• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-4785-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

نماینده مردم بهشهر در گفت وگو با ایسنا:

"ایسنا" به افزایش مشارکت مردم در فرآیند توسعه کشور کمک کند

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: رسانه فعال و موثری مانند خبرگزاری ایسنا باید نقش آگاه سازی و اطلاع رسانی، مشارکت دهی بیشتر مردم در فرآیند توسعه، پیش آگاهی دادن به مردم برای پیشگیری از رخدادهای غیرقابل پیش بینی و توسعه مدیریت های اجتماعی در کشور را به خوبی ایفا کند.

علی محمد شاعری در گفت وگو با ایسنا مازندران، با تبریک 16 آذر روز دانشجو و سالروز تاسیس خبرگزاری ایسنا، اظهار کرد: هر رسانه وظیفه دارد با مردم و مسئولان ارتباط درستی برقرار و با درک مسائل و مشکلات و شناخت کافی از چالش های جامعه در جهت رفع آن ها اقدام کند؛ در این راستا باید مشکلات جامعه به صورت تخصصی و فنی مورد مطالعه قرار گیرد و رسانه آن ها را از طریق مسئولان، دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد پیگیری و نسبت به رفع آن مشکلات اقدام کند.

وی با بیان اینکه رسانه می تواند یک رابط دوسویه میان مردم و مسئولان برقرار کند، افزود: رسانه وظیفه دارد وعده های مسئولان، اقدامات نیمه تمام و کاستی هایی که از سوی دستگاه های اجرایی و مسئولان وجود دارد را متذکر و یادآور شود و از طرفی دیگر نتیجه رفع مشکلات و اقدامات ارزنده دولت و نظام را به مردم منتقل کند.

عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران خاطرنشان کرد: رسانه زبان، چشم و گوش مردم است و خبرگزاری ایسنا به عنوان رسانه ای که در حال حاضر نقش فعالی در عرصه اطلاع رسانی دارد ظرفیت بسیار خوب و بالایی برای شناخت مشکلات و چالش های جامعه و انتقال آن ها به مسئولان و پیگیری جهت حل این چالش ها دارد.

شاعری با بیان اینکه بخشی از وظیفه رفع مشکلات و چالش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و توسعه ای کشور بر عهده رسانه ها است، گفت: وظیفه دیگر رسانه ای مانند خبرگزاری ایسنا؛ آگاه سازی جامعه و افزایش سطح اطلاعات عمومی مردم برای تجزیه و تحلیل درست و قضاوت و داوری صحیح در جامعه است که با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی که از طریق رسانه ها صورت می گیرد باید مردم شناخت کافی نسبت به مسائل جامعه پیدا کرده و قدرت قضاوت و تجزیه و تحلیل آن ها افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید مشارکت و سهم بیشتری در تصمیم سازی و تصمیم گیری و برنامه ریزی کشور ایفا کنند، افزود: امروزه بسیاری از مسائل و مشکلات کشور مانند حفظ محیط زیست، شناخت حقوق شهروندی، اجرای قوانین و مقررات از سوی مردم و پیگیری صحیح مطالبات فردی و اجتماعی در جامعه نیازمند مشارکت و همکاری مردم است که باید از طریق رسانه دانش و اطلاعات کافی به مردم منتقل شود. زمانی همکاری مردم با مسئولان در کشور موثرتر و بیشتر می شود که رسانه ها نقش اجتماعی، آگاه سازی و اطلاع رسانی خود را به خوبی و در موقع درست انجام دهند.

نماینده شرق مازندران در مجلس اظهار کرد: وظیفه خبرگزاری ایسنا؛ پیشگیری از اتفاقات و رخدادهای هزینه زا برای کشور است زیرا امروزه مدیریت جهانی به سمت پیشگیری سوق داده شده است و مقابله با مشکلات تاثیر کمتری دارد. رسانه ها باید نقش اطلاع رسانی به مردم و گروه های اجتماعی را به گونه ای ایفا کنند که مردم به پیشگیری از حوادث و رخدادهای هزینه زا برای جامعه کمک کنند.

شاعری ادامه داد: اگر اطلاع رسانی کافی و درست در زمینه ساخت و سازها و حفظ حریم های ممنوعه و رعایت استانداردهای فنی در ایجاد زیرساخت ها صورت گیرد؛ مردم می توانند به راحتی مشارکت خوبی داشته باشند و می توان از بسیاری حوادث و رخدادها پیشگیری کرد. به طور مثال زلزله کرمانشاه و زلزله های دیگری در سطح کشور رخ داده و خسارت بالای مالی و جانی در پی داشته است که اگر مردم مقررات ملی ساختمان و اصول و استاندراد ساخت و سازها را رعایت می کردند میزان خسارت ها بسیار کاهش پیدا می کرد.

وی تصریح کرد: اساس توسعه پایدار در هر کشور توسعه اجتماعی است و همه ملت هایی که توسعه پیدا کردند اساس توسعه را بر آگاهی اجتماعی قرار دادند و امروزه توسعه اجتماعی پیش نیاز توسعه اقتصادی و سیاسی است؛ توسعه اجتماعی منوط به آگاهی های لازم از سوی مردم بوده تا مردم وظیفه شهروندی و اجتماعی خود را در اداره کشور بدانند و عمل کنند. هر چه میزان آگاهی مردم در جامعه بیشتر باشد میزان مشارکت آن ها در فرآیند توسعه بیشتر و پایداری توسعه در کشور بهتر می شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس گفت: رسانه فعال و موثری مانند خبرگزاری ایسنا باید نقش آگاه سازی و اطلاع رسانی، مشارکت دهی بیشتر مردم در فرآیند توسعه، پیش آگاهی دادن به مردم برای پیشگیری از رخدادهای غیرقابل پیش بینی و توسعه مدیریت های اجتماعی در کشور را به خوبی ایفا کند.

شاعری اظهار کرد: خبرگزاری ایسنای مازندران در طی چند سال اخیر با اطلاع رسانی درست و به موقع و خبرهای موثق با منابع قابل اطمینان توانسته اقدامات و پیگیری های خیرخواهانه و بسیار موثری در جهت کاهش هزینه های ناشی از رخدادهای سیل، زلزله، بارش برف و یخ زدگی مرکبات و مشکلات محیط زیستی انجام دهد و نقش فعالی در سطح استان داشته است که امیدوارم این اقدامات مستمر و ادامه دار باشد.

وی در پایان تصریح کرد: از همه خبرنگاران و دست اندرکاران خبرگزاری ایسنا به ویژه در حوزه شرق مازندران که مشکلات و چالش های مردم را به مسئولان منتقل می کنند و با پیگیری های مجدانه خود در جهت پیشگیری از مشکلات در حوزه های مختلف کمک می کنند؛ کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

 

 

 


انتهای پیام