• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-4485-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

استاندار مازندران خبر داد

ثبت سه هزار و ۷۰۰ تقاضا در استان مازندران در سامانه کارا

استاندار مازندران گفت: سه هزار و ۷۰۰ تقاضا برای دریافت تسهیلات در سامانه کارا ثبت شده است.

 

به گزارش ایسنا مازندران،محمد اسلامی عصر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان که در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار شد اظهار کرد: تدوین برش استانی برنامه های سال ۹۷ در شهرستان ها از ضروریات بوده و برنامه محوری را بین دستگاه ها یک اصل مهم و ضروری است.

وی گفت: پروژه ها و محورهای اصلی محرک اقتصادی را در استان باید شناسایی و اجرایی کنیم.

اسلامی افزود:  مردم سازی اقتصاد در برون سپاری کاهش تصدی گری دولت نقش دارد و خدمات فنی و مهندسی در رابطه با نگهداری محصول و پشتیبانی باید انجام شود.

استاندار مازندران از تصویب ۱۲ محور برای توسعه و شتاب بخشیتوسعه اقتصاد استان خبر داد و گفت: نقش آفرینی و هم افزایی دستگاه ها نکته کلیدی این محورها است تا بتوان این پروژه ها را به ثمر رساند و با معضل بیکاری مقابله کرد.

استاندار مازندران خاطرنشان کرد: برای فعال شدن کسب و کار پیش بینی شده باید منابع دولتی کسب و کار ارزان قیمت و تسهیلات ارزان قیمت برای آغاز فعالیت ها درنظر گرفته شود.

اسلامی از بیکاری به عنوان دغدغه بزرگ خانواده ها یاد کرد و گفت: بیکاری با حرف و شعار حل نمی شود بلکه با فکر و ممارست دقیق و با برنامه قابل رفع است و در این راستا تسهیلات ارزان قیمت به میزان هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال جاری پیش بینی شده است.

وی گفت: تمام کسانی که در مراکز فنی و حرفه ای آموزش دیده اند شاغل هستند و باید با مهارت آموزی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی تلاش کرد.

اسلامی ارائه آموزش ها و مهارت افزایی را برای توسعه اشتغال امری ضروری دانست و  گفت: استفاده از بخش خصوصی و طرفیت های مردمی به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد؛ برای مردمی کردن اقتصاد باید محرک های اصلی شناسایی شود.

استاندار مازندران بابیان این که پروژه های دارای ردیف و اعتبار باید با پیگیری مستمر به سرانجام رسد گفت: مردمی سازی اقتصاد و برون سپاری امور برای کاهش تصدی گری دولت با استفاده از زیرساخت های فناوری اطلاعات سبب افزایش پاسخگویی می شود و این امر در استان مازندران با حداکثر ظرفیت در حال انجام است.

اسلامی خواستار خداحافظی با فرهنگ عدم تکریم ارباب رجوع در ادارات استان شد و گفت: باید این فرهنگ در ادارات برچیده شود و اعتماد سازی در ادارات صورت گیرد تا دولت را کارآمد نشان دهیم.

وی از ثبت سه هزار و ۷۰۰ تقاضا برای دریافت تسهیلات در سامانه کارا خبر داد و با اشاره به درپیش بودن سال جدید گفت: برای توسعه نشاط اجتماعی باید نوروز بانشاطی را رقم زنیم و نسبت به نظارت بر بازار و قیمت ها توجه اساسی صورت گیرد.

استاندار مازندران گفت: اخذ مجوز ها  استان را به سمت پنجره واحدحرکت می دهد و برای توسعه بازار و عرضه محصولات در حوزه صنایع دستی و تولیدات کشاورزی نیز حدود ۱۰ درصد ظرفیت را دولت  متقبل می شود.

*مصرف برق در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است  

قاسم شهابی مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران در جلسه شورای اداری استان مازندران با بیان اینکه مصرف برق در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است اظهار کرد: نرم استاندارد چهاردرصد است اما مازندران مصرف برق 10درصدی دارد.

وی افزود: شمار مشترکان برق در استان حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار فقره است و  توقع داریم مشترکان نسبت به پرداخت بدهی مسئولیت پذیر باشند تا بتوانیم نسبت به انجام تعهدات اقدام کنیم.

شهابی با بیان این که شرکت توزیع برق شرکت درآمد - هزینه است گفت: در حال حاضر بیش از ۶۰ میلیارد تومان به پیمانکاران و همکاران بدهی داریم و باید در این زمینه باید برنامه ریزی صورت گیرد.

مدیر عامل توزیع برق استان مازندران یادآور شد: رشد میزان مصرف برق در استان سالانه بین ۹.۵ تا ۱۰ درصد است و باید متولیان و مدیران صرفه جویی در مصرف برق را سرلوحه کار قرار دهند.

*وجود ۵۷ هزار چاه فاقد پروانه در استان مازندران

دلاور حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی و شرکت غله ماموریت دارند تا خرید برنج پرمحصول و طارم را شروع کنند؛ مراکز خرید برنج در شهرهای فریدونکنار،بابل،ساری و آمل است.

وی با بیان اینکه ۵۷ هزار چاه فاقد پروانه در استان وجود دارد گفت: این میزان چاه ها قبل از سال ۸۳ حفر شده اند و به دلیل آن که پروانه ندارند از دریافت حواله سوخت محروم هستند.

حیدرپور افزود: وجود این چاه ها در استان یک چالش به شمار می رود و از آنچایی که چاه های استان سطحی است باید درباره آن تصمیم گیری لازم صورت گیرد تا منجر به بروز مشکلات اجتماعی نشود.

* امسال در بیش از ۳۵۰ مسجد مراسم اعتکاف برگزار می شود

حجت الاسلام ناصرشکریان مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به اهمیت اعتکاف در ماه رجب گفت: سنت حسنه اعتکاف مورد اقبال قشرهای مختلف واقع شده است .

وی افزود: در سال ۹۴ بیش از ۲۸۳ مسجد با بیش از ۱۷ هزار نفر، در سال ۹۵ حدود ۳۰۱ مسجد با ۲۳ هزار نفر و سال جاری نیز ۳۴۸ مسجد با بیش از ۲۸ هزار معتکف در استان شناسایی شد و این آمار حاکی از روند افزایشی  معتکفان است.

شکریان شمار معتکفین شهری را ۵۱ درصد و روستایی را ۴۹ درصد بیان کرد و گفت: ۶۲ درصد شرکت کنندگان را خواهران و بقیه را برادران تشکیل داده اند و ۸۰ درصد شرکت کنندگان در آیین اعتکاف را جوانان، طلبه ها و دانشجویان تشکیل می دهند.

وی با بیان این که حضور کارمندان و مدیران در مراسم اعتکاف کم بوده است گفت: ۵۸ درصد معتکفان را افراد مجرد تشکیل داده اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران گفت: پیش بینی می شود امسال در بیش از ۳۵۰ مسجد در استان مراسم اعتکاف برگزار شود.

*اعزام 100دانشجو به اردوهای جهادی

عبدالله ملکی مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران نیز با بیان اینکه سال گذشته بیش از شش میلیون نفر از مناطق راهیان نور بازدید کرده اند، پیش بینی کرد این میزان نوروز سال آینده افزایش چشمگیری دارد.

وی گفت:  یادمان هفت تپه به عنوان محل آموزش و پشتیبانی لشگر ۲۵ کربلا با کمک استانداری، فرمانداری ها و شهرداری ها احداث شود و علاوه بر این در منطقه چیلات نیز یادمانی احداث می شود.

ملکی گفت: ۱۰۰ نفر از دانشجویان استان به منطقه ای در حوالی استان خوزستان در قالب گروه های جهادی اعزام می شوند و تا نسبت به امدادرسانی اقدام کنند.

*کسب رتبه اول مازندران در جذب منابع برای بیمه شدگان در کشور

حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت:  اتاق فکر برای تدوین تئوری ها و نظریه ها در دانشگاه مازندران شکل گرفته است.

 وی افزود: مجموعه تلاشگران عرصه تولید و اقتصاد باید با صاحبان فکر و اندیشه و قدرت پیوند داشته باشند تا به رشد و توسعه در استان دست یابیم.

خیریان پور از کسب رتبه اول استان در جذب منابع برای بیمه شدگان در کشور خبر داد و گفت: این اعتبار نسبت به سال ۹۵ با رشد ۲۲۲ درصدی همراه بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران بر لزوم ترویج فرهنگ نهال کاری تاکید کرد و گفت: امسال ۱۰ میلیون اصله نهال در استان غرس می شود و باید به زراعت چوب نیز توجه اساسی شود.

*کاهش 15درصدی منابع آبی مازندران

 محمد ابراهیم یخکشی مدیر عامل آب منطقه ای استان نیز گفت: منابع آبی 15درصد کاهش یافته است.

وی افزود:کیفیت آب به صورتی شده که در مقطع 10ساله در سال 96 میزان نیترات آب بیشتر شده است.

یخکشی گفت :در 6ماهه اول امسال هفت درصد کاهش بارندگی داشتیم که نیازمند صرفه جویی حدی است.

مدیر عامل آب منطقه ای استان مازندران تصریح کرد: با توجه به روند کم آبی ها کارگروه کم آبی در کشور در اسفند امسال تشکیل شد که  وزیر نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و محیط زیست از اعضای کارگروه هستند که هشدارهای لازم را به جهت شرایط اقلیمی و ناپایداری ها و تأکید بر لزوم همه بخش‌های حاکمیتی انجام می دهند .انتهای پیام