• چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-1787-5
  • خبرنگار : 49006
  • منبع خبر : ----

تخریب دیوار 100 ساله سپهسالار تنکابن

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن از تخریب غیرقانونی دیوار 100 ساله سپهسالار این شهر خبرداد.

به گزارش ایسنا مازندران، در پی تخریب دیوار قدیمی موسوم به «دیوار سپسالار» در شهرستان تنکابن، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های تنکابن و عباس آباد، با واکنش نسبت به این موضوع، تخریب دیوار قدیمی باغ سپهسالار در تنکابن را خلاف قانون دانست.

نادر سحرخیز رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری تنکابن با اشاره به اینکه مقصران اصلی این عمل باید در برابر قانون پاسخگو باشند، گفت:  پس از اطلاع از تخریب غیرقانونی دیوار قدیمی باغ سپهسالار توسط پیمانکار پروژه در دست احداث آدینه، بلافاصله مراتب به صورت تلفنی با دادستان و دفتر امام جمعه مطرح شد و با تنظیم شکوائیه برعلیه متخلفان این حادثه برخورد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های تنکابن و عباس آباد در گفت و گو با ایسنا یادآور شد: پس از تنظیم صورتجلسه تخریب غیرقانونی دیوار مذکور توسط مسئول یگان حفاظت و نیروی انتظامی، واحد حقوقی این اداره شکوائیه ای را تنظیم و ضمن ارائه به قاضی کشیک دادستانی، رونوشت آن را به فرمانداری ویژه تنکابن و شخص فرماندار به عنوان رئیس انجمن میراث فرهنگی شهرستان تنکابن ارسال کرد.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز در پی تخریب بخش کوچکی از دیوار مکرراً تذکراتی مبنی بر مرمت و حفاظت از این دیوار قدیمی به پیمانکار، شهرداری و دفتر امام جمعه داده شده بود ، تأکید کرد: هرگونه آسیب و تخریب آثار قدیمی خلاف قانون بوده و پیگرد قانونی دارد و این اداره در راستای احقاق حقوق شهروندان، این موضوع را با قاطعیت از مراجع ذیصلاح پیگیری خواهدکرد.

نادر سحرخیز با اشاره به اینکه در مورد دیوار سپهسالار مستندنگاری لازم صورت گرفته و مسئولان و کارشناسان میراث فرهنگی با توجه به نقشه موجود قادر به بازسازی و مرمت این اثر تاریخی هستند، گفت: مصالح بکار رفته در این دیوار از گل و آهک بود که بیش از یک قرن قدمت دارد و هنوز در انتظار صدور مجوز جهت مرمت و بازسازی آن هستیم.

به گزارش ایسنا، دیوار سپسالار در پی عملیات احداث و تکمیل مجتمع تجاری آدینه تنکابن، توسط کارگران و عوامل پیمانکار این پروژه تخریب شد که انتشار اخبار آن در فضای مجازی واکنش بسیاری از مردم و حامیان میراث فرهنگی را درپی داشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: