• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2284-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران:

لزوم پیوند دوستانه گردشگری و کشاورزی در مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: مازندران باید به سمت پیوند دوستانه بین گردشگری و کشاورزی گام بردارد.

مهدی رمضان زاده در گفت و گو با ایسنا مازندران اظهار کرد: برخی قوانین مربوط به بخش گردشگری، محیط زیست و میراث فرهنگی با مشکلاتی روبه رو است که سرمایه گذاران را به چالش می کشد.

وی با اشاره به این که استنباط از قوانین شاید چالش برانگیز باشد اما قطعا اگر قوانین مشکل نداشته باشند شاهد چنین چالش هایی از سوی نهادها و سرمایه گذار نخواهیم بود خاطرنشان کرد: قطعا با بروکراسی های شدید به وجود آمده، در حیطه قوانین چالش هایی به وجود می آید که باید برطرف شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در مورد بحث پایلوت کردن الگوی حفظ کشاورزی و گردشگری تصریح کرد: چاره دیگری برای استان مازندران باقی نمانده چرا که نه می توان کشاورزی را از مازندران جدا و نه گردشگری را از آن حذف کرد.

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری اتاق فکر توسعه تعالی مازندران با اشاره به لزوم بررسی و مطالعه در زمینه الگوهای موفق دنیا در حوزه گردشگری و کشاورزی یادآور شد: مازندران باید به سمت پیوند دوستانه بین گردشگری و کشاورزی گام بردارد، زیرا این کار در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آفریقایی انجام و به نتایج مطلوب منتج شده است.

رمضان زاده با بیان این که این نوع گردشگری در واقع برای مقاصد کشاورزی تعیین و انتخاب شده و لازمه آن رونق و پویایی بخش کشاورزی است گفت: در این الگو، کشاورز به تولید خود اهمیت می دهد و به جای فروش  زمین و یا تغییر کاربری از اراضی تحت مالکیت خود بهترین استفاده ممکن را می کند.

وی افزود:ایجاد یک مزرعه گردشگری در استان به عنوان یک الگوی پایلوت و مطالعه بر روی گردشگران، صاحبان کشاورزی و مدیریت این دو حوزه، می تواند اولین گام برای پیوند گردشگری و کشاورزی در مازندران باشد.


انتهای پیام