• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1687-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

15باند قاچاق اشیای تاریخی در مازندران متلاشی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت 47 اثر تاریخی در لیست آثار ملی کشور خبر داد و گفت:  15باند قاچاق اشیای عتیقه در مازندران متلاشی شده است.

به گزارش ایسنا مازندران، دلاور بزرگ نیا در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود 15 موزه فعال در استان مازندران گفت: دومین فصل کاوش تپه باستانی وستمین، تعیین حریم و کاوش محوطه پیش از تاریخ  گورستان جنت رودبار رامسر و تعیین حریم کاوش و مردم نگاری غار کمیشان از جمله پروژه های میراث فرهنگی است که تا پایان آذرماه سال جاری صورت گرفته است .

بزرگ‌نیا با اشاره به برگزاری دوره های آموزش شاغلین صنایع دستی افزود: دو تفاهم‌نامه همکاری با اداره کل آموزش و پرورش و همچنین سازمان فنی و حرفه ای استان منعقد شد و مفاد آن در دستور کار این معاونت قرار دارد .

وی گفت: صدور 60 پروانه تولید انفرادی و 6 پروانه تولید کارگاهی صنایع دستی و هنرهای سنتی جدید  و همچنین 18 نشان ملی مهر اصالت از دیگر عملکردهای صنایع دستی در سه ماهه سوم سال جاری است

وی با بیان اینکه 68 هزار و 761 گردشگر خارجی در سال 95 در مازندران اقامت کردند، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری 51 هزار و 775 نفر گردشگر خارجی وارد استان شدند و چهار شب در مجموعه های اقامتی مازندران اقامت کردند .

بزرگ نیا از برگزاری 76 دوره آموزش گردشگری در سه ماهه سوم سال جاری خبر داد و گفت: 12 پروانه بهره برداری جدید پنج واحد اقامتی و هفت واحد پذیرایی و سرگرمی در سه ماه سوم سال صادر شد که با ااضافه شدن پنج واحد جدید مجموع واحدهای اقامتی استان به 971 واحد و ظرفیت رسمی اقامت در تاسیسات گردشگری به 74 هزار و 471 نفر شب رسید .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه در سه ماهه سوم سال جاری 26 موافقت اصولی به ارزش دو میلیون و 688 هزار و 360 میلیون ریال و پیش بینی 660 فرصت اشتغال صادر شده است، گفت: 118 طرح  به ارزش سرمایه گذاری 48 هزار و 410 میلیون ریال در مازندران در دست احداث است که 74 طرح متقاضی تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند .

وی همچنین گفت: در بخش یگان حفاظت میراث فرهنگی استان که یکی از پرتحرک ترین بخش های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و بیش از 17 هزار و 740 بازدید در سه ماهه سوم سال جاری جهت مراقبت از اماکن تاریخی و فرهنگی صورت گرفت .

بزرگ نیا از انهدام 15 باند قاچاق اشیای تاریخی و دستگیری سه متهم  خبر داد و گفت: در سه ماهه اخیر 16 دستگاه فلزیاب و یکصد و 11 شئی تاریخی و فرهنگی از متهمان کشف و ضبط شد.

 


انتهای پیام