• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

استاد دانشگاه در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

هویت گمشده در صنعت ساختمان/ساختمان های شهری امروز به بیماری تجمل گرایی دچار شده است

یک استاد دانشگاه در رشته معماری با اشاره به گمشدن هویت در صنعت ساختمان گفت: ساختمان های شهری امروز به بیماری تجمل گرایی دچار شده است.

پرهام شکوهی کارشناسی ارشد معماری در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه معماری تنها به مثابه ساختن بنا نیست، اظهار کرد: معیارهای ما برای انتخاب خانه و ساختمان خوب روز به روز به سمت کمی گرایی پیش می رود و کیفیت در حد استفاده از مصالح با کیفیت تنزل یافته است.

وی افزود: با نگاه به شهرهای مختلف ایران گونه های مختلف معماری را می بینیم که نشان از هویت آن شهر دارد؛ همانند شناسنامه که هویت هر فرد را مشخص می کند و چنین معماری دارای هویت است.

کارشناس ارشد معماری در ادمه گفت: معماری های ما عینا نباید مشابه معماری گذشته باشد، بلکه باید در امتداد آن باشد، یعنی کدهایی از سازه، ما را به معماری گذشته متصل کند تا احساس آشنایی با آن بناها داشته باشیم.

استاد دانشگاه بیان کرد: بناهای امروز در سطح شهر ناشی از مصرف گرایی است، ساختمان ها هیچ ارتباط شکل و معنایی با گذشته این سرزمین ندارد؛ بناهای امروز نه تنها از جنبه هویتی بلکه به لحاظ کارکردی هم دچار بیماری لاعلاج  تجمل گرایی است.

شکوهی تصریح کرد: این بناهای مدپرستی که علاقه وافری به نمایش دادن خود و تجمل بی حد دارند، چون آیینه ای نشان دهنده نقاط ضعف در جامعه هستند، شاید کسانی که در ساخت و سازها موثراند تنها سرمایه ای برای ساختن داشته و آگاهی از معماری ندارند.

وی خاطرنشان کرد: معماران امروز شاید به غم نان تن به ساخت این نوع بناها که هیچ هویتی ندارد داده و ارزش ها و کیفیت های معماری را رعایت نمی کنند.


انتهای پیام