و در خصوص مسائل حقوقی و کیفری خود ارشاد و راهنمایی شده اند .

رحیم پور در خصوص ابلاغیه های صادره از سوی دفاتر حقوقی و کیفری اظهارکرد:   طی 9 ماه ابتدایی سال جاری نیز 162 هزارو 91 ابلاغیه صادر شده که از این تعداد 92 هزارو 724 ابلاغیه به صورت سنتی و تعداد 69 هزارو 367 ابلاغیه الکترونیکی بوده که با راه اندازی سیستم الکترونیک شاهد کاهش اشتباهات ماموران در ابلاغ بوده به طوری که از تعداد 69 هزار و 367 ابلاغ قضایی 70 درصد آن به رویت طرفین رسیده است در صورتی که در ابلاغ سنتی عکس این موضوع صادق بوده است .

رییس کل دادگستری شهرستان ساری با اشاره به آمار پرونده های شورای حل اختلاف گفت: با قانون جدید شورای حل اختلاف و افزایش صلاحیت شورا در رسیدگی به مطالبات 20 میلیون تومانی شاهد افزایش ورودی پرونده ها هستیم به طوری که در بعضی از شعبات اوقات دادرسی از بعضی محاکم دادگستری استان بیشتر و بعضی از شعب بیش از 150 فقره پرونده با یک کارمند ورودی پرونده داشته است .

این مقام قضایی افزود: هدف از تشکیل شورای حل اختلاف تصریح در رسیدگی و صلح و سازش بین طرفین بوده که باید برای این موضوع نیز چاره ای اندیشیده و اقدامات مناسبی در جهت کاهش زمان رسیدگی در شورا صورت گیرد تا بعدا دچار نابسامانی در این قسمت نباشیم .

وی از دیگر از اقدامات خوب و موثر در شورای حل اختلاف را که به زودی راه اندازی خواهد شد سیستم پیام کوتاه عنوان کرد و افزود: تمام مراحل اجرای این طرح انجام و تجهیزات آن فراهم شده است تا با این عمل بتوانیم، نظارت و اشراف کاملی به پرونده های شورای حل اختلاف داشته باشیم .

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: