• شنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2087-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

سفره پهن المشیری ها در تاسوعا و عاشورا حسینی /میزبانی به شیوه متفاوت

آنچه که باعث شهرت روستا المشیر در ایام محرم شده ارادت خالصانه روستاییان به امام حسین  علیه السلام و ارج گذاری مهمانی است که از راه دور و نزدیک برای عزاداری به این روستا می آیند است.

به گزارش ایسنا مازندران، میزبانان نه تعداد مهمانان را می دانند و نه اینکه آنها از کجا می آیند را و تنها برای رضای خدا و شرکت در سوگواری سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) اقدام به پذیرایی از مهمانان می کنند.

در ده روز نخست ماه محرم‌ الحرام، آیین عزاداری روز عاشورا با حضور هیئت های مذهبی در نقاط مختلف مازندران برگزار می شود.

و در ده روز نخست محرم‌ الحرام، آیین عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در روزها و شب های عزاداری با حضور هیئت های مذهبی و انبوه عزاداران حسینی در نقاط مختلف مازندران برگزار می شود.

هیئت‌های عزاداری و سوگواری اباعبدالله‌الحسین (ع) در حالی که لباس سیاه به تن کرده  و پرچم‌های سبز و سیاه و علم مزین به نام امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را با خود حمل می‌کنند و ندای یا حسین، یا اباالفضل، یا شهید کربلا و هیهات‌من‌الذّله سر می دهند.

در عزاداری حسینی عزاداران حال و هوایی دیگر داشته، شهرها و روستاهای مازندران همه مملو از عاشقانی است که در مصیبت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان سیاه پوش بوده و هرکس به گونه‌ای عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان می‌دهند و در سوگ این مصیبت جانکاه به عزاداری و سوگواری پرداخته می پردازند.

در این میان روستانشینان مازندرانی همچون دیگر اقوام این سرزمین، آیین ها و رسوم ویژه ای در ماه محرم دارند و شکوه و ارادت خود به اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و 72 تن از یارانش را با جلوه ای زیبا به نمایش می گذارند که مردم اطراف حتی از نقاط دور دست را به سمت خود، سوق می دهند.

آیین های ماه محرم در روستاها هنوز هم با شکل و سیاق سنتی، اجرا می شود که سنت های عزاداری ها را به شکل ساده اما با محتوایی به طور کامل، پر معنا بر دل ها می نشیند و در اعماق جان ها، نفوذ می کند.

روستایی از توابع شهرستان قائم شهر که دارای 70 طلبه، 15 شهید، 5 آزاده و 80 جانباز است که از جمله پراذدهام ترین و بزرگترین مراسم های عزادارای ایام محرم در این منطقه می شود.

انچه که باعث شهرت این روستا در ایام محرم شده است ارادت خالصانه روستاییان به امام حسین  علیه السلام و به واسطه آنان ارج گذاری به مهمانانی که از راه دور و نزدیک برای عزاداری به این روستا می آیند.

چنان که بعد از عزاداری در روز تاسوعا و خواندن نماز ظهر، درب منزل های المشیری ها به روی مردم سوگوار باز می شود و ساکنین منزل، عزاداران را به خانه های خود جهت صرف ناهار دعوت می کنند و نکته ی جالب اینکه در این امر از یکدیگر پیشی می گیرند.

نکته قابل تامل و توجه این است که میزبانان نه تعداد مهمانان را می دانند و نه اینکه آنها از کجا می آیند و تنها برای رضای خدا و شرکت در سوگواری سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(علیه السلام)، دیگ های بزرگ برنج و خورشت را بر روی آتش در حیاط مورد طبخ قرار می دهند.

یکی از اهالی روستای المشیر قائم شهر در گفت و گو با ایسنا می گوید: مراسم تاسوعا در بالامحله این روستا و عاشورا در پایین محل، برگزار می شود که آیین تاسوعا، در المشیر از شهرت بیشتری برخوردار است.

محمدی می افزاید: جمعیت زیادی از شهرهای اطراف قائم شهر نظیر بابل و آمل و حتی از استان های دیگر نظیر گلستان جهت عزاداری و دسته روی به روستای المشیر می آیند و دسته روی ها از صبح در امامزاده قاسم(علیه السلام) و مزار شهدا، آغاز می شود و تا اذان ظهر، ادامه داشته که بعد از اقامه نماز، عزاداران حسینی به خانه المشیری ها جهت صرف ناهار مراجعه می کنند.

وی ادامه می دهد: در روستای المشیر، جمعیت عزادار سالانه حدود 50 هزار نفر، بوده که هر سال به تعداد آنها، افزوده می شود و مردم این روستا بر خود می بالند که غذا به سوگواران، می دهند و این مهم را لطف خدا بر ساکنین این روستا می دانند.

 

مراسم دهه اول محرم

 

مراسم عزاداری از شب اول تا شب  ششم همراه با  زیارت عاشورا،  سخنرانی، روضه خوانی و سینه زنی در داخل تکایا برگزار می شود و یکی از رسومات خوب این روستا در ایام عزاداری اباعبدالله دسته روی در قالب هیئت سینه زنی در سطح تکایای محل و روستاهای همجوار است که این حرکت نقش موثری در برپا داری عزاداری سرور و سالار شهیدان دارد و این دسته جات عزاداری از شب هفتم آغاز و تا پایان عصر عاشورا ادامه دارد.

 

شب هفتم محرم

 

در شب هفتم حسینیه پایین محله (المشیر) و حسینیه ارشاد نخکلا(المشیر) به صورت دسته روی و سینه زنی به آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع) (تکیه گلزارشهدا) آمده و دراین مکان مقدس اجتماع و عزاداری می کنند.

 

شب هشتم محرم

 

در شب هشتم محرم هیئت های عزاداری آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع) (تکیه گلزارشهدا) و حسینیه ارشاد نخکلا به صورت دسته روی و سینه زنی به حسینیه پایین محله المشیر رفته و به عزاداری در آن مکان می پردازند.

 

شب نهم محرم

 

در شب تاسوعای حسینی طبق برنامه ریزی بعمل آمده با تکایای روستا بر خلاف سال های قبل که این دسته روی در روز تاسوعا انجام می گرفته عزاداران آستان مبارکه امام زاده قاسم(ع)(تکیه گلزارشهدا) و حسینیه پایین محله المشیر در حسینیه ارشاد نخکلا اجتماع و به عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) می پردازند و در شب های دسته روی ایستگاه های صلواتی در سطح روستا برای پذیرایی از عزاداران حسینی در مسیر دسته جات اقدام به پذیرایی می کنند و نذورات خود را از این طریق توزیع می کنند.

 

 

عاشورای حسینی

 

صبح روز عاشورا دسته های عزاداری که شامل سینه زنی،تعزیه، پرچم داران، زنجیر زنان، طبل زنان و سنج زنان همه با هم از ساعات اولیه صبح از حسینیه ارشاد نخکلا و آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع) (تکیه گلزار شهدا) به سمت تکیه پایین محله المشیر حرکت می کنند و در آنجا مراسم عزاداری برگزار می شود و مرسوم شده که در موقع نزدیک شدن به ظهر عاشورای امام حسین (ع) به یاد نماز ظهر عاشورا، دسته جات عزادار پس از وضو گرفتن در صف های منظم به برگزاری نماز ظهر عاشورا می پردازند و اهالی این منطقه (پایین محله المشیر) از عزاداران حسینی در منازل خود پذیرایی می کنند.

 

زنجیر زنی

 

زنجیرزنی در روستای المشیر بیشتر در بین نوجوان مرسوم است و از حدود بیست سال پیش معمول شده؛ نوحه خوانان در میان دسته ها راه می روند نوحه سرایی می کنند و زنجیر زنان هماهنگ با صدای سنج و طبل عزاداری می کنند.

 

شام غریبان

 

شامگاه عاشورا، عزاداری چهره و سیمایی دیگر در سطح روستا به خود می گیرد. دسته های عزادار دیگر علم و پرچمی همراه ندارند، با هیجان و خروش دست هاشان را بر سینه نمی کوبند و زنجیرها را بر پشت فرود نمی آورند. نوحه هاشان دیگر از مضمون رزم و شهادت خالی است. چلچراغی به همراه ندارند، راه شان را شعله های لرزان شمع ها و چراغ هایی که ازکودک و نوجوان تا بزرگسال به دست گرفته اند روشن می کند، و به دید و بازدید یکدیگر نمی روند در مسجد و تکیه و میدانگاهی توقف نمی کنند و به یاد شهدای کربلا، در مزار شهدای المشیر حضور یافته و به عزاداری می پردازند.

مراسمی با شکوه در روز تاسوعا که متعلق به قمر بنی هاشم حضرتابوالفضل العباس (ع) بوده با دسته روی دسته جات مختلف از سطح روستا و روستاهای همجوار و حتی شهرستان های اطراف در تکیه گلزار شهدا (آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع)برگزار می گردد و در این روز مراسم تعزیه خوانی در بین دسته جات تکیه پایین محله المشیر مشاهده می شود و پایان آن در آستانه مبارکه امام زاده قاسم (ع) است و پایان مراسم با پذیرایی از کلیه عزاداران توسط مردم روستا در منازل بصورت اطعام دهی به پایان می رسد. با این توضیح که در این روز بیش از 70 هزار نفر اعم از (زن ومرد) در قالب دسته جات وهیئت های مذهبی مهمان اهالی ولایت مدار و شهیدپرور روستای پهناور المشیر هستند.

 

شب  عاشورا حسینی

 

اما شب عاشورا مردم روستای المشیر به روستای پایین دستی خود گیله کلا به صورت دسته جات عزاداری به حرکت در آمده و بر سر مزار آیت الله سید محمد باقر هاشمی (ره) که یکی از علمای بزرگ در سالهای نه چندان دور این منطقه بوده است می روند، در این مکان عزاداری برای سرور سالار شهیدان صورت می گیرد و از قدیم الایام مرسوم بوده که بعد از بازگشت از مراسم دسته روی، مردم به تکایای منطقه خود بر می گردند و تا سحر به عزادارای می پردازند که صبح روز عاشورا قبل ازاذان صبح، مراسم صبح خوانی اجرا می شود.

 

گزارش راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا ایسنا مازندران

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: