• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-4786-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ایسنا گزارش می دهد؛

فروش مرگ در داروخانه و عطاری ها اکید ممنوع !/ قرصی که در مازندران درجا می کشد

قرص برنج را در رده سیانور که برای خودکشی استفاده می شود قرار داده اند، برخلاف باور عموم این قرص برای خودکشی زجرآورترین و دردناک ترین انتخاب است چرا که مرگی سخت را به همراه خواهد آورد.

به گزارش ایسنامازندران، چند روز پیش باز هم قرص برنج یک جوان مازندرانی را به کام مرگ کشاند، قرص‌هاي برنج در نواحي شمال كشور به منظور حفظ و نگهداري برنج در انبارها و جلوگيري از تخريب آن‌ها توسط حشرات و همچنين دفع آفات ساير غلات انبار شده استفاده مي‌شود‌؛ امروزه به دليل موجود بودن‌ اين قرص‌ها در منازل و دسترسي آسان،‌ به عنوان وسيله‌ای براي خودكشي استفاده شده و جوانان با درگيري‌هاي بسيار جزئي برای خلاص شدن از زندگی این مرگ دردناک را انتخاب می کنند.

حال اگراین قرص ها خطرناک است چرا به راحتی در دسترس عموم قراردارد؟

*سمی در لفاف یک قرص

شهربانو فرحمند مهندس کشاورزی در گفت و گو با ایسنا مازندران خاطرنشان کرد: اشتباه بزرگی است که یک سم آفات کشاورزی  با نام قرص عرضه شود.

وی افزود: نام علمی این قرص فسفیدآلمینیوم بوده،ماده ای که با ترکیب فسفید به صورت قرص های سه گرمی و به رنگ های خاکستری تیره در بسته های استوانه ای به میزان 10قرص در هر بسته عرضه و با قیمت نازلی به فروش می رسد.

این مهندس کشاورزی تصریح کرد: گاز خارج شده از این قرص باعث از بین رفتن حشرات و آفات غله می شود.

فرحمند یادآورشد:این قرص هیچ فایده ای جز کنترل و از بین بردن حشرات ندارد و هیچ گونه علائم نشاط انگیز یا توهم زایی ایجاد نمی کند بعلاوه انرژی زا هم نیست.

وی گفت:قرص برنج سمی کشنده با بوی بسیار نفرت انگیز که ظرف مدت کوتاهی می تواند انسان را به کام مرگ بکشاند.

*مرگ هولناک در کمتر از نیم ساعت با قرص برنج

مینا امینی دکتر داروساز در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: قرص برنج ترکیبی خطرناک از فسفیدها است که به عنوان یک حشره‌کش برای جلوگیری از آلودگی و آفت‌زدگی برنج ، غلات و خوراک دام استفاده می‌شود.

وی یادآورشد:این قرص ماده شیمیایی خطرناکی بوده که استعمال وحتی استنشاق آن خطرناک است و گویا چند دهه ای به عنوان راهی برای خلاص شدن از زندگی به کار می رود.

امینی تصریح کرد: برگشت شخص مصرف کننده قرص برنج بسیار پایین و نحوه مرگ با این قرص درناک و زجرآور است.

این داروساز یادآور شد: قرص برنج با توليد گاز فسفين سبب نارسايي و مسموميت کبد ، نارسايي کليه ، تخريب سلول هاي ريه ، سکته قلبي و در نهايت در عرض نیم ساعت به مرگ ختم می شود.

وی گفت:فروش قرص برنج چه در داروخانه ها و چه در عطاری ها ممنوع است و با فروشندگان این قرص مرگ آور برخورد قانونی صورت می گیرد.

امینی خاطرنشان کرد: کشاورزان برای جلوگیری از آفات ذخیره انبارهای خود می توانند به جای قرص برنج که ماده ای خطرناک و کشنده است از قرص سیر که ماده اولیه آن از گیاه سیر تشکیل شده استفاده کنند،این قرص گیاهی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.

* پایتخت مازندران رکورد دار خودکشی با قرص برنج

علی عباسی مدیرکل پزشک قانونی مازندران در گفت و گو با ایسنا گفت: در9 ماهه  سال 95  تعداد ۵۰ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از دست دادند در حالی که در 10 ماهه امسال تعداد 72 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را ازدست دادند.

وی با اشاره به افزایش تعدادخودکشی با قرص برنج در مازندران افزود: از این تعداد 40 مرد و مابقی زن بوده و بیشترین شهر هم ساری با 17 و کمترین تنکابن ،نور ،جویبار هر کدام با یک مورد هستند.

به گزارش ایسنا مازندران، با توجه به اثرات مرگبار این قرص و افزایش آمار مسمومیت با آن، در این زمینه باید اقدامات پیشگیرانه جدی از سوی مسئولین انجام و در این حوزه  باید درباره خطرات استفاده از این قرص به نوجوانان و جوانان هشدارهای جدی داده شود.

گزارش:سارا ربیعی خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام