• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-15114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

چه خطرهایی زنان مازندرانی را تهدید می کند؟

 کارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر دار دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سالمندی، دیابت و چاقی و نبود زیرساخت های ورزشی زنان مازندرانی را در معرض تهدید قرار داده است.

به گزارش ایسنا مازندران، محمدرضا سعیدی کیاسری در همایش استانی دیابت در رامسر با بیان اینکه این همایش با شعار دیابت و زنان و سلامتی حق زنان است، گفت: زنان در معرض خطر بیشتری در دیابت قرار دارند و چاقی در استان مازندران رتبه اول کشور را دارد.

وی با اشاره کم تحرکی در مازندران به صورت شایع وجود دارد و زنان با آمار چاقی در مازندران فراوانی بیشتری دارند، تصریح کرد: مازندران از لحاظ کم تحرکی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

کارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر دار با بیان اینکه مسئولیت همسرداری، فرزند، زندگی، ملاحظات فرهنگی و عدم وجود زیرساخت های ورزشی مانند پارک ها و وسایل ورزشی موجب کم تحرکی بانوان شده است، افزود: سن سالمندی در میان زنان مازندران افزایش یافته و این امر دیابت و فشار خون بالا را موجب شده است به طوری که دیابت در میان زنان مازندران سه برابر مردان بوده و این امر یک تهدید جدی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه راه پیشگیری و درمان دیابت با توجه به شهرنشینی و کم تحرکی عوامل خطرساز دیابت، عنوان کرد: شناسایی افرادی که سابقه دیابت و فشار خون بالا، کم تحرکی، زنانی با سابقه سقط جنین و فرزند بالای چهار و نیم کیلوگرم افراد در معرض دیابت را معرفی می کند.

سعیدی با بیان اینکه ورزش و فعالیت های بدنی به صورت ۳۰ دقیقه روزانه و پنج روز در هفته در برنامه زندگی زنان مازنرانی قرار گیرد، عنوان کرد: راهکارهای پیشگیری مانند واکسن در جلوگیری از فشارخون، دیابت، پوکی استخوان و بیماری های بدخیم موثر خواهد شود. همچنین اصلاح تغذیه و نیز رعایت آداب غذا خوردن طب دستورات اسلامی چاقی و دیابت را ریشه کن می کند.

وی اظهار کرد: عوارض دیابت نابینایی، اختلال دید، سکته قلبی و مغزی، نارسایی های کلیوی، قطع پا عفونت پا بوده و بیماری بی علامتی است که سیر خود را در بدن انجام داده و به یک باره ظهور می کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: