• پنجشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2184-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل صنعت معدن و تجارت مازندران مطرح کرد

پايين بودن نرخ تورم مازندران از ميانگين كشوری

مدیرکل صنعت معدن و تجارت مازندران گفت:نرخ تورم مازندران از ميانگين كشوری پایین تر است.

به گزارش ايسنا مازندران، چندي پيش در برخي از شبکه های خبری و سایت ها آمده بود که نرخ تورم در مازندران بالاتر از میانگین کشوری و زندگی در این استان گران تر از سایر نقاط کشور است و اين آمار را بر اساس بانك مركزي عنوان كرده بودند. به همين دليل نشست مشتركي با مدیران تعزیرات حکومتی و صنعت و معدن استان و جمعي ديگر از مسئولان مربوطه در فرمانداري نوشهر برگزار شد.

محمد محمدپور عمران مدیرکل صنعت معدن و تجارت مازندران در اين جلسه با بيان اينكه در طول سال کالاهای مختلف تغییرات قیمتی را تحت عنوان نرخ تورم تجربه می کنند اظهار كرد:اين نرخ  یکی از شاخص های اصلی اقتصادی یک کشور است كه در کشور ما نرخ تورم در دوسال گذشته تک رقمی بوده است.

وی  افزود: در سال ۹۶ بنابر آمار مرکز آمار ایران که تنها مرکز رسمی آمار کشور است نرخ تورم کشور ۸.۲ عنوان شده است  و نرخ تورم مازندران نيز ۷.۶ درصد ذكر شده است که اين عدد از میانگین کشور کمتر است.

محمدپور عمران با ابراز گلايه از برخي سايت ها و يكي از خبرگزاري ها مبني بر ارائه آمار نادرست از ميزان نرخ تورم مازندران گفت: طی چند روز گذشته در خبرگزاری تسنیم به نقل از بانک مرکزی نرخ تورم مازندران را بالاترین تورم یعنی ۱۰.۶ درصد عنوان كرده بود در حالیکه در سايت بانک مرکزی چنین خبری نيامده بود همچنين مرکز آمار ایران تنها مرکز رسمی از نظر ارائه آمار در اين زمينه است.

*نرخ تورم استان از ميانگين کشوری پایین تر است

مدیرکل صنعت معدن و تجارت مازندران  با بيان اينكه نرخ تورم استان از ميانگين کشوری نيز پایین تر است تصريح كرد: : نرخ تورم براساس شاخصه هایی به دست می آید که بر اساس آن در سال گذشته نرخ تورم در مازندران تک رقمی بوده است كه اين آمار در غرب ،شرق و مركز مازندران به صورت تجميع گرفته مي شود و در اين زمينه تفاوت معنادار ريشه اي وجود ندارد.

محمدپور عمران با اشاره به فعاليت حدود ۱۳۰ هزار واحد صنفی در استان گفت: این آمار هرماه گرفته می شود و بازرسان صنعت معدن و تجارت نيز در بازار حضور مستمر دارند و قیمت عمومی مدنظر قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه انعکاس اخبار نادرست و غیر واقعی در میان مردم ایجاد یاس و ناامیدی مي كند، از رسانه ها خواست تا در اين زمينه  به استناد آمار منابع معتبر و ذیصلاح به مردم اطلاع رسانی کنند  و از انعكاس اخباري كه منبع معتبري ندارد بپرهيزند.

مدیر کل صنعت معدن و تجارت مازندران با اشاره به فعاليت بيش از دهها فروشگاه ارزان فروشی در نوشهر و چالوس اضافه كرد: از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید به تعداد زیادی از متقاضیان برای راه اندازی فروشگاههای زنجیره ای مواد غذایی مجوز داده شد و خوشبختانه امروز به علت تخفیف های ویژه و ارزان فروشی در این فروشگاهها شاهد رضایت مندی مردم هستیم.

* بازدید از 400 واحد صنفی در شهرهاي ساحلي

محمدپور عمران با بيان اينكه در يك روز كاري از بيش از 400 واحد صنفي بازديد ميداني به عمل آمد و قيمت گيري شد خاطر نشان كرد:به دستور استاندار مازندران دهها تيم به همراه مدیرکل تعزیرات حکومتی در بازار شهرهاي مختلف غرب مازندران حضور يافتيم و قيمت ها مورد پايش قرار گرفت كه 90 درصد از بازديدها حاكي از آرامش در بازار و قيمت هاي متعارف  وعدم تخلف است و بخشي از تخلف ها نيز به علت عدم درج قيمت بوده است.

وي با اشاره به اجراي طرح ضيافت در ماه مبارك رمضان از ابتداي 22 ارديبهشت تاكنون اظهار كرد: طي اين مدت چهار هزار و 770 مورد بازرسي از واحدهاي صنفي انجام شد كه 366 مورد تخلف  به ارزش ريالي دو ميليارد و 500 ميليون گزارش و تشكيل پرونده شد كه در بخش هاي مختلف از جمله پروتئيني، ميوه، مركبات و شيريني جات بوده است.

اين مسئول ضمن درخواست از مردم استان جهت گزارش تخلفات با شماره 124 گفت: طي اين مدت 163 مورد با سامانه 124 تماس گرفته شده است كه در حال رسيدگي است.

محمدپور در ادامه با بيان اينكه در سال 96 تعداد 419 واحد در نوشهر پلمپ شدند ابراز كرد: علت پلمپ اين واحدها به خاطر نداشتن پروانه كسب و گران فروشي بوده است.

*جريمه 6 ميليارد توماني واحدهاي صنفي متخلف مازندران

در ادامه مهدي عباسي مدير كل تعزيرات حكومتي مازندران با بيان اينكه طرح بازرسی ویژه ماه مبارک رمضان از واحدهای صنفی مازندران از 22 اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد افزود:مسئولان و کارشناسان ادارات کل صنعت ، معدن و تجارت و نیز تعزیرات حکومتی مازندران بنا به دستور استاندار در راستای طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان سفری به شهرستان های مختلف مازندران از جمله آمل ، بابل ، محمود آباد ، نور ، نوشهر ، چالوس و کلاردشت داشتند و از نزديك در جريان نرخ گذاري ها و قيمت ها قرار گرفتند.

وي با اشاره به بازديد از واحدهاي صنفي در طرح ضيافت ماه رمضان در مازندران و تشكيل 905 پرونده در تعزيرات گفت: از اين تعداد پرونده واحدهاي صنفي  متخلف استان 6 ميليارد و 200 ميليون تومان جريمه شدند

مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران بیشترین نوع تخلفات را ناشی از عدم درج قیمت ، تفاوت قیمت ها و قاچاق کالا در برخی از واحدهای صنفی طی این مدت دربرخی از شهرستان های این استان عنوان كرد و يادآور شد:طي اين مدت 85 مورد پرونده  قاچاق كالا كه بيشتر در بخش لوازم خانگي و لوازم بهداشتي بوده است نيز تشكيل شد.

عباسی به واحدهای صنفی این استان هشدار داد تا موازین شرعی و قانونی در ماه مبارک رمضان رعایت کنند و از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را با شماره 124 و یا سامانه 135 تعزیرات حکومتی در میان گذاشته تا در اسرع وقت اقدامات مقتضی صورت گیرد.

*گلايه فرماندار نوشهر از انتشار اخبار نادرست در فضاهاي مجازي

عبدالصمد صفرنژاد فرماندار نوشهر نيز در اين نشست كه بيشتر به صورت پرسش و پاسخ بين مديران كل حاضر و خبرنگاران بود اظهار كرد: نوشهر یکی از شهرهای توریستی و گردشگرپذیر استان است كه عید امسال دو میلیون و ۶۰۰ هزار مسافر در اين شهر اقامت كردند.

وي با بيان اينكه زیرساخت هاي شهرستان نوشهر تنها برای ۱۴۰ هزار جمعیت ثابت است درنظر گرفته شده است افزود: اين شهرستان نیازمند توجه مدیران دستگاههای ارشد استانی و ملی است.

فرماندار نوشهر در ادامه با اشاره به انتشار اخباري نادرست طي روزهاي گذشته  مبني بر گراني بيش از اندازه در نوشهر طی روزهای اخیر در فضاهای مجازی  و ايجاد جو روانی بر علیه نوشهر گفت: بازدیدهای میدانی از بازار و سه شنبه بازار انجام شد و مشخص شد برخی گرانی ها مربوط به شهرستان نیست بلكه کرایه حمل زیاد است که با متخلفان برخورد شد.

صفرنژاد تصريح كرد: متاسفانه از سه ماه پیش در فضاهای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی اطلاعاتی با موضوع پدیده سرسام آور گرانفروشی منتشر شد که انتشار این اطلاعات باعث تشویش اذهان عمومی و جو روانی میان مردم می شود.

وی از مسئولان ادارات صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی مازندران خواست تا برای آگاهی عموم مردم نسبت به نصب پارچه نوشته در سر در واحدهای صنفی متخلف که اقدام به تعطیلی آنها شده است، اقدام کنند.

 

 


انتهای پیام