• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-4486-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

لزوم تسهیل گری دولت برای ادامه حیات صنایع /صنایع مازندران زیر چرخ مدیریت سنتی له می شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: دولت باید با وضع قوانینی شرایط را برای ماندگاری صنایع تسهیل کند.


حمید رضا فلاح لاجیمی دکترای مدیریت صنعتی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه قوانین دولتی حوزه صنعت را به شدت درگیر می کند،اظهار کرد: برخی مشکلات در حوزه صنعت مربوط به قوانین و دستور العمل های دولتی است.

وی افزود: دولت باید در مورد یکسری از قوانین ها ساز و کارهایی قرار دهد تا ادامه کار برای شرکت ها و شهرک های صنعتی تسهیل شود،وارد کردن تولیدات مشابه صنایع داخلی از سوی دولت با قیمت کمتر و گاهی کیفیت بالاتر باعث می شود بازار صنایع داخل ضعیف شود .

دکترای مدیریت صنعتی بیان کرد: دومین چالش پیش روی صنعت خود حوزه صنعت است که به درستی بنا نشده یعنی صاحبان صنایع کسب و کاری را استارت نزدند که نیاز جامعه باشد یا به درستی مکان را انتخاب نکردند و گاهی با توجه به نزدیکی مواد اولیه یا ابزارهای حمل و نقل به درستی صنعت را در منطقه قرار ندادند.

استاد دانشگاه مازندران گفت: مشکل بعدی صنایع در بحث سرمایه انسانی صنایع است ، هنوز بسیاری از شرکت ها در صنایع مختلف مبتنی بر مدیریت سنتی عمل می کنند و بحث دانشی  در کار دیده نمی شود و بیشتر متکی بر تجربه هستند در حالی که دانش و تجربه در کنار هم مفید واقع شده و صنایع با داشتن دانش روز دنیا سود دهی بالاتری داشته است.

فلاح تصریح کرد: صنایع مغفول مانده از سرمایه دانشی می توانند از دانشگاهیان در این زمینه کمک بگیرند، تعاملی بین دانشگاه و صنعت یعنی صنعت سرمایه دانشی را جذب و متقابلا دانشگاه هم از صنعت کمک بگیرد که چه نیرو و با چه توانمندی برای صنعت پرورش دهد؛ اما متاسفانه در عمل چیزی نمی بینیم چون دانشگاه خود را برتر از صنعت و صنعت خود را جدا از دانشگاه می داند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه تولید و اشتغال از لحاظ اقتصادی همیشه کنار هم است، خاطر نشان کرد: هر چقدر تولید بالاتر فرصت های اشتغال بیشتر می شود؛ در کشور ما نیروی جوان و تحصیل کرده زیاد است و متناسب با آن آینده نگری صورت نگرفته که از این تعداد نیروی تحصیل کرده چقدر وارد بازار کار می شوند. رشد بی رویه تحصیلات تکمیلی میزان کیفیت دانش را کم کرده است و خروجی دانشگاه ها توانمند نیست.


انتهای پیام