• چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-2684-5
  • خبرنگار : 49005
  • منبع خبر : ----

استاندار مازندران از کارخانه زباله سوز نوشهر بازدید کرد/بهره برداری دهه فجر امسال

در بازدید استاندار مازندران از کارخانه زباله سوز نوشهر، زمان افتتاح این پروژه دهه فجر سال جاری اعلام شد.

به گزارش ایسنا مازندران، نیروگاه زباله سوز نوشهر یكی از مهم ترین پروه های ملی استان و كشور است كه با این روش برای نخستین بار در دولت دهم در استان مازندران استارت زده شد.

قرار داد این پروژه با مشاركت یكی از شركت های معتبر چینی بسته شد و قرارداد آن از سال 91 بسته شد اما به دلیل مشكلات كمبود اعتبارات و و مشكلات زیست محیطی تنها با 20 درصد پیشرفت راكد ماند تا اینكه بعد از مدت ها مشكلات آن از نظر اعتباری و زیست محیطی برطرف شد.

از اسفند ماه سال 95 تاكنون با تزریق اعتبار این پروژه ملی با سرعت خوبی در حال اجرا است و هر هفته فرماندار نوشهر از روند پیشرفت آن بازدید می كند.

این پروژه كه ظرفیت 200 تن زباله را در طول روز دارد در حال حاضر به حد قابل قبولی رسیده و قرار است تا دهه فجر به افتتاح رسمی رسیده و مورد بهره برداری قرار گیرد.

استاندار مازندران در بازدید خود از روند اجرای نیروگاه زباله سوز نوشهر با اشاره به اهمیت اجرای هرگونه پروژه در راستای پسماند زباله اظهار كرد: زباله یكی از مهم‌ترین چالش‌های استان است كه با ساخت نیروگاه و كارخانه‌های زباله سوز برطرف می شود.

ربیع فلاح جلودار تصریح كرد:نیروگاه زباله سوز نوشهر نمونه بارز یكی از پروژه های فعال و موفق استان است كه می تواند الگوی سایر شهرهای استان قرار گیرد.

فرماندار نوشهر در بازدید استاندار مازندران كه نمایندگان محیط زیست استان، مجری پروژه و جمعی از مسئولان استانی و شهرسانی حضور داشتند با ابراز رضایت از روند اجرای پروژه اظهار كرد: نیروگاه زباله سوز به دلیل سوءتفاهمات سازمان بازرسی و شهرداری مدت زیادی تعطیل بود كه بعد از مذاكرات با طرف چینی و ایرانی اجرای آن از سرگرفته شد.

علی شادمان با اشاره به سرعت كار مورد قبول پروژه گفت:این پروژه از نظر زمان بندی 2.3 درصد از زمان جلوتر است و تاكنون بیش از 70 درصد در اجرا پیشرفت دارد و در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینكه این پروژه با این روش در میان استان‌های شمالی زودتر از همه به افتتاح می رسد تصریح كرد: ظرفیت نیروگاه 200 تن در روز است كه علاوه بر نوشهر می تواند زباله های اطراف را نیز پوشش دهد.

مدیر عامل" طرح تجارت سدید" به عنوان مجری پروژه و طرف قرار داد با شركت چینی نیز گفت: این نیروگاه یك فرایند كامل است كه شیرابه آن هم تصفیه  و هم تفكیك می‌شود و مخلوط سوز است یعنی نیاز نیست زباله ها از هم تفكیك داده شوند.

بهروز امامی افزود: تنها خاكستر قابل استفاده از فرآیند سوختن زباله باقی می ماند و از نتیجه فرایند نیز برق تولید می شود كه تا 7 سال مورد بهره برداری سرمایه گذار است.

وی با بیان اینكه خاكستری كه باقی می ماند بعد از دفن با خاك نیز می تواند برای كارخانه بلوك زنی مورد استفاده قرار گیرد، تصریح كرد: میزان سرمایه گذاری در این پروژه 14 میلیون دلار است و از سال 91 نیز قرارداد آغاز پروژه بسته شد.

 مدیر عامل" طرح تجارت سدید" به عنوان مجری پروژه خاطر نشان كرد:اجرای پروژه به علت مشكلات زیست محیطی  با وقفه بیش از دو سال مواجه شد كه با كمك مدیر كل سابق محیط زیست مازندران این مشكل برطرف شد و مجوز لازم را دریافت كرد و تا دهه فجر نیز به افتتاح می‌رسد.

امامی تاكید كرد: از نظر تجهیزات نیروگاه نیز تاكنون بیش از 80 درصد آن وارد شده است كه در سوله نگهداری می‌شود و 20 درصد مابقی نیز طی دو ماه آینده وارد می‌شود.

مشاور طرح نیروگاه نیز گفت: تاكنون این پروژه 70 درصد پیشرفت داشته است و تا 20 شهریور ماه نیز مخزن زباله تكمیل می‌شود.

علی قضابانویی با بیان اینكه سالن فن ها و توربین نیز تا آبان ماه به اتمام میرسد،افزود: ساختمان اداری، محل تصفیه آب و مخازن و پمپ خانه ها نیز تا آذرماه به اتمام می رسد و دی ماه به صورت آزمایشی آغاز بكار می كند.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: