• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 971-3685-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ایسنا گزارش می دهد:

مازندران مستعد افزایش نماینده در مجلس شورای اسلامی

مازندران با توجه به شرایط خاصی که دارد و با توجه به سخنان مقام معظم رهبری که فقر این استان در زیر چتر سبز آن نهفته باید در این دوره یک تا دو نماینده مجلس برای این استان در نظر گرفته شود تا بتوان در چانه زنی ها و پیگیری نمایندگان برای توسعه استان تاثیرگذار باشد.

قاسم احمدی لاشکی در گفت وگو با ایسنا مازندران در خصوص طرح افزایش تعداد نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آنچه که قانون اساسی بر آن تاکید دارد به ازای هر 10 سال می توان 20 نماینده را بر اساس شرایط جغرافیایی، جمعیتی، سیاسی و فرهنگی به کشور اضافه کرد.

وی با بیان اینکه به استناد این بند بعد از سال 68 به تعداد 270 نماینده آن زمان 20 نماینده اضافه شد و به 290 نماینده در سال 78 رسید افزود: اما از 78 تا 88 باید 20 نماینده به مجلس افزوده می شد که این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر که در آستانه سال 98 قرار می‌گیریم می توان تا 40 نماینده برای سال 98 اضافه کرد.

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استان مازندران با توجه به افزایش جمعیتی که طی این سال ها داشته باید بر نمایندگان آن در مجلس افزوده شود.

احمدی لاشکی گفت: در حال حاضر براساس طرحی که مجلس شورای اسلامی  و لایحه ای که دولت  ارائه داده است متاسفانه در هیچ کدام این ها نام استان مازندران وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در  لایح های که دوره دوم دولت  دهم  به مجلس ارائه داد مازندران به  عنوان یکی از استان های واجد شرایط افزایش نماینده معرفی شد اما دولت که تغییر یافت آن لایحه نیز به طور کلی  ملغی شد.

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمعیت استان گیلان دو میلیون و 400 هزار نفر است و جمعیت استان مازندران نزدیک به سه میلیون و 300 هزار نفر یعنی مازندران تقریبا یک میلیون نفر بیشتر جمعیت دارد،  اقلیم دو استان ، تراکم جمعیتی و چگالی نیز تقریبا مثل هم بوده، در حالی که گیلان دارای 13 نماینده و مازندران دارای 12 نماینده است و این امر نشان می دهد عدالت رعایت نشده است.

وی با اشاره به پراکندگی روستاهای در مازندران گفت: بالغ بر سه هزار روستا درمازندران وجود دارد و اگر استانی شدن انتخابات را شورای نگهبان نمی پذیرد و می گوید ارتباط مردم با نمایندگان ضعیف می شو، برای ارتباط بیشترروستاهای استان با نمایندگان باید سهم مازندران در این حوزه افزایش یابد.

احمدی گفت: حداقل دو سهم باید برای استان مازندران در نظر گرفته شود که یک سهم برای غرب مازندران و یک سهم برای شرق استان باشد،این ظرفیت که دو نماینده اضافه شود وجود دارد.

*تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی  بر اساس نرخ متوسط در سراسر کشور باید توزیع شود

سید مرتضی علویان عضو هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه مازندران نیز در این باره با اشاره به تصویب قانون اساسی  به ویژه ماده 64 قانون اساسی که  تغییراتی در تعداد نمایندگان داده بود اظهار کرد: در این قانون  پیش بینی شده است که به ازای هر 10 سال 20 نفر به تعداد نمایندگان اضافه شود و طبیعی است این امر با همکاری رئیس مجلس و دولت و با توجه به شرایط پیش بینی شده مانند عوامل انسانی، جغرافیایی صورت گیرد.

وی افزود: این قانون در سال 78 انجام شد که تعداد نمایندگان از 270 نفر به 290 نفر رسید و به تصویب نمایندگان مجلس هفتم نیز رسید  و انتظار می رفت که  در سال 88 هم این اتفاق بیفتد و تعداد نمایندگان افزایش یابد اما این موضوع صورت نگرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران ادامه داد: در سال 90 با توجه به پیش بینی هایی که شده بود انتظار می رفت که تعداد نمایندگان مجلس افزایش یابد اما چنین نشد و در حال حاضر که جمعیت کشور به 80 میلیون رسیده است و 20 سال هم از تصویب قانون رسیده است اما همچنان افزایش نداشته است.

علویان تصریح کرد: ترکیب جمعیتی و تقسیم بندی که صورت گرفته است و استخراجی که از نمایندگان هراستان می شود این تقسیم بندی بر اساس منطق خاصی نیست.

وی با بیان اینکه افزایش جمعیتی در سال 88 حدود 1.5 درصدی است تاکید کرد:تعداد نمایندگان  بر اساس نرخ متوسط در سراسر کشور باید توزیع شود اما این توزیع در آن زمان به صورت منطقی صورت نگرفت و باید گفت توزیع تعداد نمایندگان بر اساس قاعده صورت نمی گیرد.

علویان تاکید کرد:  مجمع نمایندگان استان مازندران  باید چانه زنی بیشتری داشته باشند تا تعداد نمایندگان استان افزایش یابد زیرا هرچه تعداد نمایندگان بیشتر باشد قدرت چانه زنی و هم اختصاص منابع بیشتر خواهد بود.

وی افزود: مازندران با توجه به شرایط خاصی که دارد و با توجه به سخنان مقام معظم رهبری که فقر این استان در زیر چتر سبز آن نهفته است باید در این دوره یک تا دو نماینده اضافه شود تا بتوان در چانه زنی ها و پیگیری نمایندگان برای توسعه استان تاثیرگذار باشد.

علویان گفت: مجمع نمایندگان مازندران  باید اجماع نظر بیشتری داشته باشند و با وحدت در انتقال خواسته های استان و دیگر سیاست های کلان تلاش کنند.

گزارش از سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام