• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران:

جهاد دانشگاهی، نقطه امید و قوت است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: جهاد دانشگاهی نقطه امید و قوت است و این نهاد به زیبایی توانسته، ارزش‌های نظام و واقعیت‌های میدانی را  با هم ترکیب کند.

به گزارش ایسنا مازندران، محمد محمد پورعمران رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در نشست با سرپرست جهاد دانشگاهی استان که در دفتر این سازمان در ساری برگزار شد، گفت: جهاد دانشگاهی نقطه امید و قوت است و این نهاد به زیبایی توانسته، ارزش‌های نظام و واقعیت‌های میدانی را  با هم ترکیب کند.

وی افزود: تفکر جهاددانشگاهی در نقطه تعادل قرار دارد و متکی به پول بادآورده نفت که به نوعی هدردادن منابع و منافع مملکت است نیست.

محمدپورعمران تصریح کرد: نگاه این اداره کل به جهاد دانشگاهی مثبت است و خوشبختانه جهاد دانشگاهی پس از سال ها توانسته از دعوای سیاسی و فضای رانتی دور شود و  جایی که باید باشد قرار گیرد.

وی افزود: مدل مدنظر این مجموعه برای همکاری با جهاددانشگاهی مدلی به دور از بودجه‌های دولتی است چرا که در حوزه پژوهش، بودجه این  ناچیز است.

زئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه باید یک فضای عملی را برای کار  با جهاددانشگاهی ایجاد کنیم، عنوان کرد: در حوزه تولید که بیشتر علاقه‌مندی وجود دارد از  تولیدات  طرح‌های دانش بنیان  حمایت صورت گیرد که  تولید جلبک از هیدروژن و  تولید خمیر کاغذ نمونه‌هایی از تولیدات دانش‌بنیان است و کشور را از واردات بی‌نیاز خواهد کرد.

وی افزود: سعی خواهیم کرد، فضا و عرصه کار برای جهاد دانشگاهی در اختیار قرار گیرد و با صدور مجوز و انجام اقدامات لازم  به آغاز فعالیت جهاد سرعت بخشیده شود.

محمدپورعمران گفت: در حل مشکلات واحدهای تولیدی خلأ جدی وجود دارد و واحدهای بیماری خود را تسهیلات بانکی می دانند در حالی که اینگونه نیست، ضرورت ایجاد کلینیک صنعت را نشان می‌دهد.

وی افزود: اغلب صاحبان شرکت ها در حوزه‌هایی همچون  مشتری یابی، بازار سازی، بازار یابی، مشتری مداری، داشتن برنامه راهبردی، داشتن چشم انداز، تجارت الکترونیک، انظباط مالی، بسته بندی و کیفیت و برنامه ریزی تولید اطلاعات جامعی ندارند.

محمدپورعمران  با بیان اینکه ما حاضریم فضای صنعت را از دو طریق در اختیار جهاد دانشگاهی قرار دهیم، گفت: طریق اول این است که جهاد دانشگاهی خود احساس کند مکانی برای فعالیت او مناسب است و طریق دیگر باز کردن فضای صنعت برای جهاد دانشگاهی از طریق تشکل‌ها است.

وی ادامه داد: جلسات کارگروه تسهیل در اداره کل برگزار می‌شود و نماینده جهاد می تواند در این جلسات شرکت و در صورت اثربخش بودن به حضور موثر خود ادامه دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در بحث آموزش فضای خوداتکا در شهرک صنعتی مازندران وجود دارد و در آموزش بنگاه‌های‌ اقتصادی از فرمول عارضه‌یابی می توان جهاد را با تصمیم گیرندگان بنگاه‌ها  وارد مذاکره کرد.

وی افزود: اداره کل صنعت، معدن و تجارت در همکاری با جهاددانشگاهی در سه  محور  تولید خمیر کاغذ و  جلبک، آموزش شهرک‌های صنعتی و کلینیک صنعت موافق است.

به گزارش ایسنا، واحد عبدالهیان سرپرست جهاد دانشگاهی مازندران نیز در این جلسه که به منظور بررسی و انجام برنامه‌های مشترک برای فراهم شدن شرایط اجرایی تفاهمنامه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد دانشگاهی در دفتر این سازمان  برگزار شد، گفت: جهاددانشگاهی بر اساس توانمندی‌هایی که در بخش آموزشی دارد می‌تواند حوزه آموزش شهرک‌های صنعتی را فعال کند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت صنعت در مازندران نسبت به برخی از استان‌ها مناسب تر است، تصریح کرد:  نبود «چرخه کامل صنعتی» در اغلب شهرک‌های استان، سبب شده شرکت‌‌های آسیب‌دیده مجبور شوند به تنهایی مسائل و مشکلات خود را مرتفع کنند و جهاد دانشگاهی آمادگی دارد در قالب «کلینیک صنعت» به این مهم بپردازد و به توسعه استان که رسالت جهاد نیز هست کمک کند.

عبدالهیان با بیان اینکه جهاد دانشگاهی با رصد بخش‌هایی از صنعت استان متوجه وجود خلأهایی در  صنایع استان شده است، اظهار کرد: یک نمونه عینی آن عدم وجود صنایع مربوط به تولید خمیر کاغذ است  که ضرورت دارد با برنامه‌ریزی درست، شرایط ورود به این عرصه فراهم شود.

رمضان مهدی‌زاده مدیر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران نیز در سخنانی گفت: جهاددانشگاهی در سال‌های اخیر مجری تدوین فرصت سرمایه‌گذاری خارجی استان بوده و با مدیریت جهاد و همکاری نماینده چند دستگاه، 51 فرصت سرمایه‌گذاری خارجی استان تدوین شد که  28 مورد آن به صنایع  و بقیه به گردشگری  و جهاد کشاورزی مرتبط می‌شود.

وی با بیان اینکه سندی در حوزه صنعت تهیه شده و آماده اجرایی کردن پروژه «کلینیک صنعت» هستیم، ادامه داد:  در کلینیک صنعت از عارضه‌یابی صورت می گیرد هر چند به دلیل ماهیت جهاد دانشگاهی نتوانیم به همه حوزه‌ها  و نیازهای صنعت پاسخ دهیم اما این آمادگی وجود دارد که زمینه ارتباط صنعتگران با دانشگاه ها فراهم شود.

وی افزود: بیش از یکسال است فن بازار ملی علاقه‌مند است که جهاد دانشگاهی بحث فن بازار ملی را در مازندران  ایجاد کند و جهاد دانشگاهی مازندران در این زمینه اعلام آمادگی می‌کند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: