• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3087-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران:

ضرورت توسعه گردشگری در اماکن متبرکه غرب مازندران

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران گفت:  استفاده بهینه از بقاع متبرکه به عنوان مکان گردشگری و زیارتی به ویژه در شهرستان های غرب مازندران که دارای شرایط فرهنگی و گردشگری هستند می تواند در ترویج اسلام، تشیع و آشنایی و ارتباط بیشتر با معارف دینی و قرآن تاثیرگذارتر باشد.

به گزارش ایسنا مازندران، حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی، در جلسه ملاقات عمومی با مردم شهرستان تنکابن، تعامل مردم با اداره اوقاف به ویژه در غرب مازندران را مناسب ارزیابی و اظهار کرد: در بسیاری از زمینه های اعتقادی به ویژه وقف، اجرای موقوفات و امور خیریه، مردم از مسئولان جلوتر بودند.

وی وقف را چشمه همیشه جاری نعمت و پل ارتباطی میان خدا و اهل بیت دانست و اشاره کرد: وقف معانی متنوعی داشته و حاصل آن باقیات و صالحات جاودان و کمک به نیازمندان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران خدمات حاصل از محل موقوفات را احیای فرهنگ اهل و بیت و قرآن دانست و گفت: ساخت تکایا، حسینیه و مساجد متعدد و برگزاری مجالس قرآن ،عترت و اطعام مستمندان از دیگر فواید استفاده موقوفات است.

حیدری با جداکردن وقف به دو شاخه انتفاعی و منفعتی تصریح کرد: وقف انتفاعی دربرگیرنده مساجد تکایا و حسینه ها است و بخش منفعتی شامل خدمات متنوع حوزه وقف مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، اجاره ساختمان‌ها، زمین‌های باغی و امثال آنها است که مورد استفاده عموم بوده و مردم از آن سود می‌برند.

وی با بیان ماهیت و وظایف اداره اوقاف و امورخیریه در وصول موقوفات، اجرای نیت واقفان، دریافت سند و شناسنامه و مشخص کردن محدوده های محل وقف افزود: وجود 14 هزار موقوفه و هزار و 222 بقاع متبرکه امامزادگان، نشانگر جایگاه مازندران به عنوان نخستین مرکز تشیع ایران اسلامی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران بحث گردشگری اوقاف را جزء برنامه های در دست بررسی و اقدام این اداره عنوان و اظهار کرد: استفاده بهینه از بقاع متبرکه به عنوان مکان گردشگری و زیارتی به ویژه در شهرستان های غرب مازندران که دارای شرایط فرهنگی و گردشگری هستند می تواند در ترویج اسلام، تشیع و آشنایی و ارتباط بیشتر با معارف دینی و قرآن تاثیرگذارتر باشد.

حیدری با اشاره به اینکه امروزه جایگاه وقف با گذشته متفاوت بوده و دیگر نیازهای خوراکی مدنظر نیست، خاطرنشان کرد: زمینه های متعدد دیگری مانند بیماری های صعب العلاج، دارو و درمان، ازدواج و خانواده های بدسرپرست برای حضور واقفان و امر وقف وجود داشته که مردم با مشارکت در آنها می توانند علاوه بر ماندگار کردن نام و یاد خود در اذهان، خانه آخرت خود را هر چه بیشتر آباد کنند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: