• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1787-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

ایسناگزارش می دهد

تجلیل از ستاره صبح موسیقی مازندران/ خشرو 72 ساله شد

موسیقی از نت‌های سحرانگیز خداوندی است که در نهاد انسان قرار داه شده و در این راستا مازندران به دلیل وجود اساتید بسیاری در عرصه موسیقی و آواز، مهد موسیقی تلقی می شود .

به گزارش ایسنا مازندران، طبع ذاتی انسان به موسیقی گرایش داشته و موجب شده  در طول قرن های متمادی به شیوه های مختلف آواز و اجرای موسیقی روی آورد. یکی از اساتید حوزه موسیقی و آواز در مازندران که شهرت جهانی نیز به خود دارد؛ استاد ابو الحسن خوشرو است. وی  که شاگردان زیادی در این عرصه پرورش داده  است از نخستین دانش آموختگان مازندرانی دانشکده موسیقی، سال 1325 خورشیدی در قائم‌شهر زاده شد.

خوشرو در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج الله خوشرویی ) سنتور) و عبدالله خوشرو (کمانچه) و هم چنین احمد محسن پور(ویلن) تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان همکاری کرد و با تشکیل گروه موسیقی روجا " ستاره صبح" در سال ۱۳۵۰ فعالیت فعالیت هنری وی گسترش یافت.

او سرپرستی گروه امیر پازواری را نیز به عهده داشت و به عنوان خواننده و نوازنده لـَله وا در مازندران (ناحیه مرکزی) شهرت یافت .

شرکت در جشنواره‌های آیینه و آواز، حماسی و نواحی کرمان و دیگر جشنواره‌های بین المللی نظیر جشنواره آلمان و اجرا در برنامهٔ ترقه از دیگر فعالیت‌های هنری او به شمار می‌روند که در همه آنها جایزه نوازنده و خوانندهٔ برتر و لوح سپاس دریافت داشته ‌است .

این هنرمند در اجرای لیلی جان ها و آوازهای مازندرانی و تلفیقی از شیوه‌های استادان قدیم و نیز سبک و لحن شخصی خود را ارایه می‌کند و این ویژگی، او را از دیگران متمایز و برجسته کرده است .

در جهت ارج نهادن به هنر این استاد خوشرو که مصادف با تولد 72سالگی وی بود مراسمی با همکاری جمعی از هنرمندان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  و شورای اسلامی و شهرداری قائم‌شهر در سالن همایش های شهرداری این  شهرستان   برگزار شد .

جهانگیر نصر اشرفی پژوهشگر برجسته کشوری با بیان اینکه توسعه موسیقی در مازندران توسط استاد خوشرو اجرا شد، افزود: خوشرو فرهنگ زادگاه ما را معرفی می کنند اما در حال حاضر  شعرای بومی در حوزه شعر بومی فضای عمیق و ژرفی در ادبیات شعر مازندرانی بوجود نیاورده اند و زبان مازندرانی در حوزه خط و شعر فقیر است .

وی ادامه داد: استاد خوشرو یک خواننده و نوازنده و بنیان گزار یک سبک بوده و صدها شاگرد را پرورش داد. همچنین لحن های صدابازی شرق مازندران نیز توسط برادران محمدی به بهترین نحو اجرا می شود و موسیقی را زنده نگاه داشتند .

حیدری از شاعران بومی مازندران از خوشرو به عنوان اصیل ترین خواننده مازندرانی یاد کرد و گفت: تمام آهنگ هائی که ایشان تاکنون خوانده اند، اصیل مازندرانی بوده است. کارهای این هنرمند موسیقی به وزن و خوش تراشی شعر بیشتر نزدیک است. استاد خوشرو هیچ گاه کلمه 'فخر' را نشناخته است و تفاخر در شخصیت این هنرمند موسیقی وجود ندارد .

وی با اشاره به تحصیلات آکادمیک استاد خوشرو، افزود: اطلاعات موسیقیائی ایشان برگرفته از تحصیلات موسیقی است و تا جایی من می دانم و آثارش گواهی می دهد، نهایت دقت را در انتخاب شعر برای موسیقی دارد .

فردوس حاجیان مبتکر شهرک الفبا و معلم برگزیده یونسکو گفت: خوشرو پایه گذار موسیقی صلح و دوستی و همچنین ارتقادهنده صلح در مازندران است . موسیقی شهرک الفبا توسط این استاد چیره دست ساخته شد .

استاد ابوالحسن خوشرو نیز  از حضور همگان ابراز خرسندی کرد و گفت: موسیقی آموزشی برای زندگی است و هیچ گاه موسیقی برای تفریح نبوده است .

پیشکسوت موسیقی مازندران با بیان اینکه هیچگاه بدون دانش و ادبیات زیبای مازندرانی که از زبان شعرای مازندران است، قادر به ادامه کار نبوده است، افزود: از تمامی شعرا که مرا در این عرصه کمک کرده اند، تشکر می کنم.

وی با تاکید بر اینکه موسیقی بدون محتوا ارزشی ندارد، گفت: این دانش و بینش است که ما را به کار وا می دارد تا کارمان برگرفته از زندگی آبا و اجدادمان باشد .

در این مراسم حبیب الله خوشرو برادر باستاد ابوالحسن خوشرو به قرائت شعری مازندرانی از سروده های خودش پرداخت و گروه موسیقی شاگردان خشرو آثار تعلیم استاد را با اجرای موسیقی به صحه گذاشتند .

به گزارش ایسنا، طنزپرداز مازندرانی سیفی با اجرای نمایشی هر چند کوتاه فضای شعفی به مراسم داد و در ادامه رستگار شاعر بومی مازندران نیز در وصف این خواننده سروده ای را قرائت کرد

  در پایان مراسم از سوی شهرداری شهرکی در قائم‌شهر بنام ابوالحسن خوشرو نام‌گذاری و کیک تولد این استاد به کودکان بهزیستی شهرستان قائم‌شهر تقدیم شد .

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: