• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد مازندران:

همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری خبر داد.

به گزارش ایسنا مازندران، احد جاودانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری در روز پنج شنبه دوم آذر 96 در دو نوبت صبح و عصر در سالن شهید رسولی در منطقه‌ای در میان چالوس و نوشهر برگزار می شود.

وی تصریح کرد: بخش علمی همایش صبح روز دوم آذرماه از ساعت 8 تا 12 با حضور اساتید دانشگاه، روحانیون و فرهنگیان و بخش فرهنگی همایش از ساعت 14 تا 18 همان روز با حضور عموم مردم با اجرای تعزیه ای از فاخر و برنامه های دیگر، است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: در ساختار تشکیلاتی همایش یک بخش بسیار مهم با عنوان کمیته علمی پیش بینی شد که بلافاصله پس از نخسین جلسه شورای سیاستگذاری همایش کار خود را آغاز کرد و با راه اندازی سایت همایش منابع مورد نیاز محققان در سایت به منظور استفاده بارگزاری شد و تا 15 مرداد 96 ارسال چکیده مقالات محققان و تا 15 مهر 96 ارسال اصل مقالات انجام گرفت.

جاودانی خاطرنشان کرد: هیئت داوران همایش متشکل از 27 نفر از اساتید دانشگاه و حوزه بررسی مقالات را به طور تخصصی انجام دادند که به نقل از یوسفی دبیر کمیته علمی همایش از تعداد 100 مقاله ارسال شده به دبیرخانه همایش، 77 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که از این میزان 11 مقاله به عنوان مقالات برتر در قالب سخنرانی در صبح روز همایش هر کدام به مدت 12 دقیقه در نظر گرفته شده است و 66 مقاله نیز به صورت پوستر در همایش ارائه می‌شود.

علامه ملاعلی فاخری

علامه ملاعلی فاخری، فقیه، ادیب، عارف و حماسه سرای قرن 13 هجری در سال 1188 هجری شمسی متولد شد.

وی در حوزه علمیه ایران و نجف اشرف به تحصیل علوم دینی و فقهی پرداخته و با طی مدارج اجتهاد و مراحل سیر و سلوک عرفانی و با حکم شرعی آیت الله مهدی آل کاشف الغطاء در امور شرعیه به مازندران و زادگاه خود روستای سنار که اکنون از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس است مراجعت کرد.

این فقیه توانا علاوه بر اینکه رسیدگی به امور شرعیه منطقه، در ترویج احکام اسلامی و فرهنگ عاشورایی تلاش زائدالوصفی داشته و با بهره گیری از قریحه سرشار ادبی و علوم و معارف اسلامی، وقایع زندگی معصومین(ع) به ویژه واقعه عاشورا را به صورت تعزیه و مرثیه در قالب اشعار حماسی و عرفانی به نظم کشیده است.

«تعزیه فاخر»، « مرثیه فاخر»، «منظوم بخشی از رساله عملیه آیتالله محمد مجتهد تنکابنی» و «گزیده اشعار» چهار مجموعه شعر علامه ملاعلی فاخری محسوب می شوند.

این عالم فرزانه و عارف وارسته در سال 1266 هجری شمسی دعوت حق را لبیک گفته و به دیدار حق شتافت. آرامگاه ایشان در وادی السلام نجف اشرف در جوار مرقد امام علی (ع) قرار دارد.

شیخ آقا حسن فاخری

عارف و روحانی وارسته شیخ آقا حسن فاخری متخلص به زاده فاخر در سال 1249 ه.ش در خانوادهای آشنا به علوم و ادب و عرفان اسلامی در علوی کلای چالوس دیده به جهان گشود.

از کودکی نزد والد ارجمندش ملاعلی که از مفاخر علمای زمان خویش بوده، به تحصیل مقدمات علوم دینی تلاش کرد.

ایشان پس از کسب فیض از محضر آن عالم جلیلالقدر برای تکمیل تحصیلات به تهران عزیمت کرد و مدارج عالی علوم اسلامی را در مدرسه عالی سپهسالار سابق گذرانده و سرانجام در حوزهی علمیه قم تحصیلات خود را به کمال رساندند.

فضایل معنوی و شایستگی‌های علمی و فقهی وی موجب وثوق او نزد علمای عصر شد و به موجب حکمی از جانب آیات اعظام آیت الله شیخ عبدالکریم حائری، موسس حوزه علمیه قم و آیت الله ابوالحسن اصفهانی(ره) به عنوان مسئول امور شرعیهی منطقه کلارستاق (شامل چالوس، مرزن آباد و کلاردشت امروزی) تعیین شد.

وی پس از مراجعت از قم ابتدا به جمعآوری آثار والد بزرگوارش ملاعلی پرداخت و از آنجایی که ایشان هم مانند والد بزرگوارش از طبعی لطیف و ذوقی سرشار برخوردار بود به سرودن اشعار نغز و بدیع در منقبت اهل بیت عصمت و طهارت و سرودن مراثی در رثای شهدای کربلا به ویژه امام حسین(ع) و یاران با وفایش همت گماشت.

از این عالم ربانی تاکنون آثاری چون «مرثیه فاخر»، « کعبه مقصود» و « لطایف کلام» به چاپ رسیده است.

این عالم جلیل القدر پس از عمری تلاش در اشاعه فرهنگ حسینی در شب لیله القدر سال 1310 ه.ش دعوت حق را لبیک گفت.

آرامگاه ایشان در جوار امامزاده علی بن موسی الرضا(ع) روستای سماء مرزنآباد زیارتگاه مشتاقان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: