• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-5887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یادداشت/

اجحاف در حق خبرنگاران مازندرانی، کم کاری ارشاد یا رسانه ها؟!

شاید بتوان گفت در روز خبرنگار امسال یکی از پرتنش ترین و تاسف بارترین روز و هفته های خبرنگار در استان مازندران سپری شد. برای خبرنگاران مازندرانی عادی شده بود که تنها روزی که به نام این قشر اختصاص دارد به نحو خوبی برگزار نشود.

مهم ترین نکته ای که شاید موجب شد تا پای اجحاف به خبرنگاران به رسانه هایشان گشوده شود، سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در طی یک دو هفته اخیر در برنامه های مربوط به خبرنگاران و متهم کردن رسانه های استان به کم کاری و بی توجهی بود.

اما مهم ترین نکاتی که در این زمینه می توان به آن پرداخت نحوه مدیریت و نظارت بر فعالیت رسانه ها و خبرنگاران استان است که اعتراض بسیاری از خبرنگاران را در پی داشت به طوری که در روز 17 مرداد96،  از پنج خبرگزاری فعال استان مازندران، سه خبرگزاری در مراسم روز خبرنگار شرکت نکرد و دفاتر روزنامه های محلی مازندران نیز در این روز دایر بوده و در این مراسم در غرب استان مازندران شرکت نکردند.

این عدم حضور به چینش سلیقه ای، مهندسی و بی توجهی به رسانه های تاثیرگزار استان مازندران در جشنواره مطبوعات مازندران صورت گرفت، اما سخنان مدیرکل ارشاد در مراسم روز خبرنگار در چالوس نیز نکات قالب توجهی داشت.

در مساله حذف رسانه های سراسری فاقد مجوز از جشنواره مطبوعات استان مازندران، مدیرکل ارشاد نیز تاکید دارند که مساله کشوری بوده و در اختیار استان مازندران نبوده است؛ به طوری این مساله را احد جاودانی در مراسم روز خبرنگار بیان کردند و اذعان داشتند که این مساله از جشنواره سال گذشته به اطلاع رسانه ها رسانده شده بود.

که چگونه کم کاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در کوچکترین وظیفه اشان در زمینه رسانه ها به این راحتی نادیده گرفته می شود.

در حالی که اگر سخنان مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران؛ صحت داشته باشد بسیار مایل هستیم بدانیم چند جلسه درباره نحوه اخذ مجوز دفتر نمایندگی، عواقب آن و یا تغییرات در جشنواره امسال مطبوعات مازندران به اطلاع رسانه ها و مدیران آنها رسانده شده است!

راغبیم بدانیم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران چگونه این تغییرات را به اطلاع رسانه ها رسانده است، که متاسفانه باید بگوییم مساله حذف رسانه ها نیز توسط یکی از عکاسان! کشف شد و این هم قرار نبود اطلاع رسانی شود و ما باید در روز خبرنگار یهویی از ماجرای حذف مطلع می شدیم.

رسانه های تاثیرگذار و فعال مازندران، مایل هستند بدانند اگر این رسانه ها اجازه حضور در جشنواره مطبوعات مازندران را نداشتند چگونه سامانه جشنواره اجازه ثبت نام به این رسانه ها را داده است و یا مسئولان ارشاد و برگزارکنندگان جشنواره با این رسانه ها تماس گرفته و اصرار داشتند برای مشارکت بیشتر در جشنواره حضور پیدا کنند! آیا این دم خروس و قسم حضرت عباس(ع) نیست!

چگونه است که سامانه جشنواره مطبوعات استان مازندران دو روز قبل از اعلام نتایج جشنواره از دسترس خارج می شود تا مشخص نشود برخی رسانه ها آثاری ارائه کردند که تولید خود نبوده است و یا نحوه ثبت نام رسانه های بدون مجوز در سامانه جشنواره مطبوعات مشخص نشود.

آیا بازهم این رسانه ها بودند که باید می دانستند که تغییراتی در جشنواره مطبوعات رخ داده است یا نه وظیفه اداره کل ارشاد این بود که می باید اطلاع رسانی وسیع به همه رسانه انجام می داد و از ثبت نام به اصطلاح غیرمجاز ها در جشنواره جلوگیری می کرد و یا حتی در متن مصاحبه معاون فرهنگی اداره کل ارشاد این مساله گوشزد می شد.

بنابراین به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تاکید می کنیم، کم کاری ارشاد را پای رسانه ها ننویسید! زمانی که ایشان قبل از مراسم روز خبرنگار و با پیگیری های نمایندگان مجلس مازندران تاکید کردند که اگرچه هزینه زیاد مالی برای ارشاد استان دارد اما ارشاد این مساله را قبول کرده و در بخش جداگانه آثار این رسانه ها را بررسی می کند.

در روز اعلام اسامی مشخص شد که تمامی رسانه های استانی فاقد مجوز و رسانه های تاثیرگذار نه تنها رتبه های نه چندان درخور توجهی کسب نکرده اند که به صورت واضح به هر رسانه یک رتبه مشترک و یک رتبه دومی یا سومی آن هم از خبرنگاران دفاتر شهرستانی این رسانه ها اعطا شده است تا به نوعی نه سیخ بسوزد نه کباب!

هزینه ها هم چندان زیاد نشد زیرا تعداد برگزیدگان بسیار کم تر از سال گذشته بود تا این سخن مدیرکل محترم نیز بر زمین بماند که افزایش هزینه ها به چه دلیلی بوده است!

مهندسی جشنواره مطبوعات استان مازندران در آخرین سال دولت یازدهم در مازندران واضح و مشخص است، کام تلخ خبرنگاران مازندرانی در آخرین مراسم روز خبرنگار دولت یازدهم فراموش نمی شود زیرا که خستگی بر تن مدیران دفاتر و نمایندگان رسانه های کشوری ماند و دوستان و رسانه های نزدیک به برخی محافل دوستانه این اداره کل میدان دار شدند.

برگزاری روز خبرنگار چالوس که قرار بود نمادی توزیع عادلانه فرصت ها در استان باشد، حتی انتقاد استاندار مازندران را در پی داشت و سالن کوچک و فاقد ظرفیت و گرمای فضا فلاح را مقر کرد که بگویند این فضا شایسته خبرنگاران مازندرانی نیست!

اگرچه در مراسم روز خبرنگار امسال عنوان شد که رسانه ها در صورت عدم دریافت مجوز، از تمامی حقوق خود منع می شوند؛ باید گفت سیاست های مدیران کشوری رسانه های سراسری در استان ها اعمال می شود از این رو تهدید خبرنگاران استان مازندران به این امر می تواند ناشی از رویه ای نامناسب در حمایت از خبرنگارانی باشد که شب و روز شان به قول استاندار مازندران به توسعه مازندران صرف می شود.

اگرچه به نظر می رسد این بار رسانه ها و خبرنگاران استانی، پیش از نادیده گرفته شدن توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران، خود در سال آینده از جشنواره مطبوعات انصراف خواهند داد و عرصه را برای دوستان محفلی و رسانه ها کپی پیستی خالی خواهند گذاشت اما امیدواریم در دولت دوازدهم نسیم تدبیر در فرهنگ و ارشاد مازندران بدمد تا خاطره ای خوش در اذهان خبرنگاران مازندرانی بر جای بماند...

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: