• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-4514-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

خانواده‌های معلولان مازندرانی چگونه خانه‌دار می‌شوند؟

معاون توانمندسازی و مسکن بهزیستی مازندران از طرح های جدید این سازمان برای خانه دار شدن خانواده های معلولان خبرداد.

نورالدین علاالدینی در گفت وگو با ایسنا مازندران در مورد تأمین مسکن مددجویان بهزیستی استان مازندران اظهار کرد: در بحث تامین مسکن مددجویان بهزیستی مازندران قراردادی با بسیج سازندگی استان مازندران بسته شد و طی این قرارداد در حوزه روستایی  برای هر خانواده‌ای که دارای زمین باشد، برای مسکن با متراژ ۵۵ متر مربع، آورده مددجو برای ابتدای کار ۵ میلیون تومان بوده و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه روستایی و سهم بلاعوض نیز از سوی بهزیستی مازندران و همچنین مشارکت از سوی بسیج سازندگی  در نظر گرفته شده است.

معاون توانمندسازی و مسکن بهزیستی مازندران با تاکید بر اینکه این زمین باید در بافت روستایی باشد و بتوان برای آن پروانه ساخت گرفت، خاطرنشان کرد: تنها در این صورت ساخت مسکن برای خانواده های معلولین در قرارداد با بهزیستی قرار می گیرد.

علاالدینی با بیان اینکه هزینه های اجرایی بسیج با کمک بلاعوض بهزیستی تامین می شود، افزود: در این راه بسیج به همراهی بهزیستی و مددجویان آمده است. همچنین اگر خانواده ای بخواهد منزل 65 متری بسازد آورده خانواده 11میلیون تومان، سهم بهزیستی 10میلیون تومان و دو میلیون تومان نیز اداره کل بهزیستی به این مبلغ اضافه کرده که معادل 12میلیون تومان می شود و در این قرارداد تمامی مراحل ساخت و ساز، اعم از طراحی نقشه ساختمان، اجرا و ساخت با مسئولیت اجرایی بسیج سازندگی است.

وی با اشاره به اینکه یک خانه 65 متری حدود 60میلیون هزینه ساخت دارد، گفت: برای خانه دار شدن خانواده های تحت پوشش بهزیستی خانواده ای که یک قطعه زمین دارد یک وام روستایی 4درصد و 5میلیون تومان آورده را عهده دار می شود.

معاون توانمندسازی و مسکن بهزیستی مازندران در مورد نحوه بازپرداخت تسهیلات گفت: پرداخت اقساط وام های دریافتی مسکن توسط مددجویان طی بازه زمانی 5 تا  12 سال با نرخ بهره چهار درصد است.

علاالدینی در مورد نظارت ساخت این واحدهای مسکونی خاطرنشان کرد: خانه های ساخته شده با تایید ناظرین بنیاد مسکن انجام شده و به صورت تک واحده است و از آنجایی که هزینه ساخت خانه های ویلایی نسبت به واحدهای آپارتمانی بیشتر است از طرح تجمیع از سوی خانواده های تحت پوشش استقبال می شود.

وی علت ساخت مسکن برای معلولین، به صورت ویلایی را عدم استقبال خانواده های تحت پوشش بهزیستی و دارای معلول، به صورت تجمیع تصمیم بر احداث عنوان کرد و افزود: احداث ساختمان چند طبقه با مالکیت چند خانواده معلول از نظر هزینه برای خانواده ها مقرون به صرفه است. در این راستا تاکنون ۴۰ واحد احداث ساختمان شروع شده و برخی خانواده ها نیز مشکل آورده اولیه برای ساخت دارند.

معاون توانمندسازی و مسکن بهزیستی مازندران گفت: در راستای توانمندی خانواده های معلولین در آورده اولیه برای ساخت مسکن، از انعقاد تفاهم نامه جدیدی با بسیج طی عنوان "موسسه مسکن بسیجیان" خبر داد که طی این قرارداد این موسسه برای ساخت مسکن مددجویان تحت پوشش بهزیستی از آنان آورده اولیه در شروع کار دریافت نکرده و در اواسط اجرای ساخت فاکتور ارائه کرده و مددجو به آن می پیوندد.

علاالدینی در بحث خانواده های دارای دو معلول خاطرنشان کرد: در سال گذشته سهمیه خانوار شهری و روستایی 120 سهم بوده که ۳۰ میلیون تومان در حوزه شهری وام بلاعوض با معافیت های انشعابات آب برق و گاز و در حوزه روستایی در خانواده های دو معلول و بیشتر ۱۸ میلیون وام بلاعوض از سوی بهزیستی با ۲۰ میلیون وام قرض الحسنه با معافیت های آب و برق و گاز بوده که پرداخت می شده است.

وی همچنین تصریح کرد: این قرارداد در دولت تدبیر و امید بین اداره کل بهزیستی، بنیاد مسکن بنیاد مستضعفان و انجمن خیرین و سهم بلاعوض از سوی بهزیستی استان پرداخت می شد که ساختمان ها احداث و تحویل داده شد اما  در سال جدید این سهم به اتمام رسیده است و با تجدید اعلام نیاز از سوی اداره کل بهزیستی استان از بهزبستی کشور، درخواستی مبنی بر  ۲۵۰ سهمیه جدید برای خانواده های دومعلول و دو معلول بیشتر، مطرح کرده که موافقت آن اعلام شده است و این سهمیه تا ماه آینده به مازندران اختصاص داده می شود.

معاون توانمندسازی و مسکن بهزیستی مازندران افزود: برای خانواده های دو معلول و بیشتر در فضای شهری برای ساخت مسکن ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی سازمان بهزیستی و در فضای روستایی ۱۸ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود. همچنین در حوزه شهری بدون تسهیلات  بوده و در حوزه روستایی با تسهیلات ۲۰ میلیونی قرص الحسنه به مددجویان پرداخت می شود و معافیت های آب، برق و  گاز  در  هر دو حوزه شهری و روستایی وجود دارد.

علاالدینی علت پرداخت تسهیلات برای روستاییان و عدم پرداخت این تسهیلات در حوزه مسکن شهری را هدایت مردم به سمت روستاها عنوان کرد و افزود: خانوارهای دو معلول و دو معلول سایرین شامل " تک معلول ها و زنان بی سرپرست" که در فضای روستایی و شهری از زمین برخوردار هستند و پروانه ساخت داشته باشند می توانند به بهزیستی شهرستان ها مراجعه تا خدمات به آنان ارائه شود. همچنین ظرفیت استفاده از شرایط  ویژه ساخت مسکن  برای خانواده های تحت پوشش بهزیستی در حوزه دو معلولی، ۲۵۰ واحد و در حوزه تک معلولی، ظرفیت آزاد است که تا کنون برای ۲۰۰واحد با بسیج قرار داد بسته شده و تا ۵۰۰ واحد نیز ظرفیت وجود دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: