• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-6514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران:

ترکیب آب خزر و ارومیه نابودی هر دو را در پی دارد/افزایش فساد مالی به سبب انتقال آب دریای خزر

عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران با اشاره به اینکه ترکیب آب خزر و ارومیه نابودی هر دو را در پی دارد، گفت: یکی از آسیب های انتقال آب خزر افزایش فسادهای مالی است.

محمود شارع پور در سومین نشست علمی تخصصی بررسی مسائل آب در مازندران که از سوی کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه و تعالی استان در سالن همایش آب منطقه ای استان برگزار شد با بیان اینکه ان جی اوهای مازندران در حوزه آب، بسیار فعال است، به ابعاد اجتماعی طرح های انتقال آب بین حوزه ای اشاره و اظهار کرد: مسائل اجتماعی آب بسیار بیشتر از دیدگاه مردم و ادارات نسبت به واقعیت وضعیت آن در جامعه دارای اهمیت است.

وی افزود: وقتی مردم می‌بینند که آب به کشورهای دیگر صادر می شود، تمکین نکرده و می گویند چطور آب نداریم ولی صادرات آن را انجام می دهیم.

شارع پور با بیان اینکه گفتن این موضوع به مردم به صورت شفاف که چقدر آب برای خوردن داریم ممکن است موثر باشد، خاطرنشان کرد: البته ممکن است معکوس عمل کرده و به دلیل عدم اعتماد منجر به احتکار  آب شود.

عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران با اشاره به برخی از عوامل موثر بر رشد تقاضای آب در ایران، خاطرنشان کرد: رشد جمعیت،رشد کشاورزی و افزایش تولید از عوامل افزایش تقاضای آب در مازندران  است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه گندم مقصر اصلی مصرف آب نیست، تأکید کرد: کشاورزان به دلیل فقر به سمت تولید محصولات درآمدزای کشاورزی مانند سبزی و صیفی‌جات می روند.

شارع پور رشد صنایع، توسعه صنعتی، افزایش شهر نشینی و دادن مجوزها برای شهرسازی را از عوامل مهم در افزایش مصرف آب عنوان کرد و افزود: عدم اقدام به سدسازی و اتصال آب بین حوزه ای کاهش مصرف آب را در پی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: در بحث انتقال آب بین حوزه ای، بین مناطق دریافت کننده و انتقال دهنده آن دچار درگیری‌هایی می‌شوند که عواقب و پیامدهای اجتماعی آن نقش کاتالیزور را برای بروز این کشمکش‌ها ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه انتقال آب خزر بسیار آسیب زننده است، تصریح کرد: در این صورت فساد مالی اتفاق می‌افتد و از آنجایی که در کشور ما دستگاه‌های کنترل ضعیف عمل می کنند و شرم و گناه پایین آمده فساد مالی بالا می رود.

عضو هئیت علمی دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود گفت مدیریت تقاضای آب و بازیافت آن باید در دستور کار قرار بگیرد به طوری که در برخی کشورها آب 17بار بازیافت می شود اما در ایران ما این کار را هنوز انجام نداده ایم.

شارع پور با اشاره به این که سیاست های رشد جمعیت و  مدیریت عرضه آب در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد:بحث مدیریت آب باران،احیای ساختارهای سنتی مدیریت آب، ترمیم شبکه های آب موجود و در نهایت طرح انتقال آب به عنوان آخرین راه حل در جبران خشکی ها مطرح می شود، طرح‌های انتقال آب زمانی توجیه دارد که سایر راه ها را امتحان کرده باشیم.

عضو کارگروه فرهنگی اجتماعی اتاق فکر توسعه مازندران همچنین با اشاره نظر یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا در مورد طرح انتقال آب دریای خزر به ارومیه گفت: ترکیب دریای خزر و ارومیه هر دو آن ها را نابود خواهد کرد و به محض ترکیب دیگر امکان تغییر وجود ندارد.


انتهای پیام