• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-14514-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بهزیستی استان مازندران خبرداد

غربالگری شنوایی 37هزار کودک مازندرانی

مدیرکل بهزیستی استان مازندران گفت: در سال گذشته 37هزار کودک مازندرانی غربالگری شنوایی شدند.

به گزارش ایسنا مازندران، سعید آرام در مراسم هفته جهانی ناشنوایان در ساری با بیان اینکه از هر هزار تولد 3 کودک اختلال شنوایی دارند، اظهار کرد: سخت‌ترین و مهم‌ترین معلولیت ناشنوایی است چرا که جلوی ارتباط موثر را گرفته و فرد منزوی می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر اختلال گذشته از ۶ ماهگی تشخیص داده شود و پیش از یک‌ سالگی اقدامات توانبخشی انجام شود در جلوگیری از شنوایی در درمان آن موثر است.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه یکی از رویکرد‌ها بهزیستی انجام غربالگری و بحث پیشگیری آن است افزود: با بهره گیری از این سازمان در سال ۹۵ بیش از ۳۷ هزار کودک غربالگری شدند و در این راستا 66 کودک شناسایی و اقدامات توانبخشی به طبی درازمدت بر روی آنها انجام شد.

آرام گفت: این اقدامات موجب شد تا کودکانی که توانایی شنیدن نداشتند بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و در همین راستا جشن فارغ التحصیلی برای آنها برگزار شد.

وی با بیان اینکه 5 هزار و 800 ناشنوا  تحت درمان در استان وجود دارد، اظهار کرد: کاشت حلزون مهم‌ترین اقدام برای ناشنوایان است و برای بیش از ۲۵۰ کودک کاشت حلزون انجام شد و در سال گذشته 66 نفر دارای اختلال شناسایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه ضرورت شناسایی کودکان کم شنوا در پیش از دبستان امری ضروری است، گفت: در این راستا کودکانی که مشکل عفونت گوش میانی دارند ممکن است موجب کاهش شنوایی شود.

آرام با اشاره به اینکه برای کودکان سه تا 5 سال غربالگری شنوایی در مهدکودک انجام تا اقدامات پیشگیرانه زودتر صورت بگیرد، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه و حمایت یوسف نژاد نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی بند مشاوره ژنتیک مصوب شد و با اجرای این طرح فرزندان که اختلال شنوایی دارند پیش بینی می شود.

وی افزود :در حال حاضر دو مرکز آموزشی در مازندران وجود دارد که به  ناشنوایان آموزش می‌دهند و افزایش این مراکز در دست اقدام است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: