• پنجشنبه ۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1987-5
  • خبرنگار : 49016
  • منبع خبر : ----

/روایتی نو از آیین های کهن عاشورایی در مازندران/

"کلوده" میزبان روسری های نذری

نوای یا حسین(ع) و یا ابوالفضل(ع) در فضا پیچیده و جمع پرشور عزاداران برای برپایی قدیمی ترین آیین عاشورایی در منطقه مهیا شده است.

به گزارش ایسنا مازندران، آیین های عاشورایی تجلی گاه ارادت مردم بوده و هر گوشه و کنار رنگ و بوی خاصی دارد. امروز روز هفتم ماه محرم است؛ باز هم طبق رسم 300 ساله گذشته این خانواده جمالی بود که از صبح زود دروازه های خانه اش را به سوی عزاداران گشوده و پذیرای آنان بودند.

قداست این اتفاق سراسر معنویت که سالیان سال نسل به نسل و سینه به سینه گشته؛ حیات بخش ترین سرمایه در تاریخ تشییع است.

اجداد خانواده جمالی از سال ها پیش از یکی از ییلاقات آمل در منطقه لاریجان علم را برای برگزاری مراسم مذهبی منتسب به حضرت عباس (ع) به روستایی به نام کلوده که از بخش مرکزی شهرستان محمودآباد است؛ آورده اند که امروزه آوازه آن تا بسیاری از استان های کشور رفته و هر ساله شاهد حضور دسته دسته زائران از شهرهای مختلف کشور برای شرکت در این مراسم هستند.

مردم دیار مازندران از قدیم الایام با اعتقادات فراوان به امامان خود به عزاداری در ماه محرم می پردازند و سنت های دیرینه خود را تا به امروز به نسل جدید رسانیده اند.

علم گردانی یکی از قدیمی ترین آیین های گذشتگان و علم سنبل دست بریده ابوالفضل العباس (ع) بوده است. پیر علم نماد توسل به علمدار کربلاست.

یکی از این علم ها نزد خانواده جمالی است که این خانواده با وجود فوت پدرشان همچنان با همت یکدیگر علم را میان عزاداران افراشته می کنند.

چند روز قبل از مراسم علم گردانی در روز چهارم محرم زنان خانواده جمالی به همراه بانوان روستا به شست و شوی  پیر علم  با گلاب می پردازند تا برای صبح روز هفتم آماده باشد.

این علم با روسری هایی که زنان نذر می کنند پوشانیده می شود. این روسری ها توسط افرادی که حاجتی دارند به عنوان نذری بر علم گره خورده می شود.

عزاداران حسینی مشکی پوش یک به یک جمع می شوند و منتظر خارج کردن پیر علم از حیاط خانه جمالی هستند تا بر دستان عزاداران سالار کربلا قرار گیرد.

ساعت 10 صبح مشتاقان حسینی همراه با پیر علم به سمت حسینیه روستای کلوده حرکت می کنند. در میان کوچه زنان و مردانی حاجت مند دل از پیر علم بر نمی دارند. پیر علم در بین جوانان با سینه های ستبر و دست های قوت دار جای می گیرد و طنین صدای سینه زدن آن ها در فضا می پیچد؛ دیگر اشک به زنان امان نمی دهد.

در بین راه تا حسینیه گوسفندان نذری را قربانی می کنند. نذر گوسفند و بستن روسری سال هاست که ادامه دارد و نشانه ارادت خالصانه مردم مازندران به علمدار کربلا است تا حاجتی روا کنند.

هنگام آوردن پیر علم دسته های عزاداری از روستاهای مجاور به زنجیر زنی می پردازند و به نوعی ارادت خود را به صاحب عزا؛سالار شهیدان امام حسین (ع ) نشان می دهند.

به همت اهالی روستای کلوده در این روز خیمه هایی برپا می شود برای پخش نذری ها که آش نذری؛ شیرینی خانگی؛ حلوا  و شیر در میان عزاداران توزیع می شود و از مهمانان عزادار حسینی با صرف ناهار پذیرایی می کنند.

علم به حسینیه آورده می شود و تا سال دیگر یک ماه قبل از محرم در آنجا می ماند. این علم با روسری های نذری و پارچه های سبز پوشانده شده و هر فردی سال بعد حاجت روا شد یک روسری نذری دیگر در محرم برای پیر علم می آورد.

در این آیین معنوی که جامه پوشان پیرعلم نام دارد با جمع کثیری از ارادتمندان به امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) به عزاداری پرداخته و با نوحه سرایی و سینه زنی در مصیبت این روز بزرگ گریستند و حاجتمندان با توسل به باب الحوائج خواهان باز شدن گره ای از مشکلات خود هستند.

 

  گزارش بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: