• پنجشنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-6014-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

نماینده مردم قائم شهر در گفت وگو با ایسنا:

جنبه نظارتی مجلس بر دستگاه های اجرایی و قضایی افزایش یابد

نماینده مردم قائم شهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه و سواد کوه شمالی گفت: جنبه نظارتی مجلس بر دستگاه های اجرایی و قضایی افزایش یابد.

سیدعلی ادیانی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: اگر نمایندگان منتخب مردم در تراز نمایندگی جمهوری اسلامی باشند که در حوزه های انتخابیه از سوی رای مخفی مردم برگزیده می‌شوند، ظرفیت لازم برای استفاده درست و به هنگام از اختیارات در قانون اساسی و دیگر مجلس در راس امور نیست.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب در برخی از ادوار، مجلس کارنامه خوبی از خود ارائه داده است، تصریح کرد: کارنامه خوب مجلس به دلیل ظرفیت‌های علمی، حقوقی، ذاتی و فردی افراد برمی‌گردد و اگر مردم با دقت نسبت به انتخاب خود اقدام کنند مجلس می‌تواند به خوبی نقش آفرینی کند.

نماینده مردم قائم شهر، جویبار، سیمرغ ، سوادکوه و سواد کوه شمالی با تاکید بر اینکه مجلس می تواند زمینه فساد یا اصلاح در کشور باشد، خاطرنشان کرد: مجلس می تواند کشور را به سمت توسعه و کارآمدی برده و در عین حال به عنوان عامل بازدارنده و عنصر اصلی و کلیدی رکود در کشور باشد.

ادیانی با اشاره به اینکه مجلس در زمینه نظارت های قوی و در قانون گذاری کارآمد نقش اصلی را اجرا می کند، اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور، یه جز در مواردی خاص، نیاز به قانون‌گذاری جدید دیده نمی‌شود.

نماینده مردم قائم شهر، جویبار، سیمرغ ، سوادکوه و سواد کوه شمالی با بیان اینکه اصلی ترین کالای تولیدی مجلس وضع قانون است، گفت: در حال حاضر این قوانین، موازی، اصلاحی و غیرضروری در نیازهای اساسی کشور هستند و در کنار این مهم در زمینه نظارتی که از دیگر وظایف مجلس است بر اساس قانون نمایندگان حق خالت در همه امور داخلی و خارجی مرتبط با کشور و وظیفه نظارت بر دستگاه قضا و سایر نهادهای حکومتی را داشته که در اغلب موارد ضعیف عمل شده است.

وی انحرافات موجود در دستگاه اجرایی، مجلس و دستگاه قضا را ناشی از ضعف ناظران مجلس دانست و تصریح کرد: برخی نمایندگان قابلییت اجرای نظارت را ندارند و دسته ای دیگر از نمایندگان به کارهای دیگری غیر از وظایف اصلی خود می پردازند.

 ادیانی با بیان اینکه نمایندگان، تنها در محدوده حوزه انتخابیه خود وظیفه ندارند بلکه نماینده کل مردم کشور هستند، گفت: برخی از نمایندگان بجای آنکه نماینده حوزه انتخابیه در مجلس باشند معکوس عمل و نقش نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه را اجرا کنند.

عضو فراکسیون مجلس خاطرنشان کرد: برخی نمایندگان عملکردی قابل قبول در سه سطح مجلس، استانی و حوزه انتخابیه در زمینه اجرایی، دریافت اعتبارات، موافقت نامه ها وزیر ساختی انجام می‌دهند، دارند.

ادیانی تاکید کرد: مطالبه گری و نقد از نمایندگان باید از سوی رسانه دانشگاهیان و اهل قلم اتفاق بیافتد تا نمایندگان بدانند که باید در پیشگاه خداوند و مردم پاسخگو بوده و هر کسی برای بدون تخصص و اطلاعات خود را در این صحنه عرضه نکرده و با برنامه ورود پیدا کنند.

وی وضعیت عملکردی مجلس هشتم را قوی تر از مجلس فعلی عنوان کرد و گفت: مطالبه گری جدی مردم از نمایندگان برای حضور عالمانه آنان در حوزه قانون گذاری و اعمال نظارت کارآمد یکی از بهترین هدیه ها به مجلس است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: