• چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-5214-5
  • خبرنگار : 49007
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت وگو با ایسنا:

موارد مشکوک به تب کنگو در مازندران مشاهده نشد/لزوم کنترل ورود دام به مازندران

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام عدم مشاده تب کنگو در استان گفت: باید ورود دام به مازندران با شدت بیشتری کنترل شود.

محسن اعرابی در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: مازندران با وجود سه میلیون راس دام سبک و سنگین رتبه اول کشوری و رتبه پنجم ملی در تولید گوشت قرمز  را دارا بوده و سالانه بالغ بر 63 هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می شود به طوری که حدود 8 درصد تولید کشوری این مواد پروتئینی در مازندران انجام می شود.

وی افزود: براساس مطالعات معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران کنه ها ناقل و آلوده به ویروس تب کنگو هستند که به صورت خاموش می تواند دام های سنتی را تهدید کند.

اعرابی تاکید کرد: تب کنگو به دلیل نداشتن علایم ظاهری همانند کاهش وزن و یا شیر در دام، برای دامداران نیز وجود کنه آلوده به ویروس تب کنگو  مورد توجه قرار نمی گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از مراقبت های جدی در برابر کنه را له نکردن کنه ها با دست از سوی دامداران اعلام کرد و از آنها خواست تا از کشتن کنه به صورت سنتی ( له کردن با دست) پرهیز کنند. کنگو، یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که توسط ویروسی از طریق گزش کنه از دام آلوده به انسان و یا مستقیماً از انسان به انسان منتقل می‌شود.

اعرابی گفت: همچنین علایم ظاهری تب کریمه کنگو در انسان به صورت تب، سرگیجه، سفتی گردن، دردپشت، سر درد و فتوفوبی (ترس از نور) تهوع، استفراغ و گلودرد در ابتدا وجود داشته باشد و با اسهال و درد عمومی شکم توام می شود که در صورت حاد شدن احتمال وجود خون در مدفوع نیز وجود دارد.

اعرابی افزود: در حال حاضر استان های خراسان جنوبی و سیستان بلوچستان دام های آلوده به تب کنگو داشته و باید از ورود دام غیرمجاز( بدون مجوز دامپزشکی) به مازندران از سوی نیروی انتظامی جلوگیری شود و همچنین دامداران باید از کشتن کنه به صورت سنتی نیز و از ذبح دام بدون نظارت کارشناسان دامپزشکی و خیابانی و مصرف گوشت خام خودداری کنند و از مصرف کنندگان گوشت قرمز خواسته می شود تا  خرید پروتئین ممهور به مهر باشد.

وی اعلام کرد: تاکنون موارد مشکوکی از بیماری تب کنگو در مازندران مشاهده نشده است.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: