• پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9511-2885-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نمایشگاه کتاب ساری/33

کریمی مله: فرهنگ مطالعه آثار مکتوب جایگاه خود را از دست داده است

 عضو هیات علمی دانشگاه مازندران گفت: فرهنگ مطالعه آثار مکتوب جایگاه خود را از دست داده است.

به گزارش ایسنا مازندران، علی کریمی مله در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مازندران در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد اطلاع رسانی، برگزاری نمایشگاه کتاب را  رخداد فرهنگی بسیار مهم و اثر گذار دانست و گفت: صرف نظر از کاستی های برگزاری این نمایشگاه، نفس برگزاری این رخداد فرهنگی لازم، ضروری و دارای فواید بسیاری است.

وی با اشاره به وجود فقر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، اظهار کرد: جه بسا چنین رخدادهایی به جبران این خلاها و رفع مشکلات و نواقص کمک کند.

کریمی مله با بیان اینکه معتقدم اگر هماهنگی و تدابیر مدیریتی مناسبی در مکان گزینی و خدمات گزینی نمایشگاه کتاب ساری به عمل می آمد کاستی ها امروز مشهود نمی بود، افزود: در ارزیابی نمایشگاه، وضعیت فعلی نمایشگاه کتاب به سمت فروشگاهی شدن سوق یافته است، معمولا مرسوم است که در چنین رخدادهای فرهنگی، برنامه های جنبی کتابخوانی نیز تدارک دیده شده است. برگزاری مراسم های رونمایی و نقد کتاب برای دریافت نظرات، ایده ها و تبادل نظر در راستای فرهنگ کتابخوانی در این نمایشگاه ها ضروری است، اگر بتوان در سال های آتی برنامه های جنبی افزایش یابد به اقبال بیشتر بازدیدکنندگان منجر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که امروز فرهنگ مطالعه آثار مکتوب از جایگاه زیادی برخوردار نیست و ژورنالیستی شدن فرهنگ کتابخوانی آسیب جدی در این زمینه محسوب می شود، عنوان کرد: مدیران حوزه فرهنگ سهم بسیار و رسالت سنگینی دارند و برای عمق بخشی به فرهنگ آثار مکتوب باید از زورنالیستی شدن جامعه و کپسولی شدن دیدگاه های شهروندان جلوگیری شود.

کریمی مله یادآور شد: متاسفانه امروز شبکه مجازی جایگزین آثار مکتوب شده است که باید از این رویه جلوگیری شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: