• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-2684-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک استاد دانشگاه مطرح کرد

دور بودن مازندران از مدل گردشگری نسل سوم

یک استاد دانشگاه گفت: صنعت، کشاورزی و گردشگری باید متناسب با موضوع کلان پرداختن به تمامی موضوعات در بخش آمایش سرزمینی در مازندران باشد در غیر این صورت موجب دور بودن مازندران از مدل گردشگری نسل سوم می شود.

علی ماهفروزی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با بیان این که آمارهایی که در سه حوزه صنعت، گردشگری و کشاورزی در مازندران وجود دارد، نسبتا دقیق نیست، اظهار کرد: مازندران با توجه به شرایط اقلیمی وظرفیت هایی که در حوزه های مختلف دارد، می تواند در بخش کشاورزی، صنعت به ویژه در صنایع تبدیلی و کوچک و هم گردشگری دارای اهمیت خاص باشد و با سند توسعه مشخص به اهداف خود در این حوزه ها برسد.

وی تصریح کرد: این اهداف می تواند بر اساس ماهیتی که سند آمایش استان آن را تبیین کرده، صورت پذیرد؛ هر بخش در واقع خروجی از سند آمایش استان بوده و با توجه به تمامی جهات می تواند به یک توسعه پایدار برسد.

یک کارشناس گردشگری خاطرنشان کرد: وقتی در حوزه ای صحبت از توسعه پایدار می کنیم در واقع جمعیت ساکن و محیط زیست باید کاملا مورد توجه قرار گرفته و جامعه در بخش اشتغال و اقتصاد پاسخ داده شود تا مردم در یک رفاه نسبی زندگی کنند.

ماهفروزی با اشاره به اینکه مازندران در دو دهه اخیر با توجه به گردشگری خاص و عنوان خانه دوم نسبت به دو حوزه دیگر بیشتر مورد توجه قرار گرفته، یادآور شد: بسیاری از املاک و زمین ها مورد تفکیک قرار گرفته و به زمین های کوچک تری تقسیم و باعث شده به صورت ارزان در اختیار مردمی قرارگیرد که شاید مدت کوتاهی را می خواهند در مازندران باشند.

وی تصریح کرد: اگر همین روند ادامه داشته و جمعیت مازندران با تقسیم اراضی افزایش پیدا کند؛ کشاورزی، آب مناسب و اوضاع اجتماعی مناسبی نداشته است اما می توان با مدل های مشخصی که در دیگر نقاط مختلف کشورها وجود دارد مانند منطقه باباریا در آلمان در حوزه کشاورزی صنایع تبدیلی کوچک، در صنعت صنایع کوچک توسعه داشته و هم گردشگری رونق داشته باشد.

ماهفروزی در ادامه خاطرنشان کرد: این مدل را در ایتالیا، ترکیه،آمریکا و مالزی در سال های اخیر شاهد بودیم که به سمت گردشگری زراعت رفت، در این بخش هم صنعت و هم صنایع تبدیلی را دارد، هم کشاورزی توسعه یافته با تغذیه سالم و هم در گردشگری رشد پیدا کرد در واقع یک مدل موفق که هر سه بخش را مستقیما تحت تاثیر قرار می دهد.

کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با تاکید بر این که وقتی صحبت از کارخانجات بزرگ می کنیم و این کارخانجات اگر پساب‌ها را وارد رودخانه های کنند، رودخانه ها عاری از ماهی و گونه های مختلف آبزیان در رودخانه ها باشند، آن زمان نباید صحبت از صنعت پایدار کنیم، گفت: صنعت پایدار صنعتی بوده که در یک چشم انداز 100 ساله شرایط زندگی مردم را بهبود بخشیده و این بهبودی درحوزه های مختلف زندگی مردم دیده شود؛ وقتی در کنار رودخانه ها قرار می گیریم باید حس خوبی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به جای 10 میلیون مسافر که وارد مازندران می شود؛ اگر 50 میلیون مسافر هم داشته باشد در آینده پاسخ خوبی نمی توان گرفت؛ برای این منظور باید به توسعه پایدار توجه خاصی کرده در واقع صنعت، کشاورزی، محیط زیست، حوزه های اجتماعی، اقتصادی و گردشگری باید با هم رشد کند؛ نه این که فقط یک بخش مثل کشاورزی توسعه پیدا کرده و در کنار آن مشکل کم آبی داشته باشیم.

ماهفروزی با اشاره به اینکه دولت در زمینه زیرساخت ها وظایفی داشته که به نظر می رسد در مناطقی که دارای ظرفیت های فرهنگی بوده بیشتر مدنظر قرار داده و صرفا مناطق تفریحی که از ظرفیت های زیرساختی بهره مند نیست؛ چرا که هنوز در مناطق جنگلی، ساحلی، گردشگری و تفریحی پایدار نبوده، یادآور شد: این توجه ها ما را از گردشگری نسل سوم دور می کند؛ این موضوع مسیری را طی خواهد کرد که در دراز مدت ما را دچار آسیب های زیادی می کند؛ صنعت، کشاورزی و گردشگری باید متناسب با موضوع کلان پرداختن به تمامی موضوعات در بخش آمایش سرزمینی در مازندران باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید در عمل به این نتیجه برسیم که طی 100 سال آینده منابع و ظرفیت، زیبایی عمومی و محیط زیستی ما و جامعه ای با رفاه اجتماعی بالا شاهد باشیم واگر با برنامه ریزی پیش برویم شاهد جامعه ای شاداب خواهیم بود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: ما در حال حاضر به هر سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری در کنار هم نیاز داریم اما باید یک مدل مشخص، علمی و آکادمیک بوده و قابلیت اجرایی داشته باشد.

ماهفروزی تصریح کرد: مازندران در هر سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری با مشکل رو به رو است و هر کدام مسیر خاص خود را طی می کند و جایگاه آن ها دبیرخانه توسعه استان بوده و در آنجا باید سهم هر کدام در توسعه مازندران مشخص، امروز در چه جایگاهی قرار داشته و در آینده باید در کجا قرار گیرند.

گفت‌و‌گو: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام