• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-3386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان:

پیگیری و آزمایش های مداوم راهکار جلوگیری از بروز سرطان ها است

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران گفت: پیگیری و آزمایش های مداوم راهکار جلوگیری از بروز سرطان ها است.

به گزارش ایسنا مازندران، شهربانو کیهانیان در همایش سرطان های شایع زنان در دانشگاه پیام نور رامسر اظهار کرد: سرطان رشد غیر طبیعی سلول های بدن است و در هر جای بدن می تواند باشد.

وی با اشاره به دلایل شروع سرطان با بیان اینکه پستان و دهانه رحم از سرطان شایع زنان است، تصریح کرد: شیوع سرطان پستان دلایل هورمونی مانند عدم زایمان به موقع، شیرندادن مادر استفاده کردن از قرص های جلوگیری از بارداری و اختلالات ارثی است.

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران درباره پیشگیری از سرطان گفت: برنامه‌ای که دولت دارد پیشگیری اولیه از این بیماری بوده و بایدپس از بیست سالگی روز هفتم تا دهم قاعدگی معاینه و در سن یائسگی هر سال به مراکز پزشکی معاینه پستان مراجعه و تا سن چهل سال هر دو تا سه سال به منظور معاینه به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: همچنین افراد بالای چهل سال سالانه به مراکز بهداشتی درمانی برای معاینه مراجعه کنند و بالای چهل تا پنجاه سال هر دو سال ماموگرافی انجام و بالای پنجاه سال سالانه ماموگرافی انجام دهند که روش‌های پیشگیری اولیه سرطان پستان است.

کیهانیان تصریح کرد: برای سرطان دهانه رحم هر زن سه سال پس از نخستین تماس جنسی باید پاپ اسمیر انجام داده و پس از آن به صورت سالیانه انجام دهد و باید به مرکزی مراجعه که پاپ اسمیر را برایش تفسیر کنند و در صورت نرمال نبودن برای روش‌های تشخیصی دیگر مراجعه کند.

وی افزود: به منظور پیشگیری اولیه از سرطان دهانه رحم در بانوان باید شرکای جنسی را محدود کرده و در روابط اخلاقی و روابط‌های خانوادگی مراقب صورت گیرد و با معاینه به موقع عفونت‌های دستگاه واژینال را درمان کنند تا منجر به سرطان دهانه رحم نشود.

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران اظهار کرد: یکی از برنامه های تدوین کنترل سلامت آموزش به سیاستمداران و برنامه ریزان جامعه بوده و باید مراکز پیشگیری از سرطان راه اندازی شود.

وی گفت: مرکز پیشگیری از سرطان در بیمارستان امام سجاد رامسر در حال احداث بوده و بخش سرطانی که مجاور همین بخش ساخته می‌شود که برای ساخته شدن این بخش تاریک مکان فاقد نورگیری مناسب شده است.

کیهانیان تصریح کرد: سیاستمداران و برنامه ریزان وزارت بهداشت باید مراکز پیشگیری از سرطان را راه اندازی کرده و  امکانات پیشگیری از سرطان برای مردم فراهم شود.

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران درباره سرطان‌های شایع در مردان اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد سرطان شایع در مردان پروستات بوده و باید پیشگیری اولیه و ثانویه صورت گیرد و در پیشگیری اولیه با رعایت رژیم غذایی ممکن است در سرطان پروستات نقش داشته باشد و با جلوگیری از مصرف سیگار و الکل همراه شود و در پیشگیری ثانویه بعد از پنجاه سال، سالی یکبار آزمایش PSA مارکری هست که سرطان پروستات را نشان می‌دهد.

کیهانیان افزود: سرطان روده بزرگ و معده در سال‌های گذشته در غرب مازندران شیوع زیادی دارد و سرطان روده بزرگ در آقایان و بانوان شیوع بالایی دارد و باید با روش‌های پیشگیری اولیه که با استفاده از رژیم غذایی، فیبر و جلوگیری از یبوست انجام شود.

وی گفت: شیوع سرطان معده در مازندران فراوان شده و متاسفانه در مراحل پیشرفته تر دیده می‌شود و بیمار گاها به موقع مراجعه نمی‌کند و علامت‌ها با نشانه‌های بیماری‌های دیگر مانند میکروب معده اشتباه گرفته می‌شود و اگر بخواهیم آمار کاملی داشته باشیم در سال‌های آینده در کشور آندوسکوپی معده برای بیماریابی اجباری می شود.

متخصص داخلی فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی خون و سرطان در غرب مازندران افزود: یکی از مشکلات بیماران سرطانی درمان دیر هنگام است و مریض با مراجعه و تشخیص سرطان پیگیری نمی‌کند و باید با مراجعه به پزشک و بر اساس برنامه درمانی تصمیم گیری شود.

وی اظهار کرد: مسئولان به بیمه های بیماران سرطانی دقت بیشتری داشته باشند و داروهایی که بخش‌های سرطانی داده می‌شود پربارتر باشد و دولت دوازدهم که پایه گذار برنامه سلامت بوده بخش درمان و داروهای بیماران را تقویت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: