• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/یادداشت/

کشاورزی در مازندران و معضلات گریبانگیر

کشاورزی با نام شمال ایران به ویژه مازندران عجین شده است، موضوعی که سهم فراوانی در اشتغالزایی میان مردم این استان دارد و همچنان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند.

از کشاورزی به عنوان یکی از ارکان اساسی اقتصاد کشور نام می‌برند به گونه‌ای که جمعیت بسیار زیادی از مردم کشور امروز با این امر سروکار دارند و به کسب درآمد می‌پردازند.

چهاردهم دی ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است تا در این روز در کنار توجه به این حرفه بسیار مهم، مشکلات و معضلات موجود نیز بیان، بررسی و برطرف شود.

مازندران با توجه به موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی بسیار مناسب، مستعد کشت و کار است و در این میان نقش سازمان جهاد کشاورزی در این استان بسیار تاثیرگذار به نظر می‌رسد.

این استان به دلیل بالاتر بودن ضریب کشت نسبت به سایر نقاط کشور، مورد توجه بسیاری از مسئولان کشوری و مردم سایر استان‌ها است.

مازندران به دلیل قابلیت کشت 45 نوع مختلف محصول زراعی در کشور به یک استان مهم در زمینه کشاورزی تبدیل شده است و تنها 231 هزار و 425 هکتار اراضی شالیزاری در مازندران به کشت برنج اختصاص دارد.

از سویی دیگر 10 محصول در مازندران در کشور رتبه‌های برتر را دارد و این موارد نشان دهنده استعداد ذاتی این استان در افزایش درآمد ناشی از کسب و کار کشارزی است.

در نگاهی دیگر باید به این نکته نیز توجه کرد که مازندران برخلاف سایر استان‌های کشور که به یک کشت اکتفا می‌کنند می‌توانند در طول سال چندین بار اراضی کشاورزی خود را استفاده کرده و از درآمد آن بهره ببرند.

مازندران در بخش گل و گیاه نیز در کشور سرآمد است، 272 هکتار فضای بسته و 731 هکتار فضای باز گلخانه‌ای در این استان وجود دارد که 414 میلیون شاخه گل و گیاه تولید می‌شود.

در صنعت دام و طیور نیز مازندران یکی از قطب‌های اصلی کشور محسوب می‌شود و هر ساله رتبه‌های نخست تولید گوشت سفید به مازندران اختصاص می یابد.

با این همه باید پرسید چرا کشاورزی در مازندران آنقدر نامناسب است که جوانان میل و رغبت به انجام این کار ندارند و عمدتا کشاورزان نیز ناراضی هستند.

به عنوان مثال سهم مردم از تولید برندهایی مانند مرکبات در شرق مازندران، انار بهشهر، برنج و ماهی معروف فریدونکنار، نیشکر و توت فرنگی بهنمیر بابلسر و کیوی در غرب استان به چه میزانی است و چرا تمام کشاورزان تولید کننده این محصول گلایه می‌کنند.

شاید یکی از دلایلی که کشاورزان مازندرانی نسبت به تولید محصولات خود در این استان ناامیدتر از گذشته هستند، سخنان متضاد مسئولان و واردات بی‌رویه برخی محصولات کشاورزی است.

همچنین بی‌توجهی مسئولان به بخش کشاورزی موجب شده است تا شاهد تغییرات گسترده در کاربری اراضی در مازندران باشیم و این امر به فراوانی مشهود است.

بیمه کشاورزان و اراضی آنها یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که تا به امروز برطرف نشده است و در بخش دریافت یارانه، باید به این نکته توجه کرد. با نگاهی به اقتصاد کشورهای مختلف جهان به این واقعیت بسیار مهم می‌رسیم که بیشترین یارانه‌های سالانه به بخش‌های تولیدی در زمینه کشاورزی داده می‌شود اما در ایران و مازندران مشکلات فراوانی وجود دارد.

معضل دیگر و بسیار مهمی که مسئولان کمترین توجهی به آن نشده است رشد روزافزون فارغ‌التحصیلان کشاورزی است، در مازندران بیش از 4 هزار فارغ‌التحصیل بیکار کشاورزی وجود دارند که حتی میل فعالیت در زمین کشاورزی خود را ندارند و این امر نیازمند تغییر نگرش و فرهنگ سازی در میان این قشر است.

در پایان باید گفت توجه به بخش کشاورزی در مازندران که مهد تولیدات زراعی، باغبانی و دام و طیور است می‌تواند در ارزآوری و ایجاد اشتغال کمک‌کار باشد و بی‌توجهی مسئولان به این موضوع‌های مطرح شده در کنار اینکه جای نگرانی دارد بسیار قابل تامل است.

 

یادداشت سید احمد حسینی خبرنگار ایسنا مازندران

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: