• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ایسنا گزارش می دهد

تفکیک زباله از مبدا؛ دغدغه فراموش شده مازندرانی ها

آنچه امروز به نظر کارشناس برای رفع مشکل زباله در شهرهای شمالی مناسب به نظر می رسد تفکیک زباله از مبدا است، اما این مهم از سال های گذشته تاکنون مورد غفلت قرار گرفته بود از این روست که در سال های اخیر بحران زباله گریبانگر استان مازندران به ویژه در غرب استان شده است.

به گزارش ایسنا مازندران، شهرهای غرب مازندران طی سال های گذشته همواره به لحاظ زباله و دفع نامناسب آن دچار معضلات و چالش های زیادی بوده است و در این رابطه جلسات و پیگیری های زیادی انجام شد.

اما به نظر بسیاری از كارشناسان آنچه در حال حاضر راهكار مناسب تری به نظر می رسد تفكیك زباله از مبدا است كه توسط تعدادی از شركت ها اجرا می شود و فرهنگ سازی در این باره یكی از ضرورت ها به نظر می رسد.

علی شادمان فرماندار نوشهر در این رابطه در جمع نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد نوشهر با اشاره به اینكه این سازمان‌ها ركن اصلی در كشورهای پیشرفته هستند، اظهار كرد: اگر وجود سمن ها نباشد دولت نمی تواند در بسیاری از شئون موفق عمل كند.

وی سه شاخصه اصلی سازمان‌های مردم نهاد و هیات های مردمی را غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی بودن عنوان كرد و گفت: این پیشینه به 1400 سال قبل باز می‌گردد و از آن زمان تاكنون این رویه ادامه دارد.

فرماندار نوشهر با بیان اینكه سالانه تعداد زیادی توریست به این شهرستان سفر می كنند، افزود: به همین دلیل و برای اینكه نمای منطقه به لحاظ نظافت شیك باشد باید در خصوص جمع آوری زباله توجه ویژه صورت گیرد و این مساله مورد تاكید استاندار نیز هست.

شادمان از جمع آوری نخاله و زباله از محور نوشهر به رویان و نیز كمربندی نوشهر توسط ۱۸۰ خودرو خبر داد و یادآور شد: سطل های مخصوص جمع آوری زباله باید در جاهای مختلف طراحی شود.

وی با اشاره به آغاز تفکیک زباله از مبدا در روستاهای نوشهر برای نخستین بار در مازندران، تصریح كرد: طرح تفكیك زباله در روستاهای بخش کجور و مرکزی فعال است و قرارداد این طرح منعقد شده است.

فرماندار نوشهر با بیان اینكه ۲۰ تا ۲۵ درصد زباله قابلیت بازیافت است خاطرنشان كرد: روزانه بطور میانگین حدود ۹۰ تن میانگین زباله در این شهرستان تولید می شود و با راه اندازی نیروگاه زباله این شهرستان نخستین شهرستان مازندران است که زباله سوز فعال می شود.

شادمان با اشاره به اینكه حدود ۵۰۰ هزار تن زباله طی ۳۹ سال در محل زباله نوشهر دپو شده  است که ۳۰ تا ۴۰ درصد آن قابل بازیافت است اظهار كرد: بنا است در نوشهر به لحاظ تفكیك زباله و راه اندازی نیروگاه و جمع آوری زباله پایلوت بهداشتی کشور مطرح شود.

وی با تاكید بر اینكه در خصوص زباله سوز همه اقدامات زیرساختی در حال انجام است، افزود: باید فرهنگ سازی برای رها نکردن زباله در نقطه ای فراگیر شود.

فرماندار نوشهر به اجرای طرح تفكیك زباله از مبدا در حوزه شهری نوشهر اشاره كرد و گفت: از 50 هزار جمعیت شهری نباید تنها دو هزار نفر تحت پوشش شرکت تفکیک زباله از مبدا قرار گیرند بلکه باید ۱۰ هزار خانوار تحت پوشش قرار گیرند و از مدیران اجرایی توقع می رود پای کار بیایند.

شادمان با تاكید بر اینكه باید تفکیک زباله به یک نهضت عمومی در بخش بهداشت تبدیل شود، تصریح كرد: فرهنگ سازی ساماندهی تفکیک زباله از مبدا و جمع آوری نخاله های ساختمانی به منطور زیبا سازی مبلمان شهری و حومه مورد تاكید است.

وی گفت: باید در جهت تولید كمتر زباله در سطح خانواده فرهنگ سازی انجام شود.

رستم سیاسرانی بخشدار کجور نیز با تاكید بر جمع آوری به موقع زباله و طرح تفكیك زباله از مبدا گفت: در بخش كجور از مدت ها قبل مقدمات كار چیده شد و برنامه ریزی لازم انجام شد و در این رابطه جلسات متعددی با دهیاران وشوراها برگزار شد.

وی با بیان اینكه در خصوص جمع آوری زباله اقدامات مناسبی در سطح بخش كجور انجام شد، افزود: تمامی دهیاران و شوراهای بخش در این خصوص بسیج شدند ودر جلسات متعدد اهمیت این موضوع مورد تاکید قرار گرفت.

بخشدار كجور تصریح كرد: جمع آوری زباله از دوآب به عنوان نخستین روستای ورودی بخش كجور آغاز و تا انتهای حوزه روستای كدیر توسط نیروهای خدماتی انجام شد.

سیاسرانی با تاكید بر اینكه طرح تفكیك زباله از مبدا یكی از نیازهای ضروری است، خاطرنشان كرد: برای جمع آوری زباله قراردادی بین تمامی دهیاران با تعاونی دهیاران بسته شد و شهرداری پول و كجور نیز جمع آوری زباله را در سطح شهر اجرا می كنند.

حسن قمی مسئول انجمن حمایت از بیماران كلیوی نوشهر نیز كه به عنوان یك سازمان مردم نهاد در جلسه حضور داشت با بیان اینكه مساله تفكیك زباله بیشتر از آنچه نیازمند قدرت اجرایی داشته باشد نیازمند تعمیق بخشی به فرهنگ سازی دارد، اظهار كرد: متاسفانه نقش سمن ها و سازمان های مردم نهاد در حوزه تفكیك زباله در استان مازندران مغفول مانده است و این در حوزه فرهنگ سازی به درستی انجام نشده است و نیاز است  نقش اجتماعی محور پررنگ تر باشد.

وی با بیان اینكه آموزش ،فرهنگ سازی و نقش تداوم بخش به این روند از جایگاه مهم تری برخوردار است، تصریح كرد: برگزاری جشنواره های تفكیك زباله در قالب جشنواره‌های هنری فرهنگی سرعت انتقال و ارتقای فرهنگ سازی را افزون می كند.

مسئول انجمن حمایت از بیماران كلیوی نوشهر تصریح كرد: برگزاری كمپین زمین پاك، تفكیك زباله و نقش رسانه ها در محور بخش تفكیك زباله مهم است.

قمی تاكید كرد: طرح تفكیك زباله باید از خود اعضای انجمن آغاز شود  و این فرهنگ اگر در انجمن و سمن ها مطرح شود به طور حتم نفوذ پذیری فرهنگ تفكیك زباله محقق می شود.

آدینه عمویی به عنوان عضو یكی از سازمان های مردم نهاد نیز گفت: امروزه همه به دنبال دفع زباله هستند اما كسی نمی داند این همان سرمایه ملی است كه اگر فرهنگ سازی شود می تواند به چرخه حیات برگردد و بسیار مفید باشد.

وی افزود: طرح تفكیك زباله از مبدا به لحاظ زیست محیطی و كمك به اقتصاد كلان حائز اهمیت است كه حركت های مثبتی هم صورت گرفته و در صورت ادامه پیدا كردن موجب كاهش هزینه ها خواهد شد اما این طرح بدون مشاركت مردم موفق نخواهد بود.

این عضو سازمان های مردم نهاد غرب مازندران گفت: متاسفانه تاكنون طرح های اجرا شده درباره پسماند و تفكیك زباله سلیقه ای بوده است و اگر این بار مسئولان مربوطه متناسب با ظرفیت شهر، طرح پیشنهادی را بسنجند و با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف آن، اقدام به اجرای طرح كنند نتایج خوبی بدست می آید.

عمویی با تاكید بر اینكه تشكیل كمیته آموزش شهروندی و ترویج برنامه های مرتبط ضروری است اضافه كرد:مواردی مانند افزایش مهارت شهروندان، زمینه سازی برای مشاركت كلی مردم، شفاف سازی حقوق متقابل شهروندان و شهرداری ها، زمینه سازی برای گسترش حسن اخلاق در شهر، زمینه سازی برای استفاده عادلانه از محیط شهری و رفع نیازها، تاكید بر لزوم آموزش كودكان، لزوم مشاركت شهروندان در برنامه های طرح تفكیك زباله مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح كرد: دایر کردن غرفه های دریافت پسماند، ایجاد انگیزه برای دریافت پسماند خشك با اهدا جایزه، ارتباط بین مجمع امور صنفی و شهرداری  به ویژه صنوفی كه زباله تولید می كنند و آموزش چهره به چهره با استفاده از ظرفیت مساجد، ائمه جماعات و مدارس می تواند راهكار مناسبی جهت اشاعه این فرهنگ باشد.

 

گزارش از سپیده پورشعبان خبرنگار ایسنا مازندران

 


انتهای پیام