• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-3514-5
  • خبرنگار : 49003
  • منبع خبر : ----

"قلعه پایان" آغوشی باز برای پرندگان مهاجر

منطقه "قلعه پایان" در ضلع جنوبی تالاب بین المللی میانکاله قرار دارد و از امنیت و تامین غذای مناسب برای پرندگان مهاجر برخوردار است به همین دلیل محیطی امن و آغوشی باز برای پرندگان مهاجر زمستان گذر محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا مازندران، محیط بانی "قلعه پایان" در شرقی ترین قسمت استان مازندران و در فاصله شهرستان بهشهر و گلوگاه قرار دارد، قصدمان از این سفر یک روزه بازدید از محیط بانی قلعه پایان و آشنایی با فعالیت محیط بان این منطقه بود.

از مرکز استان 50 کیلومتر فاصله طی شد تا به اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه رسیدیم، نزدیک درخت های نارنج پیاده شدیم و چند قدمی برداشتیم و از پله ها بالا رفتیم.

اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه دارای چندین اتاق بود که کارشناسان در هر بخش مشغول فعالیت بودند.

اگر به اطراف این مسیر خوب نگاه کنید، زمین های کشاورزی می بینید که کاه و کلش آن را کشاورزان آتش نزدند، بلکه درحال تهیه و بسته بندی آن برا ی دام ها خود هستند و از دود غلیظ و نامطبوع آتش سوزی هم چیزی به مشام نمی رسد.

همین امر موجب خوشحالی من شد و اینکه اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه با اطلاع رسانی خوب به کشاورزان این منطقه آتش زدن هرگونه کاه و کلش را ممنوع کرده است.

بعد از اینکه مسیر طولانی در این گرمای تابستان طی شد به محیط بانی قلعه پایان رسیدیم، از دور ساختمان سبز رنگ نمایان و یک محیط بان ملبس به لباس سازمانی در محوطه محیط بانی ایستاده بود. به اتفاق رئیس اداره گلوگاه در محوطه محیط بانی که حدود 2 هزار مترمربع بود قدم زدیم و از فعالیت محیط بانان در این محیط بانی برایمان گفت.

طالبی رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه با اشاره به اینکه محیط بانی قلعه پایان یک محیط بانی بسیار حساس به لحاظ شکار و صید است، گفت: این محیط بانی در ضلع جنوبی تالاب میانکاله قرار دارد و تا سال 1392 در مدیریت اداره حفاظت محیط زیست بهشهر بوده اما به دلیل پسروی شدید آب و نداشت قایق موتوری در عمل این محیط بانی یک متروکه بوده و تنها در موقع بازگیری این محیط بانی فعال بوده است.

وی تصریح کرد: در فصل تابستان آب کانال بالا آمده و با حفر کانال تا تالاب و در اختیار داشتن قایق موتوری بسیار به مراتب بهتر از گذشته می توان در تالاب به گشت زنی پرداخت و با متخلفان شکار و صید برخورد کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه با بیان اینکه با افزایش تعداد محیط بان در این محیط بانی و فراهم کردن تحهیزات مورد نیاز در یک سال گذشته توانسته ضریب ایمنی پاسگاه و پایش منطقه را افزایش دهد.

طالبی افزود: با پسروی آب در این منطقه مشکلات محیط بانان دو چندان می شود و به طور معمول برای گشت در تالاب حدود 200 متر باید قایق ها را دراین کانال بکشانند.

وی با بیان اینکه پرنده های شکاری مثل شاهین و بحری از مردادماه به دشت گلوگاه مهاجرت می کنند گفت: سال گذشته حدود 300 آلات و ادوات شکار را در منطقه کشف و ضبط و چندین بازگیر را دستگیر شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه اظهار کرد: پرنده های مهاجری ابتدا کوچک و سپس بزرگ جثه ها در تالاب فرود می آیند به طوری که فلامینگو، غاز، اردک، قو، کشیم، چنگر و خوتکا بیشترین فروانی را دارند.

وی با بیان اینکه گلوگاه دارای صنعت ضعیف و اقتصاد این شهرستان بیشتر مبتنی برکشاورزی و تعداد شکارچیان فراوان است اما با ارتباط خوبی که با تشکل ها و جوامع محلی شکل گرفت، گفت: توانسته ایم بحث ممنوعیت شکار و تهدیدات زیست محیطی را با برگزاری جلسه های آموزشی متعدد برای شکارچیان و مردم منطقه یادآوری و آن ها را توانمندسازی کنیم.

طالبی در ادامه گفت: با آموزش و فرهنگ سازی که با همکاری تشکل ها و محیط بانان انجام داده ایم موفق شدیم جلوی شکار جرگه ای را بگیریم به طوری که حدود 3 سال است که دراین تالاب شکار جرگه ای صورت نمی گیرد.

وی افزود: راه دسترسی به این محیط بانی به دلیل اینکه شرایط خوبی نداشت دچار مشکل می شدیم که 2500 متر از این راه شن ریزی انجام شده است و این محیط بانی فاقد آب اشامیدنی بوده که اکنون لوله کشی آب آشامیدنی انجام شد.

 

طالبی درباره محیط بانی نیالا دراین شهرستان گفت: این منطقه دارای جنگل های بکر و دست نخورده‌ای است به طوری که حدود 20 سال بهره برداری صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: این منطقه در بحث تنفس جنگل به عنوان یک پایلوت در نظرگرفته شده است و یک منطقه امن برای وحوش منطقه محسوب می‌شود و به دلیل پوشش جنگلی انبوه جمعیت شوکا در این منطقه وضعیت مطلوبی دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه  گفت: محیط بانی نیالا از سال 94 به صورت استیجاری با سه محیط بان شروع به کار کرد و اکنون 5نفر هستند که یک نفر مسئول آن ها است.

طالبی گفت: ساختمان اداره حفاظت محیط زیست گلوگاه جانمایی مشخص شده و با پیگیری و مکاتبات انجام شده با اداره کل امسال کلنگ زنی برای آغاز ساخت این محیط بانی انجام شود.

وی در پایان با بیان اینکه ضلع جنوبی تالاب میانکاله به دلیل امنیت و تامین غذای مناسبی که برای پرندگان مهاجر دارد،محیطی امن و آغوشی باز برای پرندگان مهاجر زمستان گذر است، افزود: دسته های فروانی از قوهای فریاد کش امسال در آب بندان های این منطقه حضور داشتند.

به گزارش ایسنا، امید است شاهد مهاجرت بیشتر پرندگان مهاجر به این تالاب باشیم و بتوانیم از این فرصت برای توسعه پرنده نگری که یک تفریح لذت بخش برای علاقمندان محیط زیست است استفاده کرد.

 

گزارش زهرا رمضانی ایسنا مازندران

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: